۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۱
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83422899
۰ نفر

برچسب‌ها

تبرئه ضمنی فرمانده عملیات الانبار از اتهام جاسوسی

بغداد – ایرنا – به دنبال بحث و جدلی که پس از سخنان دوپهلوی نخست وزیر عراق درباره تبرئه یا عدم تبرئه «محمود الفلاحی» فرمانده عملیات امنیت الانبار در خصوص اتهام جاسوسی ایجاد شد، وزیر دفاع عراق امروز (شنبه) تلویحا گفت که این فرمانده ارشد ارتش عراق از اتهام جاسوسی و خیانت تبرئه شده است.

«نجاح الشمری» در کنفرانس خبری مشترک با مسوولان استان کربلا در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت پرونده جاسوسی فرمانده عملیات امنیت الانبار گفت: کمیته ای در این خصوص تشکیل شد و تحقیق و تفحص در این قضیه به اتمام رسیده و در حال حاضر هیچ فرمانده خیانتکاری در ارتش عراق وجود ندارد.

پیشتر نخست وزیر عراق در 31 تیرماه گذشته در اظهاراتی گفته بود که فرمانده عملیات الانبار از اتهامات جاسوسی تبرئه شده، اما چند روز بعد وقتی خبرنگاری مجدد در این خصوص از او سوال کرد، وی اظهار داشت که پاسخ لازم در این قضیه را باید از وزیر دفاع عراق بپرسید.

این پاسخ ابهام انگیز «عادل عبدالمهدی» بحث و جدل را در خصوص سرنوشت پرونده جاسوسی و خیانت فرمانده عملیات الانبار در سطح رسانه های عراقی دوباره مطرح کرد و برخی کارشناسان این اظهارات اخیر نخست وزیر عراق را به مثابه اثبات اتهامات جاسوسی علیه سپهبد ستاد محمود الفلاحی دانستند.

وزیر دفاع عراق امروز، بدون این که به صراحت اعلام کند الفلاحی تبرئه شده فقط به ذکر این عبارت اکتفا کرد که هیچ فرمانده خیانتکاری در ارتش عراق وجود ندارد.

نجاح الشمری همچنین درباره اخبار مربوط به انتقال فرمانده عملیات امنیت الانبار از این استان توضیح نداده است.

به رغم ادعای تبرئه الفلاحی، اما تاکنون دولت عراق از هرگونه اظهار نظر الفلاحی با رسانه ها جلوگیری کرده است.

یک نوار صوتی از مکالمه تلفنی الفلاحی با یک عنصر سازمان سیا آمریکا در 14 تیرماه در سطح رسانه های عراقی منتشر شد که طی آن الفلاحی موقعیت ها و اطلاعات کامل محل استقرار نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی عراق را در استان الانبار در اختیار نیروهای آمریکایی قرار داده بود.

بسیاری این نوار صوتی را به مثابه اتهام قطعی فرمانده عملیات امنیت الانبار به جاسوسی برای سازمان سیا دانستند و عده ای نیز گفتند که تعدادی از فرماندهان ارشد ارتش عراق متهم به جاسوسی هستند.

وزیر دفاع عراق پس از انتشار این نوار صوتی در سطح رسانه ها، یک کمیته تحقیق و تفحص برای بازجویی از سپهبد ستاد محمود الفلاحی تشکیل داد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =