پای «دوتابعیتی ها» به انتخابات افغانستان باز شد

کابل- ایرنا- «سید نورالله جلیلی»، نامزد ریاست جمهوری افغانستان و رئیس تیم «مادر وطن» در نخستین گردهمایی انتخاباتی خود گفت: دو تابعیتی ها را از کشور اخراج می کنم.

جلیلی روز یکشنبه در جمع طرفداران خود در کابل افزود: در این مملکت هیچ کس بر اساس لیاقت انتخاب نمی‌شود، به شما قول می‌دهم که این فرهنگ را تغییر دهم.

وی با اشاره به مذاکرات صلح در دوحه قطر یادآور شد: وضعیت امروز افغانستان مشابه دهه هفتاد است. آمریکا قرار است سربازان خود را از افغانستان خارج کند، اما اگر طالبان با سلاح های خود به شهرهای افغانستان سرازیر شوند، چه کسی جلودارشان خواهد بود؟ سیاسیون فعلی در شرایط دشوار از افغانستان فرار می کنند، مثل اقوامشان که الان در بیرون از افغانستان هستند.

جلیلی با اشاره به  قتل‌عام‌ بامیان و سایر نقاط کشور توسط طالبان تاکید کرد که نباید اجازه داد تا کشور دوباره به دهه هفتاد بازگردد.

وی ادامه داد: تیم ما برای نجات افغانستان تاسیس شده و من برای میز ریاست و پول نیامده‌ام.

« قسم می‌خورم به اندازه‌ای پول دارم که تا ۱۰۰ سال آینده تمام نشود، اما چون بدهکار وطن بودم وارد انتخابات شدم.»

جلیلی از مردم خواست به چهره‌های تکراری که در ۱۸ سال گذشته مردم را فریب و به همه دروغ گفتند، نه بگویند.

وی افزود: شما دیدید که شعار هیچ افغان از افغان دیگر برتر نیست، دروغ بود، تمام شرکت‌های افغان بی‌کار مانده، اما دولت قراردادها را به شرکت‌های ترکی و چینی می دهد.

کارزارهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از ششم مرداد ماه جاری آغاز و تا سوم مهرماه ادامه خواهد داشت.

تا کنون از میان ۱۸ نامزد کرسی ریاست جمهوری، «محمداشرف غنی»، رییس تیم انتخاباتی دولت‌ساز، «عبدالله عبدالله»، رییس تیم ثبات و هم‌گرایی، «عنایت‌الله حفیظ»، رییس تیم  خادمین ملت و «گلبدین حکمت‌یار»، رییس تیم انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی و تیم «امنیت و عدالت» به ریاست «رحمت الله نبیل»به صورت رسمی گردهمایی های انتخاباتی خود را برگزار کردند.

برای این انتخابات ۱۱.۳ میلیارد افغانی بودجه در نظر گرفته شده است که حدود ۶.۹ میلیارد آن از سوی دولت افغانستان و ۴.۴ میلیارد دیگر آن را جامعه جهانی می پردازد.

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ششم مهرماه برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =