دستاورد جدید محققان در زمینه احیا بافت عضلانی قلب با کمک سلول‌های بنیادی

تهران- ایرنا - محققین در یک مطالعه جدید، از یک پروتئین مربوط به عضلات قلبی موسوم به لامینین برای پیشبرد تمایز سلول‌های بنیادی جنینی انسانی به پیش سازهای قلبی استفاده کردند.

به گزارش روز شنبه ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چندین نوع لامینین وجود دارد که به بخش خارجی غشای سلولی می‌چسبد و نقش مهمی را در تمایز سلول‌های پیش ساز به کاردیومیوسیت بالغ بازی می‌کند.

 در این مطالعه، محققان با تحریک ژن‌های انسانی کد کننده لامینین 221، این پروتئین را در شرایط آزمایشگاهی تولید کردند. آن‌ها از لامینین 221 برای پوشاندن سطح ظروف کشت سلول‌های بنیادی جنینی انسانی استفاده کردند.

محققان همچنین از لامینین 521 برای حمایت رشد سلول‌های بنیادی و از ترکیبی موسوم به CHIR99021 برای تقویت تمایز سلول‌های بنیادی استفاده کردند و این رویکرد منجر به تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های پیش ساز قلبی عروقی شد.

این سلول‌های پیش ساز قلبی عروقی شامل سه زیر جمعیت سلولی اصلی تحت عنوان سلول‌های شبه عضلانی قلبی، سلول‌های شبه فیبروبلاستی و سلول‌های شبه اپی تلیالی بود.

در بین این جمعیت‌های سلولی، سلول‌هایی که منجر به تومورزایی شوند وجود نداشت. محققین این سلول‌های پیش ساز قلبی عروقی را به بافت قلبی آسیب دیده مدل جانوری تزریق و مشاهده کردند که آن‌ها گروه‌های فیبری عضلانی قلبی را تولید کردند که برای بیش از 12 هفته در قلب زنده ماندند و عملکرد قلبی را نیز بهبود بخشیدند.

این مطالعه استفاده از لامینین‌ها برای پیشبرد تمایز قلبی را توصیه می‌کند و بر این باور است که استفاده از آن‌ها می‌تواند منجر به تولید سلول‌های پیش ساز قلبی عروقی با کیفیت بالینی برای بازسازی قلبی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =