۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۰۲
کد خبرنگار: 2099
کد خبر: 83423579
۰ نفر

برچسب‌ها

پوشش بیش از ۲۵ هزار دانش آموز هرمزگان در طرح نماد

بندرعباس- ایرنا- بیش از ۲۵ هزار دانش آموز هرمزگان تحت پوشش طرح نماد یا نظام مراقبتی اجتماعی دانش آموزان قرار گرفتند.

 طرح نماد با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانش آموزان با همکاری ۹ سازمان و نهاد مرتبط از جمله قوه قضائیه، بهزیستی، وزارت کار، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی با وزارت کشور اجرا می شود.

در طرح «نماد» یا «نظام مراقبتی اجتماعی دانش آموزان» مقرر شده وزارت آموزش و پرورش با همکاری ۹ سازمان مرتبط یاد شده، دانش آموزان به همراه والدین خود در کلاس های فوق برنامه مدرسه ها حضور یابند و راهکارهایی پیرامون بهبود وضعیت زندگی و سبک آن، به این افراد ارائه تا فضای الفت میان مربیان، دانش آموزان و والدینشان ایجاد شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اعلام اجرای موفق طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در ۱۴۷ آموزشگاه در شهرستان های  بندرعباس، میناب و قشم از مشارکت بیش از ۲۵ هزار دانش آموز هرمزگانی در فرآیند اجرای این طرح خبر داد.

علی صالحی عصرشنبه اظهار داشت: شهرستان قشم با اجرای این طرح در ۱۳۵ آموزشگاه و مشارکت ۲۲ هزار و ۸۶۹ دانش آموز ، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اهمیت توجه ویژه به مقوله پیگشیری از وقوع جرم، گفت: پیش بینی زمینه ها و حوزه های مؤثر در ارتکاب جرایم با هدف ساماندهی آنها، گام نخست و مقدماتی در پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی است.

پیشگیری از وقوع جرم امری فواقوه ای است

این مقام مسوول تاکید کرد: پیشگیری از وقوع جرم امری فراقوه ای است که  از یک سو به استحکام روابط دستگاه ها کمک می کند و از سوی دیگر از بروز آسیب ها و تحمیل هزینه های مالی و اجتماعی به کشور جلوگیری خواهد کرد.

صالحی با بیان اینکه اصلاح ساختارهای فساد زا و جرم زا در دستور کار ویژه شورای پیشگیری از وقوع جرم هرمزگان است، گفت: ضرورت دارد رویکرد شناسایی و برخورد با ریشه ناهنجاری‌ها در دستور کار تمامی دستگاه ها قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به محوریت آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در مباحث مرتبط با پیشگیری از جرایم و تخلفات، از رشد فزاینده ناهنجاری های اجتماعی به ویژه در فضای مجازی ، ابراز نگرانی کرد.

صالحی افزود: در همین رابطه خواستار برنامه ریزی دقیق و هماهنگی بین بخشی در میان دستگاه های متولی ساماندهی فضای مجازی هستیم.

وی مقابله با قاچاق و حاشیه نشینی ، حمایت از رونق تولید و اشتغال ، اجرای طرح کاداستر و تثبیت اراضی ملی و دولتی و همچنین برخورد قاطع با جرایم خاص و خشن را شاخص های مؤثر در کنترل و کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی عنوان کرد.

بازآفرینی محل دریاچه فصلی ۲۲ بهمن

صالحی در بخش دیگری از صحبت های خود با اعلام اینکه تخریب و رفع تصرف از مستحدثات غیرمجاز در محل دریاچه فصلی ۲۲ بهمن شهرستان بندرعباس و بازآفرینی این منطقه با ایجاد تفرجگاه و امکانات رفاهی برای شهروندان در دستور کار ویژه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان قرار گرفت ،از تشکیل کارگروه های  تخصصی به منظور پیگیری و اجرای این طرح خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: تدوین برنامه راهبردی ،شناسایی محلات مستعد ارتکاب جرم از طریق تهیه اطلس جرایم، اجرای طرح های ضربتی ،نظارت دقیق بر فضای مجازی و توجه بیش از پیش به مؤلفه های فرهنگی و آموزه های مذهبی  شاخص های مؤثر در دستیابی به اهداف پیش بینی شده در طرح جامع پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی استان است.

صالحی در این نشست خواستار تنظیم برنامه عملیاتی دقیق با مشارکت استانداری هرمزگان و تمامی دستگاه های عضو شورای پیشگیری از جرم استان به منظور کاهش آسیب های ناشی از جرایم خشن و رتقای ضریب امنیت مناطق مختلف استان شد

اتخاذ راهکارهای عملیاتی برای پیشگیری از وقوع جرم

استاندار هرمزگان نیز در این نشست تاکید کرد: برای پیشگیری از وقوع جرم باید راهکارهایی مناسب و عملیاتی ارائه و اجرایی شوند که حداکثر تاثیرگذاری را در راستای تحقق این هدف مهم داشته باشند.

فریدون همتی بیان داشت: یکی از اقدامهایی که نیاز است در راستای پیشگیری از وقوع جرم انجام شود، تجزیه و تحلیل پرونده های موجود در دستگاه قضایی استان است تا میزان فراوانی انواع جرایم مشخص و بر روی پیشگیری از جرایمی که دارای گستردگی و فراوانی بیشتری هستند، تمرکز بالاتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: جلوگیری از موازی کاری و داشتن هماهنگی و انسجام بیشتر از دیگر مواردی است که برای پیشگیری از وقوع جرم باید مورد توجه قرار گیرد تا این کار به شکل بهتر و با سرعت بیشتری به نتیجه برسد.

۷۱۹۸/۶۰۴۸

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =