۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۱
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83423521
۰ نفر

پروندهٔ خبری

رویترز: هزاران هندو کشمیر را ترک می کنند

تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز روز شنبه گزارش داد: هزاران هندو پس از صدور هشدار امنیتی از سوی مقام های محلی کشمیر، در حال ترک این منطقه هستند.

به گزارش تارنمای این خبرگزاری، مسؤولان امنیتی هند در این باره ادعا کردند: به شواهدی دست یافته ایم که نشان می دهد گروه های مسلح محلی مورد حمایت پاکستان در تدارک حمله به هندوهایی هستند که به کوه "امارناته" که از نظر آنان مقدس است، می روند.

این مسؤولان مدعی شدند: دستگاه های امنیتی هند مقادیر زیادی فشنگ و تجهیزات جنگی کشف کرده اند که به نظر می رسد، گروه های مسلح می خواستند در مسیر حرکت هندوها به این کوه، علیه آنها استفاده کنند.

مقام های محلی، از هندوها و گردشگران خواسته اند که به منازل خود بازگردند؛ هرچند به گفته مقام های هندی این اقدام منجر به هراس بسیاری از هندوها شده است.

یک مسؤول که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت که ۲۰ هزار هندو و گردشگر و بیش از ۲۰۰ هزار کارگر هندی، کشمیر را ترک می کنند؛ هرچند ۶۰ جهانگرد غیر هندی با وجود هشدار مقام های محلی به کشمیر آمده اند.

در تازه ترین تحولات کشمیر، دولت "نارندرا مودی" نخست وزیر هند، 25 هزار سرباز جدید در منطقه کشمیر مستقر کرد؛ این اقدام یک هفته پس از آن صورت می گیرد که دولت دهلی نو، یک هفته پیش نیز 10 هزار نیروی نظامی جدید به این منطقه اعزام کرده بود.

این اقدام دهلی، موجب هراس مردم محلی و افزایش گمانه زنی ها در مورد تصمیم دولت هند برای لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر شده است.

بخشی از کشمیر در خاک هند و بخشی دیگر در خاک پاکستان قرار دارد. هر دو کشور، ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال ۱۹۴۷ میلادی تاکنون است.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =