احزاب و سمن‌ها از فعالیت مقطعی خارج شوند

کاشان- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان بر لزوم فعالیت مستمر حزب‌های سیاسی و سازمان‌های مردم نهاد و خروج آنها از شرایط ظهور و بروز مقطعی تاکید کرد.

حیدر قاسمی روز یکشنبه در نشست با جمعی از نمایندگان احزاب سیاسی و سمن‌های کاشان گفت: باید فعالیت‌های سیاسی بر اساس قانون و در چارچوب اساسنامه صورت گرفته و تنها به زمان یا مکان خاص مانند انتخابات محدود نشود، زیرا نمی تواند چندان کارکرد حزبی به خود گیرد و انسجام اجتماعی را برای قدرت‌گیری ایجاد کند.

وی افزود: در حوزه فعالیت سمن‌ها نیز باید به این نکته توجه شود و تنها یک تابلو یا چند عنوان بسنده نشود، زیرا کارایی لازم را نخواهد داشت و همه مجموعه‌هایی که به نوعی مسوولیتی در بخش دولتی دارند، باید آنها را یاری کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان بیان کرد: هنگامی که صحبت از جامعه مدنی می‌شود، منظور نهادهای واسط بین دولت و مردم هستند که سازمان‌های مردم نهاد، حزب‌های سیاسی، تشکل‌های صنفی و حضور در فعالیت‌های اجتماعی جزوی از آن به شمار می‌آید و باید فرمانداری‌ها و سمن‌ها با توجه به موقعیت و جایگاه این شهرستان برنامه‌ریزی داشته باشند.

وی با اشاره به وجود برخی تفاوت‌های بین یک حزب سیاسی و سازمانی مردم نهاد از جمله میل به قدرت و سود اضافه کرد: خودجوش بودن و غیردولتی بودن ویژگی‌های مشترکی است که افراد را در این قالب‌ها گرد هم جمع کرده و اما فعالیت هدفمند و مستمر می‌تواند تعاملات حوزه اجتماعی را ارتقا بخشد.

قاسمی تاکید کرد: سمن‌ها نیز می‌توانند در چارچوب همین تعریف با دریافت حق عضویت، برای نیروهای به کار گرفته شده، حقوق و بیمه نیز در نظر بگیرند یا از سایر نهادها کمک‌هایی برای تداوم فعالیت خود دریافت کنند.

وی ادامه داد: حرمت امامزاده به متولی آن است و مطالبه‌گر نبودن و حضور نداشتن نمی‌تواند به جلب کمکی منجر شود؛ ممکن است کوتاهی‌هایی صورت گرفته باشد اما نباید ناامید شده و از مسوولیت‌ها فرار کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان اظهار داشت: فعالیت در عرصه سازمان های اجتماعی به حوزه زندگی اجتماعی بازمی‌گردد اما با در نظر گرفتن شناسنامه کاری سمن‌ها، در کشور ما نوپا هستند و هنوز زمان لازم برای فعالیت در حوزه اجتماعی و مردم‌سالاری وجود دارد.

وی با اشاره به پیشینه تشکیل سازمان‌های مردم نهاد از سال ۸۴ در کشور افزود: با وجود بحث‌های بسیاری در مجلس، هنوز چیزی به نام قانون در حوزه سمن‌ها نداریم و البته که باید این بحث تقویت شود.

قاسمی تصریح کرد: حوزه فعالیت سمن‌ها حرفه‌ای است و تعریف دارد اما می‌توان آنها را گردهم آورده و به عنوان میهمان در برخی جلسه های مرتبط در فرمانداری‌ها مشارکت داد زیرا گام برداشتن در مسیر توسعه جز با مشارکت آحاد جامعه در زمینه‌های گوناگون محقق نمی‌شود.

وی اضافه کرد: هیچ کشوری مسیر توسعه را پشت سر نگذاشته جز با تکیه بر دیدگاه، اندیشه و خواسته جامعه؛ در این راستا پیگیری فعالیت حزب‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و اصناف در مسیر توسعه مورد تاکید قرار داشته و نامگذاری روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی در دولت یازدهم نیز ناشی از همین باور بوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان با اشاره به عملیاتی شدن ظرفیت مغفول قانون اساسی در بحث شوراهای اسلامی شهر و روستا عنوان کرد: با وجود همه دشواری‌ها در نهایت بخشی از مسوولیت دستگاه‌های اجرایی به شوراها واگذار شد و حتی شوراهای اسلامی در جایگاهی قرار گرفته‌اند که می‌توانند در کنار دولت لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی کنند.

وی گفت: وجود شوراها با همه مشکلاتشان بهتر از نبودشان است و امروز هم برخی دستگاه‌ها نمی‌توانند نهادهای مدنی قابل ظهور و بروز را تحمل کنند که نباید ناامید شویم؛ زیرا هنوز جای کار وجود دارد و قانون‌گذاران نیز چنان‌که تا کنون بحث را پیش بردند، می‌توانند از این پس هم حضور سازمان‌های مردم نهاد را تسهیل کنند.

قاسمی بر لزوم نقد و مطالبه‌گری سمن‌ها تاکید کرد و یادآور شد: پیگیری مسائل البته باید در چارچوب قانون، عرف و ارزش‌های پذیرفته شده جامعه باشد تا بازخورد مناسبی داشته و بتواند به پاسخگویی بیانجامد.

وی با بیان اینکه تشکیل خانه سمن‌ها مساله‌ای ندارد، افزود: بحث راه‌اندازی نمایندگی خانه احزاب در استان اصفهان پیگیری و برخی کارها انجام شده که امید می‌رود در آینده نزدیک شکل بگیرد و در شهرستان‌ها هم بر اساس قانون وارد فعالیت شود.

فرماندار ویژه کاشان نیز در این آیین اظهار داشت: ۹۰ سازمان مردم نهاد در کنار ۳۹ خیریه سال گذشته در این شهرستان وجود داشت که امسال به بیش از ۱۰۰ سمن در با حوزه فعالیت اجتماعی، علمی، آموزشی و نیکوکاری رسیده است.

علی‌اکبر مرتضایی قهرودی، مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته از سوی سمن‌های شهرستان کاشان در یک سال گذشته را برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، ارائه کمک‌های توانبخشی به جامعه هدف، کمک‌های بهداشتی و درمانی به نیازمندان، ساخت مرکزهای آموزشی و توانبخشی، برگزاری تورهای علمی، تامین جهیزیه، تهیه و توزیع سبد کالا و کمک به مناطق سیل‌زده عنوان کرد.

به گفته وی، هم اکنون ۲۰ تشکل و نمایندگی احزاب در کاشان وجود دارد.

شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

۶۱۳۶/۸۱۲۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =