۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۶
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83423281
۰ نفر

برچسب‌ها

سازمان ملل در مورد موج جدید حملات تروریستی هشدار داد

تهران – ایرنا – شورای امنیت سازمان ملل در گزارش جدید خود هشدار داد که تهدید گروه های تروریستی همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش روز شنبه روزنامه گاردین، ‌ سازمان ملل اعلام کرد که توقف فعلی در خشونت های تروریستی بین المللی ممکن است به زودی پایان یابد و موج جدید حملات احتمالی تا قبل از پایان سال جاری در راه باشد.۹۱۰۹

ناظران ویژه شورای امنیت سازمان ملل در گزارش خود تصویری نگران کننده از جنبش افراطی اسلامگرایی در جهان را ترسیم کردند که به رغم شکست های اخیر، تهدیدی قابل توجه را متوجه جهان می کند.

تهیه کنندگان این گزارش از بابت ۳۰ هزار نیرویی که برای پیوستن به گروه تروریستی داعش به سوریه و عراق سفر کردند و هنوز زنده اند، هشدار دادند و گفتند: چشم انداز آینده آنها مایه نگرانی بین المللی برای آینده ای قابل پیش بینی است. برخی از این افراد ممکن است به القاعده یا دیگر گروه های تروریستی که ممکن است به وجود آیند، ملحق شوند و برخی عنوان سرکرده یا مبلغ افراط گرایی را به دست آورند.
این گزارش مبتنی بر اطلاعات تهیه شده از سوی دستگاه های اطلاعاتی کشورهای عضو سازمان ملل است و تفکر جمعی در میان سرویس های امنیتی سراسر جهان را به طور اجمالی به نمایش می گذارد.

این گزارش یادآور می شود که اگرچه قلمرو جغرافیایی داعش از بین رفته، ‌ بسیاری از عوامل زمینه ساز همچنان وجود دارند و این بدان معناست که تهدید این گروه یا القاعده یا گروه های مشابه همچنان به قوت خود باقی است و بعید است از شدت آن کاسته شود.

هرچند حملات موفقیت آمیز تروریست ها از سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی کاهش یافته، ‌اما تهدید این گروه ها برای اروپا همچنان بالاست. در جریان این دو سال، ‌ حملاتی تروریستی در فرانسه، ‌ بلژیک و آلمان روی داد که بر اثر آن صدها نفر کشته شدند.

یک نگرانی عمده، افراط گرایی تروریست های زندانی است که متحمل فقر، در حاشیه قرار گرفتن و یاس و نومیدی شده اند.

در گزارش سازمان ملل آمده است: موثر بودن کامل برنامه های افراط زدایی به اثبات نرسیده است. نیروهای مبارزتر که دوره های حبس طولانی تری را می گذرانند، هنوز به آزادی نزدیک نیستند. این افراد همچنان خطرناک هستند و چالشی در داخل و خارج سیستم مجازاتی به شمار می روند.

براساس تخمین کشورهای اروپایی، ۶ هزار نفر از شهروندان این کشورها برای پیوستن به داعش یا گروه های تروریستی دیگر به عراق و سوریه سفر کردند. حدود یک سوم از این افراد کشته شده اند، یک سوم دیگرشان در منطقه در بازداشتند یا به کشورهای دیگر سفر کرده اند. همچنین حدود ۲ هزار نفر یا بیشتر ممکن است به اروپا بازگشته باشند.۹۱۰۹

کشورهای غربی تاکنون تمایلی به قبول شهروندانی که به داعش پیوسته اند، ‌نشان نداده اند و این افراد را  در صورت بازگشت به خانه، ‌ خطری امنیتی محسوب می کنند.

براساس این گزارش، داعش همچنان به ۵۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون دلار از درآمدهای این گروه دسترسی دارد و از آن برای تبلیغات به منظور حفظ اعتبار خود به عنوان یک برند مطرح تروریستی جهانی استفاده می کند.

در گزارش سازمان ملل عنوان شده که به رغم کاهش شدید سلامت «ایمن الظواهری» سرکرده القاعده، ‌ این گروه همچنان مقاوم مانده است.

در بخش دیگری از این گزارش، شیوع افراط گرایی در غرب آفریقا مورد توجه قرار گرفته، منطقه ای که شاهد افزایش شدید موج خشونت بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =