۱۳ مرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۳۸
کد خبر: 83425088
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

آموزش رشته قلم‌زنی روی مس در مهریز آغاز شد

۱۳ مرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۳۸
کد خبر: 83425088
آموزش رشته قلم‌زنی روی مس در مهریز آغاز شد

یزد - ایرنا - آموزش دوره قلم‌زنی روی مس به عنوان یکی از صنایع دستی شهرستان مهریز بدون دریافت هزینه از داوطلبان فراگیری این هنر آغاز شد .

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهریز شامگاه یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در این خصوص گفت: برگزاری این دوره زیرنظر اساتید مجرب می تواند زمینه کارآفرینی برای جوانان را فراهم کند، در این دوره شرکت کنندگان آموزش‌های لازم را به مدت ۳۰  ساعت فرا می‌گیرند.

مجاهد کرباسی با بیان اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی نقش مناسبی در تولید، اشتغال و حفظ صنایع دستی دارد، یادآور شد: تاکنون رشته‌های صنایع دستی چاقوسازی، سنگ تراشی و ترکه بافی این شهرستان با ۲۰ فعال در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی  سایر رشته‌های فعال شهرستان را گیوه بافی، تخت کشی، قالی بافی، معرق کاری، منبت کاری، سرمه دوزی و کار روی چوب و شیشه ذکر کرد که حدود ۱۵۰ نفر از زنان و مردان علاقه مند در شهر و برخی روستاهای بخش مرکزی به آن اشتغال دارند.

صنایع دستی نوعی محصول است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته شود، معمولاً این کلمه به روش‌های سنتی تولید کالا اطلاق می‌شود لوازمی که به صورت تولید انبوه و یا با ماشین آلات مختلف ساخته شوند جزو صنایع دستی نیستند.

بدون شک این آثار با معرفی فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه، نقش مهمی در ایجاد اشتغال و تولید پایدار و توسعه دارد و باید بیش از گذشته برای احیای آن تلاش شود.

مهریز که بنای اولیه آن را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی به قبل از اسلام نسبت می‌دهند ۶۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی دارد که تاکنون ۱۰۰ مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

۷۵۳۶/ ۲۰۴۷/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha