۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۵۹
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83423615
۱ نفر
کانادا و مکزیک، برنده جنگ تجاری پکن و واشنگتن

تهران- ایرنا- یک روزنامه آمریکایی روز شنبه نوشت: به دنبال افزایش تنش تجاری میان آمریکا و چین، هم اکنون پکن دیگر متحد اصلی تجاری آمریکا به حساب نمی آید و مکزیک و کانادا جایگزین آن شده اند.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، در پی افزایش جنگ تجاری، مکزیک در کنار کانادا در شش ماه نخست سال جاری به بزرگترین متحدان تجاری آمریکا تبدیل شده اند.  

بر اساس این گزارش، چین که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به عنوان متحد تجاری اصلی آمریکا شناخته می شد، هم اکنون در رقابت با کانادا و مکزیک از نظر  حجم تجاری در جایگاه سوم قرار گرفته است.

بر اساس گزارش وزارت تجارت آمریکا، ارزش کل تبادلات تجاری ایالات متحده با چین در شش ماه نخست سال جاری ۱۴ درصد به ارزش ۲۷۱.۰۴ میلیارد دلار کاهش یافته است.

با توجه به  تنش میان آمریکا و چین، واردات پکن از واشنگتن ۱۲ درصد کاهش و صادرات آمریکا از چین نیز با ۱۹ درصد کاهش همراه بوده است.

دونالد ترامپ پس از به قدرت رسیدن و تشکیل کابینه، جنگ تجاری با چین را آغاز و ۲۵ درصد تعرفه بر کالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار وضع کرد.  

ترامپ همچنین در هفته گذشته در پیامی توییتری، عنوان کرد که از هفته های آینده تعرفه ۱۰ درصدی دیگر بر کالاهای چین به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار وضع خواهد کرد.

چین نیز در مقابله با اقدامات ترامپ، چندین گام تلافی جویانه علیه اقتصاد آمریکا برداشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =