هیأت آمریکایی برای گفت وگو درباره شمال سوریه به آنکارا سفر می کند

آنکارا- ایرنا- وزارت دفاع ترکیه از دیدار هیأت آمریکایی با مقامات ترکیه به منظور بحث و گفت وگو درباره منطقه امن در شمال سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اخلاص در روز شنبه، در بیانیه وزارت دفاع ترکیه چنین آمده است:

یک هیأت به نمایندگی از دولت آمریکا، روز ۴ آگوست (۱۳ مرداد) به منظور بحث و گفتگو درباره طرح موسوم به منطقه امن در شمال سوریه به آنکارا سفر خواهد کرد. بعد از دیدار نخست با مقامات آمریکایی درباره منطقه امن شمال سوریه که در روز اول مرداد صورت گرفت، این دومین دیدار بین مقامات دو کشور در این زمینه خواهد بود.

در همین راستا چند روز پیش وزیر دفاع ملی ترکیه در گفت و گو با همتای آمریکایی خود تاکید کرد که آنکارا در صورت عدم توافق با واشنگتن به تنهایی منطقه امن شمال سوریه را ایجاد خواهد کرد.

وزارت دفاع ملی ترکیه در بیانیه‌ای افزود که در جریان تماس تلفنی "خلوصی آکار" با "مارک اسپر" ضمن بررسی تحولات اخیر منطقه، وزیر دفاع ملی ترکیه اعلام کرد که آنکارا در صورت عدم دست‌یابی به توافق با واشنگتن مجبور خواهد شد منطقه امن در شمال سوریه را به تنهایی ایجاد کند.

آکار همچنین در این تماس تلفنی انتظار آنکارا از واشنگتن برای قطع کامل حمایت آمریکا از گروههای کرد "پ.ک.ک" و  "ی.پ.گ" را اعلام کرد.

وزیر دفاع ملی ترکیه با تاکید بر اینکه به تشکیل کریدور تروریستی در جنوب ترکیه اجازه نخواهیم داد، تصریح کرد: ترکیه نه تنها به فکر امنیت کشور و ملت خود است، بلکه خواهان تامین امنیت گروه‌های قومی و مذهبی مانند کردها، عرب‌ها، مسیحیان و ایزدیان است.

وی همچنین درباره پروژه خرید جنگنده " اف-‌ ‌۳۵ " از آمریکا نیز با اشاره به اینکه ترکیه نه تنها مشتری این پروژه است، بلکه سرمایه‌گذار و شریک تولید آن هم است، برای بار دیگر خاطرنشان کرد که خرید  این جنگنده از آمریکا باید راه خودش را طی کند.

مقامات نظامی ترکیه و آمریکا سه شنبه گذشته (اول مرداد) نیز درباره مبارزه با تروریسم در سوریه، وضعیت شرق فرات، اجرای نقشه راهی برای "منبج" و حفظ توافقنامه ادلب، تلاش‌ ها برای ایجاد منطقه امن در سوریه جهت پایان دادن به نگرانی‌ های امنیتی ترکیه گفت وگو کرده بودند.

قرار است اوایل اوت سال جاری میلادی (مرداد-شهریور) نشستی بین المللی، مشابه مذاکرات آستانه درباره سوریه، در قزاقستان برگزار شود. همزمان آنکارا در حال برنامه ریزی برای میزبانی از نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه و پس از آن، نشست چهارجانبه روسیه، فرانسه، آلمان و ترکیه است.

۲ هزار نظامی آمریکا از سپتامبر ۲۰۱۴میلادی به عنوان بخشی از راهبرد واشنگتن برای کمک به معارضان مسلح سوریه به این کشور اعزام شده اند. دولت آمریکا یک سال پیش از این اقدام، سازمان مرکزی اطلاعات(سیا) را مأمور اجرای یک برنامه مخفیانه با هزینه سالانه یک میلیارد دلار به منظور تسلیح و تجهیز شبه‌نظامیان و تروریست ها در سوریه کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =