مصوبات اقتصاد مقاومتی استان ها بدون اختیارات هیچ تاثیرگذاری ندارد

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: اگر در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان ها اختیارات لازم به استانداران و مسئولان استانی واگذار نشود، نباید انتظار نتیجه از این سیاست ها داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند روز شنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان که با حضور سعید شیرکوندمعاون اقتصادی، زیربنایی معاون اول رییس جمهوری جهانگیری در سرسرای تدبیر استانداری برگزار شد،شاه بیت اجرایی سیاست های اقتصاد مقاومتی را واگذاری اختیارات به استان ها دانست.

وی اضافه کرد: اگر استان ها اختیار نداشته باشند که مصوبات خود را اجرا کنند چگونه می توانند در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارند، تمام وقت و انرژی آنها درگیر شدن با ساختار سفت و سخت ادارای و بخش نامه ها می شود.

بازوند یکی از مشکلات کنونی کندی سیاست اقتصاد مقاومتی را واگذار نکردن اختیار از مرکز به استان در پروژه های بزرگ دانست و گفت: چگونه است یک کارشناس استانی که به جزء به جزء پروژه های اقتصادی از نزدیک آشناست نمی تواند برای سه میلیارد تومان ابراز نظر کنند، ولی یک نفر در  مرکز ندیده هزار میلیارد تومان پروژه ای را می تواند کارشناسی کند.

  وی در ادامه اظهار داشت: هیچ رابطه ای بین سیاست گذاری های ستاد اقتصاد مقاومتی مرکز و مصوبات استان ها وجود ندارد به این معنی استان ها در جریان تصمیم گیری مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی مرکز  نقش ندارند و همچنین ستاد مرکزی نیز در جریان مصوبات اقتصاد مقاومتی استان ها و مشکلات آنها نیست و این گونه پیش برود به جایی نخواهیم رسید.

استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات واحدهای شستا(شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: واحدهای شستا در استان هیچ تحرک و  خروجی ندارند، نه تنها مشکلاتش را حل نمی کنند بلکه به مشکلی برای استان تبدیل شده اند لذا باید زودتر در مرکز تعیین تکلیف شوند.

بازوند در ادامه پروژه های ایندرو و ایمید رو را نیز کند و فاقد خروجی لازم برای استان دانست که برای تحرک بخشی به پروژه های زیرنظر این ۲ سازمان باید از مرکز تصمیم گیری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود هدف از اقتصاد مقاومتی را افزایش تاب آوری پروژه های اقتصادی در شرایط سخت اعلام کرد و گفت: زیرساخت بازارچه های استان برای تکمیل به اعتبار ملی نیاز دارد زیر که صادرات کل کشور در آنها انجام می شود و کرمانشاه یکی از گمرکات فعال کشوری را دارد.

نماینده عالی دولت در استان، همچنین در این جلسه به تعیین تکلیف پروژه آناهیتا، راه آهن کرمانشاه خسروی، پروژه قطار شهری کرمانشاه، تکمیل زیرساخت های بندر خشک کرمانشاه و تکمیل طرح بزرگ گرمسیری به عنوان پروژه های ملی اشاره کرد که نیازمند تامین اعتبار هستند و تحقق آنها علاوه بر تحول بزرگ اقتصادی در این استان یک مطالبه بزرگ اجتماعی است.

سیستم اقتصادی کشور باید تمرکز زدایی شود
نایب رییس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برای بهبود رونق تولید و شکوفایی اقتصاد کشور باید اختیارات و تصمیم گیری ها از مرکز به استان ها منتقل شود تا بتوانیم از سیاست و برنامه های اقتصادی نتیجه بگیریم.
عبدالرضا مصری، با بیان اینکه چرا مشکلات اقتصادی کشور حل نمی شود، وضعیت اقتصادی کشور را حاصل چهار دهه مدیریت کشور دانست.

وی در ادامه به عدم توزیع عدالت اقتصادی در کشور اشاره کرد و  تمرکز و بروکراسی را عامل عدم توسعه یافتگی و مشکلات اقتصادی  فعلی عنوان کرد و گفت: اگر تمرکز زدایی تصمیم گیری داشتیم بسیاری از استعدادهای استان ها شکوفا می شد.

۳۲۰۹/۸۰۶۶