شکاف در اروپا پیامد تنش در خلیج فارس

تهران- ایرنا- نشریه اشپیگل در گزارشی از اختلافات آمریکا و انگلیس با ایران در خلیج فارس به عنوان عاملی برای ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا نام برد.

این نشریه آلمانی نوشت : در پی گسترش تنش ها بین ایران و انگلیس، پیشنهاد تشکیل ائتلاف دریایی برای حفاظت از کشتی های عبوری از تنگه هرمز موجب اختلاف و دو دستگی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است.

بر این اساس در پی توقیف نفتکش انگلیسی از سوی ایران، لندن پیشنهاد تشکیل یک ائتلاف دریایی نظامی برای جلوگیری از تکرار چنین اقداماتی را مطرح کرد که با وجود استقبال از سوی برخی کشورهای اروپایی، با مخالفت جدی شماری از همپیمانان لندن نیز مواجه شد.

این موضوع همچنین به بروز چنددستگی در بین کشورهای اروپایی از جمله آلمان منجر شده است به طوری که دولت ائتلافی این کشور را با چالشی جدی در تصمیم گیری روبرو کرده است.

در همین رابطه «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته تأکید کرد که این کشور با پیشنهاد آمریکا در تشکیل ائتلافی در خلیج فارس به منظور تأمین امنیت کشتیرانی در این منطقه مخالف است.
«اولاف شولتز» معاون صدراعظم آلمان نیز گفت: این کشور باید هر اقدامی را برای ممانعت از تشدید تنش ها در حوزه خلیج فارس به کار گیرد.
در جدیدترین موضع گیری آلمان ها در این خصوص رهبر حزب سبزها اعلام کرده است که در صورتی که همه تلاش‌های دیپلماتیک بی نتیجه بمانند، آنگاه دولت آلمان نمی‌تواند از پذیرش مسئولیت تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس و به‌ویژه تنگه هرمز شانه خالی کند.
خبرگزاری فرانسه (AFP) امروز ۱۲ مرداد با انتشار گزارشی از برلین خبر از آمادگی حزب سبزهای آلمان از پذیرش مشارکت آلمان در ماموریت تامین امنیت تردد کشتیرانی در تنگه هرمز داده است.

در کنار کشورهایی مانند اسپانیا و آلمان، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز روز چهارشنبه گفت که تا کنون هیچ‌ درخواست رسمی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای مشارکت در ائتلاف نظامی در تنگه هرمز و اغاز ماموریت در این منطقه طرح نشده است.
آمریکا پیشنهاد کرده است تا ائتلافی برای محافظت از مسیر حیاتی انتقال نفت در تنگه هرمز تشکیل شود و کشورهای اروپایی در آن مشارکت داشته باشند. واشنگتن اخیرا فشارها بر آلمان، فرانسه و بریتانیا را برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز افزایش داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =