آتش‌سوزی مرتع و جنگل در آذربایجان‌غربی ۶۰ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان‌غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون یکهزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع این استان دچار آتش‌سوزی شده که ۶۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

یوسفعلی ابراهیم‌پور روز یکشنبه در جلسه ستاد بحران سردشت اظهار داشت: این سطح از مراتع و جنگل‌های استان براثر وقوع ۴۶ فقره آتش‌سوزی دچار حریق شده که پس از سال ۱۳۸۹ تاکنون در سطح استان بی‌سابقه بوده است.
وی گفت: بارندگی‌های مناسب در استان موجب افزایش پوشش گیاهی مراتع شده و گرمای شدید هوا نیز احتمال وقوع آتش‌سوزی را افزایش داده است.

وی با اشاره به جزییات آتش‌سوزی روزهای اخیر در جنگل‌های سردشت، بیان کرد: این حریق در سطح ۲۵ هکتار از جنگل‌های سردشت به‌وقوع پیوست و بیش از ۷۰ درصد آن به صورت سطحی بود.
وی اضافه کرد: خسارات جانی این آتش‌سوزی از طریق بیمه پرداخت خواهد شد و خسارات مالی آن نیز با صورت جلسه آن از طریق مدیریت بحران استان جبران می‌شود.
سرهنگ ابراهیم‌پور با اشاره به علت آتش سوزی گفت: بررسی ها نشان می دهد که این آتش‌سوزی به خاطر اختلاف چند نفر روی داده که این افراد در سریع‌ترین زمان ممکن شناسایی و تحویل مقام قضایی خواهند شد.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان‌غربی ضمن قول مساعد برای در اختیار گذاشتن یک دستگاه خودرو مجهز مناطق کوهستانی برای شهرستان سردشت افزود: پنج دستگاه خودرو به ناوگان خودروهای اداره کل منابع طبیعی استان اضافه خواهد شد که در این راستا بیشترین امکانات اطفای حریق در اختیار شهرستان‌های سردشت، پیرانشهر و ارومیه قرار می‌گیرد.

وی از تخصیص ۱۰ میلیارد ریال برای حفظ و صیانت از جنگل‌های زاگرس آذربایجان‌غربی خبر داد و گفت: به شهرستان‌های سردشت و پیرانشهر نیز که جزء مناطق جنگل‌های زاگرس هستند، به‌صورت جداگانه و اختصاصی اعتبار تعلق خواهد گرفت.
آتش‌سوزی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته در جنگل‌های «ملاشیخ» و «شینوه» سردشت روی داد.
این شهرستان با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را داراست؛ جنگل‌های سردشت جزء جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی دارای اهمیت زیادی است.
۷۵۶۲/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha