۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۷
کد خبرنگار: 1794
کد خبر: 83423366
۰ نفر

برچسب‌ها

تحقق شاخص های عدالت جنسیتی نیازمند همت جمعی است

قزوین - ایرنا - تحقق شاخص های عدالت جنسیتی در سطح کشور همت جمعی را می طلبد و هریک از زنان به نوبه خود باید برای تحقق آن تلاش کنند.

مدیر کل امور بانوان وخانواده استانداری قزوین روز شنبه در دیدار با اعضای کمسیون بانوان نظام مهندسی استان قزوین به یکی از سیاستهای ابلاغی معاونت زنان ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: در سال جاری شاخص های عدالت جنسیتی از سوی معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری ابلاغ شد.  
صدیقه ربیعی با تاکید بر اینکه یکی از اصول مبانی اجتماعی، عدالت است، اظهار داشت: توجه به عدالت جنسیتی و ایجاد عادلانه فرصت و خدمات یکسان برای زنان و مردان از اصول عدالت است که می بایست در بحث عدالت جنسیتی رعایت شود.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین افزود: عدالت جنسیتی اصطلاحی است که به طور معمول به منظور رعایت تناسب در میزان دسترسی به امکانات اجتماعی- فرهنگی و اقتصادی- سیاسی درباره زنان و مردان به کار می رود.  
وی خطاب به اعضای کمسیون بانوان نظام مهندسی گفت: از بانوان متخصص در حیطه عمران، معماری و شهرسازی انتظار می رود نسبت به عدالت در فضای شهری با حساسیت بیشتری برخورد کرده و در جهت رصد و پایش فضاهای متناسب بانوان مشارکت جدی داشته باشند.  
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از فضاهای عمومی شهری برای معلولان و افراد با شرایط خاص مناسب سازی نشده و این خود مصداق رعایت نکردن عدالت است که امیدواریم با همت متخصصان امر بتوان این مکانها را شناسایی کرده و برای رفع آنها اقدام کنیم.
وی افزود: از جمله ملزومات رشد و توسعه جوامع، ایجاد بسترهای مناسب جهت استفاده همه اقشار جامعه از جمله زنان از خدمات و امکانات عمومی است چون دسترسی زنان به خدمات و فضاهای عمومی شهری یکی از زمینه های حضور زنان در عرصه های اجتماعی محسوب می شود.
ربیعی اظهار داشت: ﻓـﻀﺎی ﺷﻬﺮی ﺑﻪ ﻫﻤﺎن ﻧﺴﺒﺖ ﻛﻪ می ­ﺗﻮاﻧﺪ در ﺗﻮﺳﻌﻪ­ ﻋﺪاﻟﺖ اﺟﺘﻤﺎعی راه­گشا ﺑﺎﺷﺪ، در ﺻﻮرﺗﻲ ﻛـﻪ دﻗّﺖ ﻛـﺎفی در ﺑﺮﻧﺎﻣـﻪ­رﻳـﺰی و ﻃﺮاﺣـی آﻧﻬـﺎ ﺻﻮرت ﻧﭙـﺬﻳﺮد، می ­ﺗﻮاﻧﺪ ﻋﺎﻣلی در ﺟﻬـﺖ ﺗﻌﻤﻴﻖ ﻧﺎﺑﺮاﺑﺮیﻫﺎی اﺟﺘﻤﺎعی باشد.
۶۱۰۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =