۱۴۰ مقاله به همایش ملی «عدالت خواهی از نهضت مشروطه تا گام دوم انقلاب اسلامی" ارسال شد

تبریز - ایرنا - رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه همایش ملی «عدالت خواهی از نهضت مشروطه تا گام دوم انقلاب اسلامی» ارسال شده است.

به گزارش ایرنا، عزیز جوانپور روز شنبه  در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این مقالات در محورهای مختلف به دبیرخانه همایش ارسال شده که از این تعداد ۳۶ مقاله انتخاب و ۱۸ مورد از آن به طور کامل و ۱۸ مورد نیز به طور خلاصه به چاپ رسیده است. 

وی با بیان اینکه این همایش روز دوشنبه ۱۴ مرداد به مدت یک روز در تالار شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار می شود، اظهار داشت: بعد از ظهر نیز برنامه‎ای برای گرامیداشت سالروز صدور فرمان مشروطیت در خانه موزه مشروطه با مشارکت میراث فرهنگی استان برگزار می‎شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجانشرقی با اشاره به افتتاح دبیرخانه دائمی مشروطه پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در ۱۴ مرداد سال گذشته، گفت: با افتتاح این دبیرخانه مقرر شد تمامی فعالیت‌ها و پژوهش‌ها درباره مشروطه با محوریت دانشگاه آزاد انجام شود. 

جوانپور، با بیان اینکه شناساندن جایگاه تبریز در نهضت مشروطه از جمله اهداف برگزاری این همایش است، ادامه داد: نقش تبریز در این نهضت بر کسی پوشیده نیست، زیرا به دنبال ظلم‌های حکومت قاجار مردم این شهر بر اساس آرمان عدالت خواهی اولین عدالتخوانه را تشکیل دادند.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر عدالت در بیانیه گام دوم انقلاب، یادآوری کرد: عدالت در این بیانیه به طور کامل آسیب شناسی شده است و پس از بررسی و تایید در کمیته علمی دوازدهمین همایش مشروطه نیز به عنوان محور اصلی همایش تعیین شد. 

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی و دبیر کمیته رسانه ای این همایش نیز با اشاره به اینکه تاریخ همواره شاهد حماسه آفرینی‌ و عدالت خواهی مردم آذربایجان بوده است، گفت: مردم آذربایجان تشنه عدالت بودند و تاثیرگذاری نهضت مشروطه و عدالت خواهی مردم آذربایجان تا حدی بود که طبق مستندات تاریخی حتی یک معلم آمریکایی هم ترجیح داد به مشروطه‎چی‌ها بپیوندد. 

جعفر محسنی، افزود: برخلاف برخی انحرافات در جریان مشروطه، مردم با تکیه بر روحانیت راه را ادامه دادند و برگزاری این همایش‌ها سبب نشان دادن نقش تاثیرگذار آذربایجان و تبریز در جریان مشروطه می‎شود. 

مسئول برگزاری این همایش نیز گفت: تعامل و همکاری نهادهای دانشگاهی مختلف و استفاده از توان فرهنگیان و فرهیختگان آذربایجان شرقی در برگزاری این همایش از جمله شاخص‌های مثبت آن به شمار می‌آید. 

مسلم اورنگی، افزود: آرمان عدالتخواهی در ایران از نهضت مشروطه شروع شده و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران نمود پیدا کرد که رهبر معظم انقلاب نیز عدالت را از راهبردهای هفتگانه اسلامی معرفی کردند. 

وی یادآوری کرد: ایجاد هم افزایی در معرفی استان و تبریز و هویت بخشیدن به انقلاب اسلامی، کمک به هویت‌یابی تاریخی جوانان و نوجوانان و گفتمان سازی گام دوم انقلاب از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

14 مرداد در تقویم کشورمان به عنوان روز مشروطه شناخته شده است؛ در چنین روزی در سال 1285 شمسی، مظفرالدین شاه قاجار فرمان صدور مشروطه را امضا کرد.

۸۰۲۳/518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =