۱۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۸
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83424890
۰ نفر
بیماری تب کنگو در خراسان رضوی تحت کنترل است

مشهد- ایرنا- بیماری تب کریمه کنگو در پی اقدامات پیشگیرانه و با همکاری نهادهای مربوطه هم اکنون در خراسان رضوی تحت کنترل بوده و موارد ابتلای بیماری در استان رو به کاهش است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز دوشنبه با بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: تب کریمه کنگو بیماری حاد خونریزی دهنده مشترک بین انسان و حیوان است که در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان، خطر خونریزی و مرگ و میر را به دنبال دارد و از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می ‌شود.

دکتر محمد جعفر صادقی افزود: امسال تنها یک مورد ابتلای به تب خونریزی دهنده کنگو در یکی از شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی گزارش شده است که فرد مبتلا به تب کنگو که نتیجه آزمایش آن مثبت شده بود ساکن شهرستان باخرز از شهرستانهای مرزی خراسان رضوی است که  هم اکنون درمان شده و در سلامتی به سر می برد.

وی ادامه داد: ابتلای به بیماری تب کریمه کنگو در طول سال وجود دارد اما انتقال این بیماری از طریق کنه آلوده بیشتر در فصل بهار و زمان تکثیر پشه ها گزارش می شود.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ساماندهی کشتارگاهها و مجهز شدن تمامی کشتارگاههای استان به اتاق پیش سرد، ترویج ذبح  بهداشتی دام و جلوگیری از انجام آن در معابر و خیابان ها و آموزشهای پیشگیری و محافظت از دامهای آلوده به ویژه در بین کارکنان کشتارگاهها از  جمله اقدامات پیشگیرانه در این خصوص است که انجام شده است. 

صادقی افزود: مصرف گوشت تازه و آلایش های آن مانند جگر و کله پاچه نقش مهمی در انتقال بیماری تب کنگو از دام به انسان دارد از این رو لاشه دام پس از کشتار باید به مدت ۲۴ ساعت در اتاق پیش سرد در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری شود.

 تب کریمه کنگو یا CCHF که اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه اوکراین شناخته شد و نام تب خونریزی دهنده کنگو برای آن برگزیده شد یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده ‌است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون، ترشحات، لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود و خطر مرگ و میر دارد. 

ماههای اردیبهشت و خرداد ماه فصل تکثیر کنه عامل انتقال بیماری تب کنگو است و با توجه به شروع فصل گرما و در نتیجه گسترش فعالیت کنه های عامل بیماری، احتمال بروز بیماری در دامهایی نظیر گوسفند و بز، گاو و شتر مرغ وجود دارد. 

هم اکنون جمعیت دامی استان خراسان رضوی شامل بیش از هشت میلیون راس دام سبک و سنگین است. 

پنج میلیون نفر از جمعیت شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند و به بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاههای علوم پزشکی گناباد، سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و تربت جام خدمات رسانی می شود.

۳۰۲۷/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =