اختیار ارزیابی محصولات کشاورزی صادراتی به گمرکات مرزی داده می شود

آستارا - ایرنا - نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از رفع انحصار ارزیابی و اظهار محموله های صادراتی کشاورزی و غذایی از گمرکات استانی و فراهم شدن زمینه آن عملیات، در گمرکات مرزی کشور خبر داد.

ولی داداشی عصر شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اساس بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت که در ۲۸ اردیبهشت ماه به گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده بود، حق ارزیابی، اظهار و پلمب محصولات کشاورزی و غذایی دارای مجوز صادرات، فقط به گمرکات استانی داده شده بود و گمرکات مرزی کشور تنها معبر گذر و صادرات این محموله ها محسوب می شدند.

وی افزود: این بخشنامه موجب زیان و خسران بسیاری از تجار، بازرگانان و صادرکنندگان بود و در شهرستان مرزی بندر آستارا نیز تجار و انبارداران محصولات کشاورزی، مجبور بودند کالاهای صادراتی مجوزدار را برای اظهار و ارزیابی به گمرک بندر انزلی منتقل کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از صادرکنندگان تولیدات کشاورزی و غذایی، نسبت به این محدودیت و هزینه های ناشی از آن گلایه می کردند و در آستارا نیز جمعی از بازرگانان، رفع انحصار ارزیابی کالا از گمرکات استانی و فراهم شدن امکان آن در گمرکات مرزی از جمله اداره کل گمرک آستارا را خواستار بودند.

داداشی بیان کرد: برای رفع این محدودیت با آقای میر اشرفی رئیس کل گمرک کشور و آقای مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت و گو کردم و طبق موافقت و تصمیم آنها بخشنامه یاد شده معلق شد و به زودی بخشنامه جدید به گمرکات کشور ابلاغ می شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر این اساس بازرگانان و صادرکنندگان جهت ارزیابی و اظهار کالاها مجبور به انتقال آنها به گمرکات استانی نخواهند شد و این خدمات در گمرکات مرزی کشور از جمله گمرک شهرستان مرزی بندر آستارا نیز ارائه خواهد شد.

اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضائی فعالیت می‌کند.

به گفته رسول امیدی مدیر کل گمرک آستارا از آغاز سال جاری تا پایان تیر ماه، ۲۰۹ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۱۰۶ میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر و ۸۶ هزار تن کالا به ارزش ۶۴ میلیون دلار وارد شده است. 

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می‌کنند.
۷۱۲۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =