۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۷
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83422972
۰ نفر
هند به استفاده از بمب های خوشه ای در پاکستان متهم شد

اسلام آباد - ایرنا - ارتش پاکستان روز شنبه اعلام کرد: نیروهای هندی در تنش های مرزی هفته گذشته میان دو کشور از بمب های خوشه ای استفاده کرده اند که باعث کشته شدن دو غیرنظامی و مجروح شدن 11 نفر دیگر شد.

روابط عمومی ارتش پاکستان، هند را به استفاده از بمب های خوشه ای علیه غیرنظامیان پاکستانی ساکن منطقه مرزی طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، متهم کرد.

در بیانیه ارتش پاکستان آمده است: نیروهای هندی از آغاز سال جاری میلادی تاکنون در یک هزار و ۸۲۴ حمله نظامی،  اقدام به نقض پیمان مشترک آتش بس کرده و در این حملات -توپخانه ای و تیراندازی- به ویژه استفاده از بمب های خوشه ای ۱۶ پاکستانی کشته و دست کم ۱۰۵ نفر زخمی شده اند.

این بیانیه افزوده است: با توجه به ممنوعیت استفاده از بمب های خوشه ای در کنوانسیون ژنو،  پاکستان از جامعه جهانی خواهان برخورد با اقدام هند برای استفاده از این تسلیحات علیه غیرنظامیان است.

همزمان با تشدید تنش مرزی میان پاکستان و هند، کاردار دهلی نو در اسلام آباد چهار بار در طول یک هفته گذشته به وزارت امور خارجه پاکستان احضار شد.

اختلافات بر سر کشمیر را می توان دلیل عمده  تنش در روابط نه چندان گرم پاکستان و هند و شعله ور شدن آتش اختلافات در روزهای اخیر دانست.

تعاملات دو کشور ھسته ای در جنوب آسیا از زمان استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷ میلادی رقابتی و به نوعی دارای سوءظن نسبت به یکدیگر بوده است.

مسائل مختلفی در تقسیم دو کشور تاثیر داشته، ولی یکی از مهمترین و حساس ترین آنها پس از استقلال هند و پاکستان، وضعیت منطقه بزرگ کشمیر تحت مناقشه دو کشور عنوان می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =