۶۲ درصد خدمات درمان سرپایی از سوی بخش خصوصی ارائه می شود

تهران- ایرنا - معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: در حال حاضر ۶۲ درصد خدمات درمانی در سطح یک یعنی سطح مربوط به بخش عمومی و سرپایی توسط مراکز درمانی و بیمارستانی بخش خصوصی به بیماران ارائه می شود.

به گزارش روز یکشنبه اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، محمد جهانگیری در نشست یک روزه توجیهی، تخصصی نظام ارجاع به همت معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران افزود: خدمات درمانی به بیماران در مراکز درمانی و بیمارستانی در سه سطح یک مربوط به بخش عمومی و سرپایی، در سطح دو بخش مربوط به خدمات تخصصی و سطح سه خدمات فوق تخصصی ارائه می شود و لازم است با اجرای نظام ارجاع، گام های موثری برای این اقدام برداشته شود که بیماران پس از دریافت خدمات در سطح یک (بخش سرپایی)  به پزشکان متخصص و فوق تخصص ارجاع داده شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اشتراک و بکارگیری مولفه های بخش خصوصی در حوزه نظام ارجاع و پزشک خانواده چالش های مرتبط با خود را دارد،  باید مولفه های آن به صورت کامل دیده  و در کارگروه های نظام پزشکی به عنوان متولی بخش خصوصی پیگیری شود.

جهانگیری درباره اهداف برگزاری این نشست تخصصی اضافه کرد: به منظور فراگیر شدن نظام ارجاع و پزشک خانواده در کشور و همکاری بخش خصوصی با اقدامی که سازمان نظام پزشکی طبق دستور رئیس کل این سازمان و مصوبه شورای معاونان انجام داد، امروز یکشنبه نسبت به فراخوان نمایندگان شورای هماهنگی استان ها در کمیته فنی نظام ارجاع و پزشک خانواده که از قبل تعیین شده بود، اقدام به برگزاری نشست تخصصی با مشارکت ۳۱ استان کرد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی افزود: این نشست با حضور انجمن های علمی، نمایندگان استان ها، وزارت بهداشت درسطوح مختلف و مرکز آمار و فناوری اطلاعات و دبیر شورای عالی سازمان بیمه سلامت در حال برگزاری است که ابتدا راهکارها و برنامه های وزارت بهداشت اعلام و در چهار کارگروه مورد نقد و بررسی قرار می گیرد و در حضور معاونان وزیر بهداشت این چهار گروه اعلام نتیجه کرده و راهکارهای آنان شنیده خواهد شد.

نظام ارجاع خدمات پزشکی نوعی شیوه ارائه خدمات درمانی و بهداشتی است که در آن بیماران باید طبق سلسله‌مراتب مشخصی به مراکز درمانی مراجع کنند که شروع آن با پزشک خانواده است. طرح نظام ارجاع در ایران از ابتدای سال ۸۴ فعالیت خود را در مناطق روستایی و شهری زیر ۲۰ هزار نفر آغاز کرد.

با اجرای طرح نظام ارجاع در سطح اول  تیم سلامت شامل بهورز، پزشک عمومی و ماما سلسله ای از مراقبت ها و خدمات را به طور سرپایی عرضه می کنند و در صورت لزوم شخص را به سطح دوم یعنی بخش مربوط به خدمات تخصصی ارجاع می دهند، ‌ در سطح دوم  پزشکان متخصص، ارجاع شدگان پزشک خانواده را می پذیرند و پس از تشخیص و درمان اعم از سرپایی یا بستری نتیجه را به پزشک خانواده اعلام می کنند و در سطح سوم یعنی بخش خدمات فوق تخصصی پزشکان فوق تخصص در رشته های مختلف، سرپایی یا بستری خدمات و مراقبت های مخصوص را ارائه می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =