۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۱
کد خبرنگار: 1488
کد خبر: 83423020
۰ نفر

برچسب‌ها

برگ سبز چای، مازاد بر قیمت تضمینی خریداری می‌شود

لاهیجان – ایرنا - رییس سازمان چای گفت: برای نخستین سال، صاحبان کارخانه‌های چای سازی به صورت توافقی پنج تا 15هزار ریال بیشتر از قیمت تضمینی بابت خرید هر کیلوگرم برگ سبز به چای کاران پرداخت می‌کنند.

حبیب جهانساز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به منظور رونق تولید چای داخلی، کیفیت بالای برگ سبز، فروش خوب چای خشک داخلی و استقبال بی سابقه ای که هموطنان سال جاری از خرید چای داخلی داشتند، اکنون 80 درصد صاحبان واحدهای چای سازی اقدام به خرید برگ سبز به قیمت توافقی با چای کاران کرده اند و این واحدها بابت هر کیلوگرم برگ سبز چای بین پنج  تا 15هزار ریال بیشتر از قیمت تضمینی پرداخت می‌کنند.

وی افزود: این رونق و بهبود در صنعت چای  از طرفی  بخاطر  پرداخت تسهیلات توسط سازمان چای به واحد چایسازی و از سوی دیگر با جلوگیری از قاچاق چای خارجی توسط دولت  ایجاد شده  و این حمایت ها موجب شده  که تولید چای داخلی در وضعیت رقابتی قرار گیرد و حفظ  این وضعیت  باعث پرداخت بیشتر از قیمت برگ سبز تضمینی شده است.

وی تصریح کرد: قیمت تضمینی، قیمت پایه در حمایت از تولید چای داخلی  محسوب می شود و خرید آن  بیش از قیمت تضمینی تعیین شده توسط  شورای اقتصاد تاکنون در صنعت چای کشور سابقه نداشته است.

قیمت خرید تضمینی برگ سبزچای در سال ۹۷ برای هر کیلوگرم  برگ سبز درجه یک 27هزار و ۲۹۲ ریال و درجه دو 15هزار و ۲۸۳ ریال اعلام شده بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار درصد افزایش یافت اما در سال 98  این قیمت  بابت هر کیلوگرم  برگ سبز درجه یک با ۲۰ درصد افزایش، ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال و درجه دو با ۲۱ درصد افزایش ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال رسید.

اما دوباره  با تقاضای استانداری گیلان پس از تغییراتی در اردیبهشت ماه سال جاری ، نرخ خرید تضمینی برگ سبز درجه یک به ۳۶ هزار ریال و برگ سبز درجه دو  به ۲۲ هزار ریال افزایش یافت.

استان های گیلان و مازندران بین 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90 درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.حدود 50هزار خانوار کشاورز چایکار در تولید برگ سبز فعالیت دارند و یکصد هزارخانوار زندگی و درآمدشان از راه چایکاری تامین می شود.

6029 /6030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =