۱۲۷۶ فارغ التحصیل دانشگاهی جذب بنگاه‌های اقتصادی کردستان شدند

سنندج - ایرنا - از ابتدای آغاز طرح کارورزی (اواخر سال ۹۶) تاکنون یک هزار و ۲۷۶ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی کردستان در راستای طرح کارورزی در بنگاه های اقتصادی این استان مشغول به کار و فعالیت شده‌اند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: طرح کارورزی با هدف فراهم کردن زمینه بکارگیری فارغ التحصیلان در واحدهای صنعتی، خدماتی و کشاورزی و همچنین ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار توسط دولت در حال اجرا است.

برهان صلواتی با اشاره به اینکه این مساله سهمیه بندی نیست و هیچ گونه محدودیتی برای استان در این راستا وجود ندارد، اظهار داشت: تاکنون ۵ هزار کارورز واجد شرایط استان در سامانه کارورزی ثبت نامه کرده اند که از این تعداد یک هزار و ۲۷۶ نفر در واحدهای تولیدی مشغول بکار شدند.

وی افزود: یک هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی پذیرنده در سامانه کارورزی نیز ثبت نام و نسبت به بکارگیری کارورز اقدام کرده اند که از این تعداد ۸۲۷ کارگاه کارورز جذب داشته اند.

صلواتی با بیان اینکه استان کردستان جز ۱۰ استان برتر کشور در اجرای این طرح است، اضافه کرد: در این طرح پرداخت بخشی از بیمه و حق‌الزحمه کارورزان به عهده وزارت کار است که در این راستا در کردستان ۲۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با بیان اینکه کارورزان در این طرح مشمول قانون کار نمی‌شوند، یادآور شد: حدود ۲۰ درصد از کارورزان شامل ۲۱۵ نفر پس از اتمام دوره مهارتی و آموزشی به صورت نیروی کار تمام وقت در این واحدها جذب شدند.

وی گفت: در این طرح وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در هر ماه برای هر کارورز دانش آموخته رشته کاردانی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال، کارشناسی سه میلیون و ۱۰۰، ارشد و دکترا سه میلیون و۵۰۰ هزار ریال پرداخت می‌کند.

صلواتی با اشاره به اینکه در سال جاری نیز دریافتی در هر رده تحصیلی برای هر ماه ۴۰۰ هزار ریال افزایش داشته است، اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این طرح را به عنوان یک دوره آموزشی تکمیل مهارت دانش آموختگان نگاه می‌کند.

طرح کارورزی ذیل طرح کاج (کارآفرینی و اشتغال برای جوانان) است که دولت تلاش می‌کند بین محیط علمی و عملی یا به تعبیری دیگر بین دانشگاه و تجربه عملی در محیط کار پیوند ایجاد کند.
افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار دانش آموختگان، ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه‌ای دانش آموختگان و فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموختگان به بنگاه اقتصادی از اهداف این طرح است.

۷۳۴۹/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =