لاریجانی: هرگونه مذاکره درباره صلح باید با محوریت دولت افغانستان باشد

تهران- ایرنا- علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مذاکره با طالبان باید با محوریت دولت افغانستان صورت گیرد، گفت: آمریکایی ها مذاکرات متعددی با طالبان داشته اند که این مسیر صحیح نیست و اقدامات باید با محوریت دولت افغانستان انجام شود.

به گزارش شنبه شب خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر شنبه در دیدار فضل هادی مسلم یار رئیس مجلس مشرانو جرگه (سنا) افغانستان ضمن تأکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی افغانستان گفت: روابط تهران و کابل روابط تاریخی و با پیوندی عمیق بوده و حضور شما در ایران توسعه روابط سیاسی و اقتصادی را در پی خواهد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه از زمانی که افغانستان مورد اشغال واقع شد، جمهوری اسلامی در کنار ملت این کشور بوده است، اظهار کرد: زمانی که مهاجرانی از افغانستان به ایران آمدند، جمهوری اسلامی با آغوش باز آنها را پذیرفت و امروز فرزندان آنها در مدارس و دانشگاه‌های ایران تحصیل می کنند.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از ایجاد برخی نا امنی‌ها در افغانستان یادآور شد: امنیت افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران مهم است اما برخی کشورها با اقدامات تروریستی به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان هستند که هدف نهایی آنها تحت الشعاع قرار دادن سرمایه گذاری های اقتصادی در این کشور است.

لاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه مذاکره با طالبان باید با محوریت دولت افغانستان صورت گیرد، افزود: آمریکایی ها مذاکرات متعددی با طالبان داشته اند که این مسیر صحیح نیست و اقدامات باید با محوریت دولت افغانستان انجام شود.

وی در ادامه شرایط فعلی افغانستان را حساس دانست و گفت: آمریکایی ها در مناسبات خود با افغانستان صادقانه عمل نمی کنند و برغم اینکه می گویند به دنبال مذاکره هستند، مسیر دیگری را در پیش می گیرند چنانکه اخیرا با وجود درخواست مذاکره از ایران، وزیر امور خارجه ایران را تحریم کرده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی سطح مبادلات تجاری میان دو کشور را مناسب ارزیابی کرد و افزود: لازم است مسیر مراودات تجاری میان ایران و افغانستان تسهیل شود.

رئیس مجلس مشرانو جرگه (سنا) افغانستان نیز در این دیدار با بیان اینکه برای توسعه روابط برادرانه خود با ایران اراده محکمی داریم، گفت: از بابت پذیرایی جمهوری اسلامی ایران از مهاجران افغانستانی و حمایت رهبری معظم برای امر تحصیل آنها سپاسگزاریم.

رئیس مجلس سنای افغانستان در ادامه با اشاره به مشکلاتی که آمریکا برای منطقه ایجاد کرده است، اظهار کرد: افغانستان تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را که در تمام این سال ها در کنار افغانستان بوده است، محکوم می کند.

وی در ادامه با اشاره به پررنگ تر شدن حضور داعش در افغانستان افزود: آمریکایی ها به دنبال ایجاد صلح واقعی در افغانستان نیستند و دشمن مشترک ایران، افغانستان، اسلام و بشریت هستند.

رئیس مجلس سنای افغانستان در پایان تأکید کرد: پیرامون تعهداتی که در حوزه آب و حوزه های امنیتی به ایران داشته ایم،‌همچنان متعهد خواهیم ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =