۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۰
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83423016
۰ نفر

برچسب‌ها

شنبه سیاه جلیقه زردها در اعتراض به خشونت پلیس

تهران - ایرنا - اعتراض های مردمی به سیاست های اقتصادی دولت و ضد نظام سرمایه داری در فرانسه در حالی به سی و هشتمین شنبه سیاه خود رسیده که تظاهرات امروز بویژه در شهر "نانت" در ادای احترام به «استیو مایا کانیچو» قربانی اخیر خشونت پلیس در این شهر و اعتراض به این خشونت ها شکل گرفته است.

۲۵۹ روز (۸ ماه و ۱۶روز) از آغاز این تجمع ها در شهرهای مختلف فرانسه می گذرد؛ تجمع هایی که بارها صحنه خشونت پلیس و درگیری نیروهای امنیتی با معترضان بوده است.

خشونت هایی که به طور گسترده از سوی نهادهای اروپایی حتی بین المللی مورد انتقاد شدید قرار گرفت؛ این بار و در روز جشن موسیقی در شب ۲۱ ژوئن یک جوان ۲۴ ساله قربانی خشونت پلیس شد.

به گزارش رسانه های فرانسوی، تظاهرات امروز در فرانسه بویژه در شهر نانت در ادای احترام به کانیچو و اعتراض به خشونت های پلیس خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه نوشت: به گفته یک منبع پلیس حدود ۲۵۰ نفر و طبق اعلام سازمان دهندگان، ۵۰۰ نفر عصر جمعه در شهر "لیل" در "ادای احترام" به استیو مایا کانیچو که جسد وی روز دوشنبه در نانت کشف شد، تجمع کردند. آنها با تجمع در داخل خیابان ها اعلام کردند که می دانند "چه کسی، استیو، زینب، آنری، سلوم، ماتیس، لااوسین، حکیم و آداما را کشته است."


این خبرگزاری به نقل از یک منبع دولتی افزود: دادخواست اتحادیه حقوق بشر (LDH)، مبتنی بر تعلیق حکم ممنوعیت تظاهرات در مرکز شهر نانت در روز شنبه در ادای احترام به استیو مایا کانیچو، از سوی ادگاه اداری رد شد.

به گفته «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه "بدیهی است (...) امکان سازماندهی یک تجمع وجود دارد (...)اما این امر برای جلوگیری از سرریز و خشونت تدارک دیده شده است."

علاوه بر نانت، برای امروز فراخوانی برای تظاهرات در سراسر کشور به ویژه از طرف گروه های جلیقه زرد در شهرهای تولوز، کائن ، لو آور، مونپلیه، پاریس، تورز و روئن صادر شده است.

جلیقه زردها امروز معترضان را برای ادای احترام به استیو با پوشیدن جلیقه زرد و بازوبندی به رنگ سیاه دعوت کرده اند.

بازرسی پلیس در گزارش روز سه شنبه خود ادعا کرد که ارتباطی بین مداخله پلیس و ناپدید شدن استیو در نانت وجود ندارد. با این حال «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه خواستار تحقیقات بازرسی عمومی دولت در این ارتباط شد.

روز جمعه، وزیر کشور فرانسه هم با اذعان دوباره به استفاده پلیس از گاز اشک آور گفت که این اقدام سوال برانگیز است.

ادای احترام به استیو در نانت از حوالی ساعت ۱۱ به وقت محلی آغاز می شود. در جایی که جسد او در روز دوشنبه پیدا شد.


استیو مایا کانیچو هنگام حضور در یک کنسرت در سواحل لوآر، مکانی کهنیروهای پلیس حضور داشتند، ناپدید شد. در طی آن شب ، همچنین چندین نفر در رودخانه افتاده بودند. برخی از شرکت کنندگان در روز جشن موسیقی در نانت گفتند که آنها بر اثر گاز اشک آور کور شده اند.

"در شهر نانت، تظاهرات علیه خشونت پلیس حوالی ساعت ۱۳ به وقت محلی در ایستگاه "کُمرس" در مرکز شهر ، در مجاورت محدوده مرکز شهر که هرگونه تظاهراتی در این نقطه ممنوع اعلام شده است آغاز می شود.

همچنین به نوشته "لیون کاپیتال"، در شهر لیون هم مراسم ادای احترام به استیو در ساعت ۱۴ به وقت محلی در "بلکور" برنامه ریزی شده است.

به نوشته این تارنمای خبری، امشب شمع ها در خانه های اهالی لیون از ساعت ۲۲ برای ادای احترام به استیو در پشت پنجره های لیون می درخشند.روزنامه "میدی لیبر" فرانسه هم می نویسد: با توجه به پیش بینی ناآرامی های احتمالی، بسیاری از بخشداران تجمعات را ممنوع اعلام کردند. مانند شهرهای "سن ماریتیم"(Seine-Maritime)در روئن یا "اویرون"  ( Aveyron).

در شبکه های مجازی همچنین از معترضان برای حضور در نزدیک ترین عوارضی نزدیک به محل سکونتشان دعوت شده است.در هفته گذشته اعتراض ها در حالی که مکرون به همراه همسرش به اقامتگاه تابستانی خود رفته بود، ۳۰۰ نفر از جلیقه زردها  به همراه تعدادی از «بلوک های سیاه» به دفتر نمایندگی «رومن گرو» (Romain Grau) عضو مجمع ملی فرانسه و حزب "جمهوری به پیش" پارلمان این کشور در شهر "پرپینیان" حمله ور شده و آنجا را غارت کردند.

«امانوئل مکرون» در پاسخ به بحران جلیقه زردها، در روز سوم تعطیلات خود در اقامتگاه تابستانی «فورت دی برگانکون» گفته بود که به هیچ وجه اعتقاد ندارم آنچه در یک زمان باعث خشم واقعی مردم شده، پشت سر ما قرار دارد.

مکرون مدعی شد که خشم معترضان فرانسوی فقط مربوط به بخشی از جامعه فرانسه و نه همه این جامعه است.

فیلمی هم در فضای توئیتر منتشر شده که نشان می دهد تعداد زیادی از جلیقه زردها در پاریس در میدان "کلیشی" مانع از عبور یک خودروی پلیس شده اند.

اعتراض های امروز در محکومیت اعمال خشونت پلیس و کشته شدن یک جوان دیگر نشان دهنده تداوم جنبش جلیقه زردها برای رسیدن به مطالباتی است که از حدود ۹ماه گذشته آنها را دنبال می کنند.

در جریان اعتراض های مردمی در فرانسه از ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته/ ۲۶آبان ۹۷ که با ۳۰۰ هزار تظاهرکننده در خیابان های فرانسه متولد شد تاکنون بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ گردهمایی در سرتاسر فرانسه برگزار شد و شرکت کنندگان در آن آزادانه درباره موضوعات گوناگونی چون بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ، محیط زیست، قدرت خرید، بازنشستگی، مالیات، عدم تساوی و وجود بی عدالتی در اجتماع بحث و گفت وگو کردند.

همچنین ۲۴ فرانسوی در جریان تظاهرات اعتراضی جنبش جلیقه زردها بر اثر اعمال خشونت آمیز نیروهای پلیس و استفاده این نیروها از اسلحه "فلش بال" نابینا و حدود ۶ هزار نفر از معترضان بازداشت شده اند. این اعتراض ها همچنین بیش از ۲ هزار زخمی از بین معترضان و نیز یک هزار مجروح در بین نیروهای پلیس را به دنبال داشته است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =