۱۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۵
کد خبرنگار: 1426
کد خبر: 83424365
۰ نفر

برچسب‌ها

متقاضیان  ایلامی و گلایه از روند دور و دراز دریافت کارت ملی

ایلام - ایرنا- پروژه کارت هوشمند ملی یکی از مهم‌ترین طرح های دولت برای ایجاد زیرساخت‌های توسعه کشور است اما تاخیر در صدور آن سبب شده بسیاری افراد عجله ای برای دریافت آن نداشته باشند.

به گزارش ایرنا، باتوجه به این‌که ارائه هرگونه خدمات در دستگاه های اجرایی با این کارت صورت می گیرد و از سویی نیز اعتبار کارت های قدیمی پایان یافته صدور دیرهنگام کارت های جدید قطعا  سبب ایجاد مشکلاتی می شود اما با این وجود افراد جامانده باید هرچه سریع تر برای ثبت نام و صدور کارت خود اقدام کنند.

از سویی دیگر به گفته بسیاری از متقاضیان، صدور کارت ملی هوشمند با تاخیر چندین ماهه و حتی یک ساله همراه است که ثبت احوال باید دلایل تاخیر آن را اطلاع رسانی و هر چه سریعتر مشکل شهروندان حل شود.

کاهش هزینه ها، سرعت، دقت و امنیت، هدفمند کردن یارانه ها، سلامت الکترونیکی، کابردهای انتخاباتی و سایر خدمات شهروندی از دیگر کاربردهای کارت های هوشمند است.

**مشکل صدور دیر هنگام کارت ملی هوشمند باید حل شود

یکی از شهروندان ایلامی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: هفت ماه پیش برای تعویض کارت ملی به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و پس از ثبت نام قرار شد با ارسال پیامک از سوی ثبت احوال و در کمترین زمان کارت خود را دریافت نمایم.

رعنا دادفر افزود: با توجه به اینکه اعتبار کارت های ملی قدیمی پایان یافته چندین بار برای پیگیری علت تاخیر صدور کارت به ثبت احوال مراجعه کرده اما تاکنون نه تنها پیامک ارسال نشده بلکه کارهایی که از طریق ارائه کارت جدید صورت می گیرد به تعویق افتاده است.

شهروند دیگری نیز گفت: مرداد ماه سال 97 نسبت به ثبت نام کارت ملی هوشمند و شناسنامه اقدام نمودم اما تاکنون موفق به دریافت کارت ملی جدید نشده ام.

اصغر موسوی افزود: صدور شناسنامه در زمان تعیین شده و کمتر از 2 ماه صادر شد اما تاکنون هیچ پیامکی مبنی بر صدور کارت ملی ارسال نشده از سویی نیز اعتبار کارت ملی های قدیمی نیز پایان یافته و احتمال عدم ارائه خدمت از سوی برخی دستگاه ها وجود دارد.

** مشکل صدور کارت ملی هوشمند در حال رفع شدن است

مدیر کل ثبت احوال ایلام در این خصوص گفت: با توجه به شرایط کشور و تحریم ها  واردات بدنه کارت ها متوقف شد اما اکنون این مشکل در حال رفع شدن است.

منوچهر تیموری اظهار داشت: افرادی که برای دریافت کارت هوشمند ثبت نام کرده اند کد رهگیری در اختیار آنان قرار می گیرد و می توانند کارهای خود را بدون مشکل انجام دهند.

وی افزود: 463 هزار نفر جمعیت بالای 15 سال در استان واجد شرایط ثبت نام برای دریافت کارت ملی هوشمند هستند.

وی افزود: از این تعداد تاکنون 390 هزار کارت ملی هوشمند برای متقاضیان در استان صادر شده است.

مدیر کل ثبت احوال ایلام یادآور شد:70 هزار نفر نیز معادل 15 درصد افراد واجد شرایط بالای 15 سال هنوز اقدامی برای این کار نکرده اند که هرچه زودتر نسبت به ثبت نام، صدور و دریافت کارت خود اقدام کنند.

تیموری تاکید کرد: در این راستا در تلاشیم درسال جاری همگام با ادارات ثبت احوال سراسر کشور این پروژه مهم را به اتمام رسانده و گامی مهم در خدمت رسانی هرچه بیشتر به مردم استان برداریم.

وی اضافه کرد: تاکنون 270 هزار شناسنامه الکترونیکی نیزدر استان صادر شده است.

تیموری یادآورشد: درحال حاضر 50 ایستگاه کاری ثبت احوال، دفاتر پستی و پیشخوان در استان فعال است که واجدان شرایط می توانند پس از نام نویسی اولیه نسبت به تکمیل ثبت نام، به مراکز یاد شده مراجعه کنند.

مدیر کل ثبت احوال ایلام گفت: این ایستگاه ها روزانه ظرفیت ثبت نام 2 هزار و 500 متقاضی را دارند.

به گزارش ایرنا، اداره ثبت احوال در کشور یک قرن قدمت دارد و در استان ایلام نیز به سال 1312 می رسد که وظیفه اصلی آن ثبت وقایع حیاتی، صدور شناسنامه، اسناد، تولید و نشر آمار جمعیتی است و به عنوان یک سازمان الکترونیکی در کشور مطرح است.
استان ایلام در دوران هشت سال دفاع مقدس آسیب های بسیاری را تجربه کرد و یکی از این آسیب ها از بین رفتن اسناد سجلی شهرستان های مهران و دهلران بود که بعد از جنگ تحمیلی کلیه این اسناد بازسازی شد.
همچنین در ارزیابی عملکرد سال 94 که نتیجه آن در سال 95 عملیاتی شد ثبت احوال استان ایلام در جشنواره شهید رجایی در شاخص اختصاصی به عنوان دستگاه برتر معرفی و از میان ادارات ثبت احوال کل کشور رتبه سوم را کسب کرد.
استان ایلام براساس آمارهای سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95، 580 هزار و 158 نفر جمعیت دارد که از این تعداد 295 هزار و 199 نفر مرد و 284 هزار و 959 نفر زن است.

7180/6034

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =