واردات نشانه ضعف کشور نیست

تهران-ایرنا- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: کشورهای خودکفا و قدرتمند در صادرات، قدرتمند در واردات هم هستند و واردات به معنای ضعف کشور نیست.

«محمدرضا مودودی» در حاشیه همایش آشنایی با فرصت‌­های سرمایه‌­گذاری و تجارت در سوریه بیان کرد: سوریه دوره بازسازی خود را آغاز کرده و چه در بخش ساخت­‌و­ساز مانند منازل مسکونی، ساخت جاده و نیروگاه و چه در بخش صنایع نیاز به بازسازی دارد و همه این­ها فرصت­‌هایی برای سرمایه­‌گذاران کشور است.

وی با بیان اینکه یک زمان سوریه نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار از دنیا واردات داشت، افزود: واردات این کشور بر اثر جنگ‌­های رخ­داده تقریبا به مرز ۸ میلیارد دلار رسید. البته آن زمان ما سهم بالایی از تامین این واردات نداشتیم و در برهه‌­ای از زمان تا مرز نیم میلیارد دلار صادرات به سوریه داشتیم اما این رقم سال گذشته به حدود ۱۶۸ میلیون دلار کاهش یافت.

مودودی با اشاره به توانمندی­‌های شرکت‌­های خدمات فنی مهندسی افزود: ما صنایع توانمندی داریم که هم می‌­توانند تولیداتشان را به سوریه صادر کنند و هم اینکه بخشی از خطوط تولیدشان را به سوریه منتقل کرده و از ظرفیت سوریه و ارتباطاتی که با کشورهای عربی دارند استفاده کنند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اعتقاد به اینکه به راحتی می­‌توانیم مرز جغرافیای صادراتی خود را گسترش دهیم، اظهار کرد: در حوزه صادرات کالا به سوریه می­‌توانیم به رقم یک میلیارد دلار دست یابیم و رسیدن به این اعداد برای ایران کار سختی نیست.

وی ادامه داد: همه چیز به توافقات تجاری بین ایران و سوریه بازمی­‌گردد که اکنون در سطح تجارت آزاد آن را دنبال می‌­کنیم. مثلا با توجه به ممنوعیت واردات برخی اقلام به ایران، سوریه خواسته که این کشور را از این قانون مستثنی کنیم. با توجه به اهمیتی که سوریه برای ایران دارد می‌توانیم از این کشور به عنوان پایگاه خوب تجاری و سرمایه‌­گذاری استفاده کنیم.

مودودی مطرح کرد: سوریه اکنون جزو ۲۰ کشور اول شرکای تجاری ایران نیست، اما به دلیل پتانسیل در بازسازی می‌تواند به سرعت به فهرست ۱۰ کشور اول تجاری ایران تبدیل شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایرنا مبنی بر اینکه آیا سیاست خودکفایی سوریه منجر به مانع­ تراشی در برابر صادرات کالاها به این کشور نمی‌شود، توضیح داد: آن­ها نمی­‌خواهند واردات را محدود کنند، بلکه می­‌گویند چشم‌­انداز و سیاستمان حرکت به سمت خودکفایی است که تمام کشورهای دنیا این علاقه را دارند.

وی ادامه داد: حتی کشورهای خودکفا و قدرتمند در صادرات، قدرتمند در واردات هم هستند و وقتی به ۱۰ کشور قدرتمند اول دنیا نگاه می­‌کنیم، صادرات و وارداتشان تقریبا برابر است.

مودودی با تاکید بر اینکه واردات نشانه ضعف کشور نیست، تصریح کرد: مساله اینجاست که سوری‌­ها نمی‌­خواهند مصرف‌­کننده کالاهای مصرفی کشرهای دیگر باشند و می‌­خواهند خودشان تولیدکننده باشند؛ ولی در عین حال پیوستگی صنعتی فراتر از محصولات مصرفی می­‌شود بنابراین این سیاست مانعی برای صادرات به سوریه نیست.

وی درباره وضعیت امنیت در سوریه خاطرنشان کرد: سازمان توسعه تجارت برنامه­‌هایی از جمله اعزام هیات­‌های تجاری به سوریه دارد تا تجار خودشان از نزدیک فضای حاکم بر سوریه را ببینند و از امنیت آن مطمئن شوند. در مجموع قبول دارم هنوز سوریه تا امنیت کامل فاصله دارد، اما بخش عمده­‌ای از فضای سوریه برای سرمایه‌­گذاری و جلب مشارکت بخش خصوصی ایران امن است.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha