۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۳
کد خبرنگار: 1062
کد خبر: 83422933
۰ نفر
فرهنگ و هنر باید به کمک صنعت بشتابد

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با جمعی از هنرمندان و روسای انجمن‌های هنری از تشکیل کارگروه «هنر و صنعت» خبر داد و گفت: فرهنگ و هنر باید به کمک صنعت بشتابد و امروز در لزوم آن را بیشتر از همیشه حس می‌کنم.

 در این دیدار هنرمندان ضمن بیان برخی دغدغه های خود، از وزیر صمت خواستار حضور حمایتی پررنگ صنعت از هنر ایران شدند و رضا رحمانی با استقبال از پشتیبانی همه جانبه صنایع از هنر، گفت: صنعت و تجارت ما برای فرهنگ‌سازی نیازمند اصحاب فرهنگ و هنر است.

در این دیدار چهره هایی مانند اسماعیل آذر، شهرداد روحانی، مهدی افضلی، علی شیرازی، حمید رضا نوربخش، حبیب الله صادقی، محمد معتمدی، اصغر همت، حمیدرضا آذرنگ، اسماعیل خلج، شهرام گیل‌آبادی، سیف الله پویاراد، امیر راد و دیگر چهره‌های فرهنگی و هنری حضور داشتند.

مهدی افضلی، مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر گفت: مدتی است گله‌های متعددی در خصوص کمبود برخی مواد اولیه خلق آثار هنری را می شنوم، به موازات آن مدت‌هاست درباره نهادینه شدن همکاری های هنر و صنعت سلسله نشست هایی را برگزار می کنیم. از دیگر سو از تمایل جدی وزیر محترم صمت برای همکاری با جامعه هنری با خبر شده‌ام. از این رو در فرصت کوتاهی که دست داد این نشست را هماهنگ کردیم تا مقدمه ای برای همکاری ها و نشست های بعدی باشد.

هنر و صنعت پیوندی دیرین با هم دارند

افضلی تاکید کرد: تجربه جهانی می گوید هنر و صنعت پیوندی دیرین با هم دارند و کشورهای توسعه یافته از قدرت هنر بهره های بسیار می برند. ضروری است در ایران هم زمینه های تعامل هر چه بیشتر این دو مولفه زیر ساختی فراهم شود.

مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر افزود: خوشبختانه سال‌هاست ورزش از موهبت حمایت های توسعه بخش صنایع بزرگ بهره مند شده است، اگر درصد کوچکی از این حمایت ها به عرصه هنر اختصاص یابد، هم گام هایی بزرگ در اعتلای هنر ایران برداشته می شود و هم صنایع ایران بر بلندای فرهنگ توانمندتر و کارآمدتر جلوه می کند.

اسماعیل آذر؛ شاعر، خواهان نگاه حمایتی صنایع از ادبیات ایران شد وپیشنهاد داد در پی ابزار نگرانی رهبر معظم انقلاب در خصوص وضعیت زبان فارسی برنامه های اصولی ترویجی در این باره با حمایت وزارت صمت تولید و اجرا شود.

هنرمندان تجسمی برای خلق آثار با محدودیت جدی مواجهند

حبیب الله صادقی، نقاش با اشاره به مشکل ممنوعیت واردات اقلام مورد نیاز هنرمندان تجسمی گفت: متاسفانه شرایطی ایجادشده که هنرمندان تجسمی برای خلق آثار با محدودیت جدی مواجهند. امروز یک تیوپ رنگ اکریلیک ۴۸۰ هزار تومان است و این برای هنرمندان از اساتید تا جوانان بسیار گران است. مدادهای کار هنری نایاب شده اند، زیرا با این استدلال که مداد در داخل تولید می‌شود جلوی واردات این اقلام گرفته شده در حالی که در دنیا حدود ششصد نوع مداد وجود دارد و در داخل فقط مداد برای تحریر دانش آموزی تولید می شود نه مدادهای هنری حرفه ای.

هنرمندان کشورمان نمی توانند مواد اولیه کار خود را پیدا کنند
علی شیرازی دیگر هنرمند تجسمی حاضر در نشست با وزیر صمت با بیان اینکه در چند سال اخیر به همت گالری داران ایرانی و افرادی که عاشقانه کارکردند وضعیت اقتصاد هنر ببهبود اندکی یافته است، گفت: در دوره های اخیر در حراج های هنری خارج از کشور بخش اعظمی از آثار و هنرمندان شرکت کننده از ایران بودند و همچنان رکورد میزان فروش و بالاترین قیمت متعلق به هنرمندان ایرانی است، این در حالی است که امروز هنرمندان کشورمان نمی توانند مواد اولیه کار خود را پیدا کنند.
وی اظهار داشت: اگر کالایی نمونه ایرانی داشته باشد ما اصلا سراغ متریال خارجی نمی رویم مانند جوهر خوشنویسی که حتی مواد خارجی را هم برای جایگزینی آن امتحان نمی کنیم. اما در مورد نقاشی و رنگ های مورد استفاده، هر کدام از هنرمندان به یک نوع رنگ خاص شناخته می شوند و ممکن نیست که آن را تغییر دهند، هنر ایران در منطقه شناخته شده است در حالی که ما امروز در حال جاماندن از رقبای کوچکمان هستیم.

مدادهای با کیفیت و بی کیفیت به صورت قاچاق وارد کشور می شود

در ادامه این نشست سیف‌الله پویا راد، موسس دوسالانه نقاشی دامون فر با اشاره به اینکه به عنوان اولین شرکت خصوصی به دلیل دغدغه شخصی هفت دوره از این دوسالانه را برگزار کرده و تاکنون بیش از ١٢ هزار هنرمند جوان از طریق این جشنواره به جامعه هنری معرفی شده اند گفت: امروز برای این آمده ام تا موضوع کمبود مواد مصرفی جامعه هنری را مطرح کنم، هزینه خرید این اقلام در مقایسه با ارزش افزوده آثار خلق شده بسیار ناچیز است. در ایران چهار تولید کننده مداد داریم که تنها مداد محصلی تولید می کنند،اما به اشتباه وارادت مدادهای تخصصی هنری ممنوع شده و انواع مدادهای با کیفیت و بی کیفیت به صورت قاچاق وارد کشور می شود ، امروز استدعا داریم که گشایشی در این زمینه حاصل شود.

صنعت و هنر  همراهی و پویایی با یکدیگر دارند

امیر راد رییس هیات مدیره انجمن نقاشان ایران نیز با اشاره به اینکه کمبود مواد مصرفی تولید آثار هنری می تواند تبعات بدی برای کشور داشته باشد گفت: حوزه صنعت و هنر از قرن ١٩ همراهی و پویایی داشته اند و ما امیدواریم این نشست آغاز حرکت جدیدی در این زمینه باشد.

وی با ارائه پیشنهاداتی در این خصوص گفت: به واسطه حضور انجمن ها و خانه های هنری می توان به برگزاری جشنواره های هنری میان رشته ای صنعت و هنر فکر کرد. همچنین طراحی جوایز هنری و یا برپایی جشنواره های در حوزه صنعت مثلا صنعت خودروسازی امکان پذیر است که می توان در این خصوص کارگروهی را تعیین و موارد را بررسی کرد.

صنعت، باید از موسیقی هویتی حمایت کند

در ادامه نشست حمیدرضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی با اشاره به بضاعت محدود وزارت ارشاد در حمایت از فرهنگ و هنر افزود: امکانات و فضاهای گسترده ای در مجموعه وزارت صنایع هست که می تواند حامی فرهنگ باشد، متاسفانه حتی در بخش هایی از زیر مجموعه شما که حامی رویدادهای هنری می شوند هزینه را صرف کنسرتهای پاپ و پرمخاطب می کند در حالی که باید از موسیقی هویتی مانند ارکسترهای ملی و سمفونیک و موسیقی محلی حمایت کرد.

وی تاکید کرد که می توان آشتی دوسویه‌ای بین هنر و صنعت داشت به طوری که هنر هم بتواند ابزاری در جهت دغدغه های این بخش مانند تولید ملی قرار گیرد.

قطعه موسیقی میزان گردشگر را افزایش می دهد

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران نیز با اشاره به اینکه امکان همکاری ارکستر با بخش صنعت برای اجراهای موسیقی و ساخت قطعات سمفونیک وجود دارد افزود: ٢٥ سال پیش در پروژه ای در آتن شرکت داشتم که ارکستر فیلارمونیک لندن قطعه ای را در آکروپلیس ضبط کرد، به اذعان سازمان جهانگردی یونان پخش همین قطعه به صورت قابل توجهی میزان گردشگر این کشور را افزایش داده بود، سابقه این تجارب یا همکاریها در دنیا وجود دارد و در ایران نیز قابل اجراست.

وی گفت موزیسین ها برای به روز رسانی سازهای خود این روزها در بازار با کمبود مواد حرفه ای مانند سیم ساز مواجه هستند.
محمد معتمدی؛ خواننده، دیگر هنرمند حاضر در این دیدار گفت: موسیقی ما امروز مانند تجربه ٣٠ سال پیش خانه های قدیمی در کاشان است که هنوز ارزش واقعی آن مشخص نشده است، اگر بخشی مانند صنعت به این موضوع توجه کرده و از آن حمایت کند یک سرمایه گذاری در جریان ایده ال فرهنگی است که چندین سال بعد نتیجه می‌دهد.

هنرمندان در جامعه ایران مرجعیت ٢٦ درصدی دارند

شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر با بیان اینکه صنعت به هنر نیاز دارد و هنر هم برای رشد به صنعت، اظهار کرد: هنرمندان در جامعه ایران مرجعیت ٢٦ درصدی دارند، همین ظرفیت می تواند شما را در اهدافتان مانند همین موضوع حمایت از تولید ملی کمک کند.
وی با اشاره به موضوع دیپلماسی فرهنگی گفت: در این فصل تحریم ها هنرمندان به راحتی آثار هنری خود را در کشورهای دیگر نمایش می دهند و حتی فروش اثر و عایدی هم دارند، در بسیاری از کشورها و مراکزی که امکان حضور صنعت نیست آثار هنری به راحتی عرضه می شوند، به طور مثل همین زعفران ایرانی را در قالب یک رویداد هنری در کشورهای دیگر عرضه کنید ببینید چه نتایجی دارد.

وی با اشاره به امتیازدهی به صنایع بر اساس عمل به مسئولیت های اجتماعی گفت: بخشی از این مسئولیت اجتماعی می تواند هنر باشد، کمیته صنعت و هنر را شکل بدهید تا بسیاری از این موارد در آن قابل احصا باشد چرا که هنر برای صنعت منافع بیشماری دارد.

در ادامه حمید رضا آذرنگ، دبیر جشنواره تئاتر مقاومت حمایت جدی وزارت صمت از این رویداد ملی که پایگاه آن در خرمشهر است را خواستار شد.

اصغر همت و اسماعیل خلج نیز در همین راستا خواهان توجه افزون تر صنایع به مقوله فرهنگ و هنر شدند.

فرهنگ و هنر باید به کمک صنعت بشتابد
در پایان این دیدار رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به هنرمندان در این نشست با ذکر خاطره خود از اثر هنری سریال امام علی علیه السلام و اثرگذاری آن بر مخاطب، روز دیدار با اصحاب بزرگ فرهنگ و هنر را روزی تاریخی و به یادماندنی برای خود خواند و افزود: زمانی که نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم جمله ای داشتم «فرهنگ و هنر باید به کمک صنعت بشتابد» امروز در کارم اهمیت این جمله را بیشتر از همیشه حس می کنم.

وی با سپاس از موسسه توسعه هنرهای معاصر برای تشکیل این جلسه، تاکید کرد مسائلی مانند فرهنگ سازی در شرایط تحریم، تولید ملی و یا موضوعاتی از این قبیل بدون زبان هنر ماندگار نمی‌شود.

وزیر صمت افزود: به طور نمونه معدن یک نعمت خدادادی است و تولیدات معدنی امروز کشور ارزشی بیش از ٢٠ میلیارد دلار دارد ولی مردم شناخت درستی از این معادن ندارند، اینجاست که زبان هنر به کار می‌آید.

وی با اشاره به اینکه برخی صنایع در کشور خود هنر هستند افزود: اینکه چطور حمایت معنادار مردم از تولیدات ملی را نهادینه کنیم نیازمند زبان هنر است و این تخصص شماست، شما به صنعت کمک کنید در این خصوص کمیته و یا کارگروه هنر و صنعت هر چه زودتر تشکیل شود.

رحمانی با اشاره به برنامه در حال اجرای وزارتخانه صمت با عنوان ارتباط دانشگاه و صنعت واثرات محسوسی آن اشاره کرد و گفت: می توان همین کار را در حوزه فرهنگ هم انجام داد، همچنین علاقه داریم تا آثار هنری با موضوعات و دغدغه های حوزه صنعت تولید شود.

وی همچنین در مورد ممنوعیت واردات ملزومات حوزه هنرمندان تجسمی گفت: معاونت بازرگانی وزارت صمت مسئول بررسی موضوع و ارائه راه حلی برای مساله می شود، البته می‌توان همزمان برنامه ریزی هم برای تولید این مواد در داخل کشور انجام داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =