نظام ارجاع ساختار مناسبی جهت اقتصاد سلامت دایر می کند

تهران- ایرنا- رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا با نظام ارجاع حرکت می کنند، گفت: قطعا نظام ارجاع ساختار مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، محمد رضا ظفرقندی روز یکشنبه در نشست توجیهی تخصصی نظام ارجاع در بیمارستان شهید رجایی، با اشاره به اینکه نظام ارجاع یکی از تکالیف قانونی بوده که در برنامه توسعه کشور مکررا ابلاغ شده است، اظهار داشت: اگر بخواهیم ساختار درستی برای برنامه نظام سلامت کشور داشته باشیم؛ یکی از چهار رکن اصلی آن پیاده سازی نظام ارجاع است.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه نظام ارجاع باید در هر دو بخش دولتی و خصوصی سازمان دهی شود،  افزود: قسمت عمده ای از خدمات درمانی توسط بخش خصوصی به مردم ارائه می شود و نظام ارجاع باید نقش مهم خود را در این حوزه نشان داده و سازمان دهی شود.
وی ادامه داد: این نشست می تواند تعامل ساختارمند و منظمی را بین سطح اول نظام ارجاع و بخش خصوصی چه در حوزه پزشکی عمومی و چه در حوزه پزشکی متخصصین برقرار کند.
ظفرقندی تصریح کرد: سازمان نظام پزشکی زیرساختهایی را در این زمینه تهیه کرده که از آن جمله می توان به زیرساخت سامانه مطب، امضای الکترونیک، کارت هوشمند و پرونده الکترونیک اشاره کرد که نقش عمده ای را درپیاده سازی نظام ارجاع ایفا می کند و از طرفی برای فرهنگسازی نظام ارجاع پتانسیل بسیار بالایی دارد.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه نظام ارجاع نیازمند آموزش بوده و باید فرهنگ آن در جامعه پزشکی مورد قبول واقع شود، خاطرنشان کرد: با توجه به تعامل سازمان نظام پزشکی با بخش خصوصی، انجمن های علمی تخصصی، نظام پزشکی های شهرستان ها و استان ها، می تواند این تعامل، فرهنگسازی و آموزش و اجرا را پیاده کند. امیدواریم امروز در جهت این هماهنگی گام مثبتی برداشته و برای اجرای نظام ارجاع برنامه ریزی و اقدامات لازم انجام شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نظام ارجاع در دنیا تجربه شده و بسیاری از کشورهای بزرگ با این نظام حرکت می کنند، گفت: قطعا نظام ارجاع ساختار مندی مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر و مسیر روشنی را براساس راهنماهای بالینی طراحی می کند. حرکت بر اساس راهنمای بالینی، بردار مشخصی دارد از جمله آن که هزینه ها کاهش یافته و بر اساس این راهنماها بیمار در سطح یک به پزشک خانواده مراجعه و بر اساس سطح بندی و نیازش به پزشک متخصص ارجاع داده می شود.
ظفر قندی یاد آور شد: اجرای نظام ارجاع از هدررفت وقت یک پزشک متخصص برای بیماری که با او ارتباطی ندارد، جلوگیری کرده و بیمار هم  از دوباره کاری و سردرگمی مصون می ماند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =