۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۴۹
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83423604
۰ نفر
ناتو از مذاکره ترکیه با اروپا درباره سامانه دفاع موشکی خبر داد

تهران- ایرنا- دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» روز شنبه گفت: ترکیه با کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و فرانسه درباره سامانه دفاع موشکی در حال مذاکره است.

به گزارش روزنامه حریت، «ینس استولتنبرگ» در کنفرانس بروکسل، ضمن ابراز رضایت از مذاکره میان ترکیه و آمریکا درباره احتمال خرید سامانه پاتریوت، افزود: ترکیه همچنین در حال مذاکره با کشورهای اروپایی برای خرید سامانه دفاعی موشکی است.

استولتنبرگ همچنین در مورد خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ ترکیه از روسیه، اظهار کرد: ناتو قصد ندارد سامانه اس ۴۰۰ را با هرگونه سامانه سیستم دفاعی اعضای این سازمان هماهنگ کند.

دبیرکل ناتو در مورد خروج آمریکا از پیمان منع گسترش موشک‌های میانبرد هسته ای با روسیه، گفت: همه متفقان ناتو از خروج آمریکا از این پیمان، حمایت کردند.

وی ادامه داد: هیچ پیمانی با تعهد تنها یکی از طرفین، مؤثر نخواهد بود. روسیه تنها مسؤول به هم خوردن این پیمان است.

آمریکا به طور رسمی روز جمعه ۲ آگوست (۱۱ مرداد) از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد (INF) خارج شد. واشنگتن این پیمان را در فوریه گذشته (بهمن- اسفند ۹۷) به حالت تعلیق در آورده بود.

واشنگتن و مسکو یکدیگر را به نقض این توافق، متهم کرده اند اما آمریکا تصمیم به ترک این پیمان گرفت و از مذاکره درباره این موضوع با روسیه خودداری کرد.

آمریکا در فوریه گذشته با بیان اینکه تعهداتش در قبال این پیمان را به تعلیق در آورده، مدعی شد؛ روسیه با توسعه موشک های M۷۲۹ این پیمان را نقض کرده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای با تأیید خروج آمریکا از پیمان موشکی، گفت: روسیه مسؤول اصلی عدم تمدید این پیمان موشکی است؛ زیرا آنان در اجرای کامل تعهدات خود به این پیمان، شکست خورده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =