اختصاص ۱۹۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح «بوم‌سازگان» در آذربایجان‌غربی

ارومیه - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی گفت: ۱۹۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح «بوم سازگان» در استان اختصاص یافته که تا پایان سال برای اجرای این طرح جدید هزینه می‌شود.

میرصمد سیدموسوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به وقوع پدیده خشکیدگی در جنگل‌های زاگرس و لزوم اعمال اقدامات مدیریتی و حفاظتی ویژه برای کنترل این پدیده،  طرح بوم سازگان جنگل‌های زاگرس در دستور کار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گرفته و به همین منظور این اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: طرح بوم سازگان با هدف پایش، احیا و توسعه جنگل‌های زاگرسی در ۱۱ استان کشور اجرا می شود که در این راستا این میزان اعتبار برای آذربایجان غربی مصوب و برای اجرا ابلاغ شد.

وی ادامه داد: این اعتبارات برای استان های زاگرس نشین کشور و برای مدیریت و احیای جنگل‌های زاگرسی ابلاغ شده است.

سیدموسوی افزود: در قالب بوم سازگان زاگرس، اقدامات پایدار در جهت حفظ و توسعه جنگل اجرا می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی گفت: در قالب این طرح، عملیات پایش، حفاظت، توسعه و احیای مناطق جنگلی در شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت انجام خواهد گرفت.

وی بیان کرد: اجرای عملیات آبخیزداری در جنگل های زاگرس، شناسایی گلوگاه های قاچاق، انجام بهره برداری در قالب طرح‌های جنگل داری چند منظوره و ممنوعیت زراعت در «زیر آشکوب» جنگل‌ها از برنامه‌هایی است که در این سند پیش بینی شده است.

جنگل های زاگرس حدود ۶ میلیون هکتار است که عمده پوشش جنگلی این منطقه بلوط ایرانی است.

ناحیه رویشی زاگرس شامل سلسه جبال زاگرس، وسیع ترین و اصلی ترین رویشگاه گونه های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

جنگل های بلوط منطقه زاگرس از منتهی الیه شمال غربی ایران استان آذربایجان غربی آغاز و تا جنوب غرب ایران (استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس) را شامل می شود.

۸۱۳۷/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =