۱۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۰
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83424109
۰ نفر

برچسب‌ها

فرانسوی ها از خشونت پلیس نگران هستند

تهران - ایرنا - گرچه آخرین نظرسنجی ها، حس "اعتماد" و "همدردی" 71 درصدی مردم فرانسه نسبت به پلیس را القاء می کند اما اقدامات این نیرو علیه معترضان به نگرانی ها پایان نداده است.

بر اساس نظرسنجی موسسه "ایفوپ" که امروز (یکشنبه) در روزنامه "ژورنال دو دیمانش" فرانسه منتشر شده، عملکرد پلیس فرانسه توسط 68 درصد مردم این کشور "موثر" تلقی شده اما از طرف دیگر، عملکرد پلیس در میان 20 درصد فرانسوی ها "نگرانی" را برانگیخته است.

 با توجه به جزییاتی که از این نظرسنجی منتشر شده، 50 درصد از پاسخ دهندگان به پلیس اعتماد داشته و 21 درصد دیگر نیز حس همدردی می کنند.

این نظرسنجی بدنبال مداخله پلیس فرانسه در جریان برگزاری جشنواره موسیقی در شامگاه 21 ژوئیه در شهر نانت که بر اثر خشونت های پلیس، به اذعان شرکت کنندگان به دلیل پرتاب گاز اشک آور، برخی آنها بینایی خود را از دست داده اند، صورت گرفته است.

جسد «استیو مایا کانیچو» جوان 24 ساله، سه شنبه هفته گذشته در سواحل "لوآر" واقع در نانت پیدا شد.

او هنگام حضور در یک کنسرت در سواحل لوآر - مکانی که نیروهای پلیس فرانسه آنجا حضور داشتند - ناپدید شد.

گفته می شود که او قربانی خشونت پلیس شده اما این موضوع از سوی پلیس رد شد.


بازرسی پلیس در گزارش روز سه شنبه خود ادعا کرد که ارتباطی بین مداخله پلیس و ناپدید شدن کانیچو در نانت وجود ندارد.

با این حال «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه خواستار تحقیقات بازرسی عمومی دولت در این ارتباط شد.

روز جمعه گذشته، وزیر کشور فرانسه هم با اذعان دوباره به استفاده پلیس از گاز اشک آور گفت که این اقدام سئوال برانگیز است.

مرگ کانیچو، خشم و انزجار از رفتار پلیس فرانسه را دوباره زنده کرده است.

طبق نظرسنجی ایفوپ، از هر پنج فرانسوی یک نفر نگرانی خود را از اقدام های پلیس اعلام کرده است.


6 درصد از مصاحبه شونده ها نیز در این نظرسنجی نسبت به خشونت های پلیس ابراز نگرانی کرده اند.

طبق نظرسنجی ایفوپ، بیشترین نگرانی از اقدام های پلیس مربوط به افراد زیر 35 سال است.

اعتراض های مردمی به سیاست های اقتصادی دولت و ضد نظام سرمایه داری در فرانسه روز گذشته(شنبه) در حالی به سی و هشتمین «شنبه سیاه» خود رسید که تظاهرات بویژه در شهر نانت در ادای احترام به استیو مایا کانیچو قربانی اخیر خشونت پلیس در این شهر و اعتراض به این خشونت ها شکل گرفت.

این تظاهرات به صحنه درگیری معترضان و پلیس تبدیل شد؛ پلیس فرانسه روز شنبه با معترضان که برخی آنها نقاب بر چهره داشتند،  در شهر نانت درگیر شد و به طرف آنها گاز اشک آور شلیک کرد.


۲60 روز (۸ ماه و ۱7روز) از آغاز تجمع های ضد نظام سرمایه داری و سیاست های اقتصادی دولت در شهرهای مختلف فرانسه می گذرد؛ تجمع هایی که بارها صحنه خشونت پلیس و درگیری نیروهای امنیتی با معترضان بوده است.

خشونت هایی که به طور گسترده از سوی نهادهای اروپایی حتی بین المللی مورد انتقاد شدید قرار گرفت؛ با وجود این انتقادها، «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه بارها و در محافل گوناگون از اقدام های پلیس در کنترل تجمع ها حمایت کرده است.

در جریان خشونت های پلیس 24 نفر در فرانسه بینایی خود را از ناحیه یک یا 2 چشم از دست داده اند.

شکل بارز اعمال خشونت های پلیس فرانسه علیه معترضان استفاده نیروهای امنیتی از سلاح های فلش بال بوده است.

در مجموع بدنبال خشونت های پلیس علیه معترضان ، 10 نفر کشته شدند که با قربانی جدید این رقم به 11 نفر رسیده است.

افزایش نگرانی ها در بین فرانسوی ها از اقدام های پلیس در حالیست که از طرف دیگر، آمار خودکشی‌ها در بین نیروهای پلیس فرانسه رو به افزایش است، بگونه ای که این مساله باعث افزایش نگرانی در بین مقامات این کشور شده است.

روند خودکشی بین نیروهای پلیس فرانسه بگونه ای است که در هر پنج روز یک پلیس در این کشور خودکشی می کند.

از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، 44 نیروی پلیس فرانسه خودکشی کرده اند که این رقم ۳۶ درصد بیش از آمار سال ۲۰۱۸ میلادی است.

"سی نیوز"
چندی پیش نوشت که هر ساله حدود ۵۰ مامور پلیس در فرانسه می میرند که اگر این مساله علل شخصی هم داشته باشند، اتحادیه های پلیس، احساس ناراحتی و رنج در بین نیروهای پلیس را برجسته می کنند.

اتحادیه های پلیس می گویند ساختار و سیاست رقابتی، سرعت کار یا برنامه های غیرمعمول در مواقع شب یا تعطیلات، همچنین عوامل مرتبط با بحران های اخیر از جمله «جلیقه زردها» در معضل خودکشی نیروهای پلیس دخیل است و منجر به شکاف میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس گسترش شده است.


اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =