۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۸
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 83422994
۰ نفر

برچسب‌ها

نژادپرستی سران آمریکا ؛ از رونالد تا دونالد

تهران – ایرنا – همزمانی افشای توهین نژادی بی سابقه رئیس جمهوری پیشین آمریکا با تجدید اتهام نژادپرستی به مستاجر کنونی کاخ سفید علاوه بر آنکه این معضل فرهنگی ریشه دار جامعه آمریکا را بیش از پیش برجسته ساخت، تلاش مخالفان ترامپ برای تخطئه پشتوانه های تاریخی وی را نیز آشکار کرد.

در بحبوحه توجه رسانه های آمریکا و افکار عمومی این کشور به جدال لفظی دونالد ترامپ و نماینده دموکرات و سیاهپوست بالتیمور و اتهام نژادپرستی به رئیس قوه مجریه، نشریه آتلانتیک به تازگی فایل صوتی توهین های نژادی ۴۸ سال پیش رونالد ریگان را منتشر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشته بود: در سال های اخیر، بالتیمور تحت رهبری الیجا کامینگز بدترین آمار جرم و جنایت را در این کشور داشته است. در ۲۵ سال گذشته فقط وعده داده شده و هیچ اقدام عملی برای کاهش جرم و جنایت در آنجا صورت نگرفته است. جای تاسف است که هیچ کاری برای مردم بالتیمور انجام نمی دهند.

به نوشته آتلانتیک، رونالد ریگان زمانی که فرماندار ایالت کالیفرنیا بود از تداوم عضویت تایوان در سازمان ملل حمایت می کرد و پس از رای موثر کشورهای آفریقایی و پذیرش جمهوری خلق چین در سازمان ملل، در گفت و گوی تلفنی با هم حزبی خود ریچارد نیکسون رئیس جمهوری وقت آمریکا به این مسئله واکنش نشان داد و گفت: این میمون های آفریقایی رو نگاه کن! لعنت بهشون. کفش هم به زور می پوشند! صدای خنده نیکسون از آن سوی خط شنیده می شود. رئیس جمهوری وقت آمریکا از جمله کسانی بود که به ارتباط مستقیم بهره هوشی با نژاد افراد اعتقاد داشت.

در نتیجه رای گیری مذکور، جمهوری خلق چین جای تایوان را در سازمان ملل گرفت و به جای ملی گرایان، یک کمونیست بر این کرسی تکیه زد.

افشای چنین توهینی، دختر ریگان را بر آن داشت تا در روزنامه واشنگتن پست واکنش نشان داده و با بی سابقه خواندن چنین سخنانی بنویسد که پس از شنیدن ناسزای پدر مرحومش به گریه افتاد. پتی دیویس ۶۶ ساله نوشت: هیچ دفاع و توضیحی برای آنچه که پدرم گفت وجود ندارد.

ریگان از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ رئیس جمهوری آمریکا بود و در سال ۲۰۰۴ میلادی در 93 سالگی درگذشت.

به نظر می آید که انتشار این فایل صوتی در شرایط کنونی که دونالد ترامپ بار دیگر با اتهام نژادپرستی مواجه شده به قصد تضعیف پشتوانه های وی صورت گرفته باشد.

ترامپ در دوران ریگان روابط گرمی با او داشت و در دوران تبلیغات انتخابات ۲۰۱۶  و پس از آن به تعریف و تمجید از چهلمین رئیس جمهوری آمریکا می پرداخت و تلاش داشت تا انتخاب خود را موجب احیاء خاطره مثبت مردم آمریکا و به خصوص جمهوریخواهان از دهه هشتاد میلادی بداند. وی حتی شعار انتخاباتی ریگان را (آمریکا را سربلند سازیم) با اندکی تغییر (آمریکا را دوباره سربلند سازیم) به کار بست و حتی این اواخر نقل قولی جعلی از وی را در کنار عکس دو نفره شان منتشر کرد.

جالب اینجاست که رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز میانه خوبی با چین نداشته و در دوران وی روابط واشنگتن و تایپه گرم تر از سابق شده و رئیس جمهوری تایوان هر از گاهی به آمریکا سفر کرده و قراردادهای چند میلیارد دلاری فروش اسلحه با این عضو سابق سازمان ملل امضا شده است.

از سوی دیگر، ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود مواضع انتقاد برانگیزی علیه مکزیکی ها و مسلمانان اتخاذ کرده است. وی همچنین متهم است که در جلسه ای با حضور شش نفر از سناتورهای آمریکایی در کاخ سفید، به مردم کشورهای آفریقایی، هائیتی و السالوادور توهین کرده است. وی با اشاره به مهاجرت اتباع این کشورها به آمریکا گفته است: چرا مردم این کشورهای چاه خلا را به آمریکا راه می دهیم!؟

دونالد ترامپ هفته گذشته نیز توئیت های تندی علیه چهار زن نماینده سیاه پوست نوشت و تاکید کرد بهتر است این نمایندگان آمریکا را ترک کرده و برای کمک به کشورهایی بروند که از آنجا آمده‌اند.

اظهارات ترامپ در خصوص اتباع آفریقایی با واکنش بسیاری از مقامات کشورهای این قاره و نهادهای حقوق بشری رو به رو شد و ترامپ را وادار کرد در دفاع از خود بگوید: من نژادپرست نیستم.

با این حال چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا پس از انتشار اخبار تلاش برای سرقت از منزل کامینگز نتوانست جلوی خود را بگیرد و در توئیتی تمسخر آمیز نوشت: واقعا خبر بدی بود! منزل مسکونی الیجا کامینگز در بالتیمور مورد سرقت قرار گرفته است. خیلی بد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =