تحریم ظریف در تناقض با دیپلماسی

تهران- ایرنا- «بازتاب گسترده جهانی تحریم ظریف از سوی آمریکا»، «اما و اگرهای تاثیر حذف ۴ صفر از پول ملی بر بازار سرمایه» و «عباس عبدی پیشنهاد داد : پمپئو به جای صدا و سیما با خبرگزاری ایرنا مصاحبه کند» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۷۲ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول  ۷۲ ساعت گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

بازتاب گسترده جهانی تحریم ظریف از سوی آمریکا

پایگاه خبری تابناک گزارش داد: بامداد پنج‌شنبه (به وقت تهران)، وزارت خزانه‌داری آمریکا، نام «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست افراد تحریم‌ شده این کشور قرار داد؛ بنابراین، قرار گرفتن نام افراد در این فهرست، دارایی‌های احتمالی آن‌ها در آمریکا را مسدود کرده و اتباع آمریکا را از داد و ستد مالی با آن‌ها منع می‌کند. این اقدام آمریکا واکنش های زیادی را از سوی مقامات خارجی، رسانه های جهانی و ناظران بین المللی به همراه داشت.

واکنش مقامات و دولت های خارجی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری خلق چین به تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا واکنش نشان داد و گفت: موضع چین در این مورد خیلی مشخص و واضح است ما مخالف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه تهران و تحریم وزیر خارجه ایران هستیم.

وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در توافق هسته‌ای اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم محمدجواد ظریف را در تناقض با اعلام معافیت نود روزه از تحریم‌های هسته‌ای ایران عنوان کرد و افزود: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دم از مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران می‌زند و از سوی دیگر وزیر امور خارجه این کشور را تحریم می‌کند. این دو موضوع در تناقض با یکدیگر هستند.

«کریس مورفی»، سناتور ایالت کنتیکت در کنگره آمریکا نیز در واکنش به اقدام اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا نوشت: اگر موضع ما واقعا این است که می‌خواهیم با ایران مذاکره کنیم، آنگاه شاید نباید مذاکره‌کننده ارشد آن کشور را تحریم کنیم. خود دانید.

«ریچارد نفیو»، عضو هیأت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: «قرار دادن نام ظریف [در فهرست تحریم‌ها] یکی از مسخره‌ترین اقداماتی است که من دیده‌ام این دولت [دولت ترامپ] اتخاذ کرده است. این موضوع به صورت معناداری بر دیپلماسی ظریف تاثیر نخواهد داشت، احتمالا فریز دارایی یا عوارض برای وی نتیجه چندانی نخواهد داشت و دیگر سران جهان را آزار خواهد داد.»

«تریتا پارسی» رئیس سابق نیاک (شورای ملی ایرانیان آمریکا) نیز در پیامی توئیتری اعلام کرد: امیدوارم دیگر رسانه‌ها از پرسیدن این پرسش که چرا ایران با ترامپ مذاکره نمی‌کند، دست بردارند. تیم ترامپ به دنبال دیپلماسی نیست. ایران با تشخیص این موضوع به درستی با پیشنهادهای غیرواقعی مذاکره برخورد می‌کند.

«باربارا اسلاوین» مدیر پروژه ایران در شورای آتلانتیک در واکنش به تحریم وزیر خارجه ایران یادآوری کرد، چرا آمریکا محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را تحریم نمی‌کند که مستقیم دستور قتل صادر می‌کند.

«جارت بلانک»، هماهنگ کننده سابق اجرای توافقنامه هسته ای ایران در وزارت خارجه آمریکا در توئیتی افزود: درباره اینکه گفته می شود، ایالات متحده می خواهد «با کسی که تصمیم گیرنده اصلی است تماس برقرار کند» شما در واقع به یک نماینده مطمئن نیاز دارید، نه تصمیم گیرنده. به گفته وی، برخی افراد در دولت ترامپ احمق هستند، برخی دروغگو، برخی هر دو و بسیاری از آنان خطرناک هستند.

داین فاینستاین نماینده دموکرات مجلس آمریکا از کالیفرنیا به فاکس نیوز گفت تحریم ظریف اشتباه است.

عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان گفت: من ظریف را ۱۵ سال می‌شناسم. ما عقاید متفاوتی داریم. او یک دیپلمات است. ترامپ گفته است، از برجام بیرون آمدیم تا ایران را وادار به بازگشت به میز مذاکره کنیم اما تحریم ظریف این کار را دشوار می‌کند. به گفته وی، این کار ما را به صلح نزدیک‌تر نمی‌کند و بلکه تنش را بالاتر می‌برد.

گروهی این اقدام آمریکا را بی اثر و عقیم دانستند که تنها به عنوان اقدامی نمادین برای افزایش فشار به ایران در چارچوب فشار حداکثری اتخاذ شده است. تعدادی از کاربران خواهان مقابله به مثل در تحریم مقام های آمریکایی از سوی ایران شده اند.

اما و اگرهای تاثیر حذف ۴ صفر از پول ملی بر بازار سرمایه

وب سایت خبری تابناک در گفت و گو با مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت آورده است: لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در حالی از سوی هیات دولت تصویب شده و برای بررسی به مجلس می‌رود که گمانه زنی‌های مختلفی در خصوص تاثیر این لایحه بر قیمت سهام و بازار سرمایه مطرح می‌شود.

سید روح الله حسینی مقدم مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در خصوص تاثیر حذف ۴ صفر از پول ملی با بیان اینکه تجربه حذف ۶ صفر در کشور ترکیه نیز وجود داشته، گفت: اینگونه نیست که قیمت سهمی که مثلاً ۴۰۰ ریال است حداقل هزار تومان شود، بلکه قطعا در سیستم تغییرات و تدابیری اندیشیده خواهد شد که قیمت سهم‌های زیر ۱۰۰۰ تومان نیز با حذف ۴ صفر همگن و متجانس باشد.

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری لایحه حذف چهار صفر از پول ملی نهایی نشده و کلیات آن در هیات وزیران مطرح شده، ادامه داد: این طرح آثارمثبتی دارد و در کنار آن تبعات منفی نیز دارد و این آثار بستگی به آن دارد که در چه شرایطی این اقدام اتخاذ شود.

 حسینی مقدم افزود: در زمانی که تورم به طور کامل مهار نشده، حذف چهار صفر از پول ملی نمی‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد گرچه با این اقدام هزینه نگهداری و چاپ پول کاهش پیدا می‌کند، ولی به سرعت و پس از یک دوره ۵ تا ۱۰ ساله دوباره با همان وضعیت مواجه خواهیم شد و البته جنبه‌های روانی نیز باید در نظر گرفت و این بستگی دارد که کدام هدف را پیگیری می‌کند.

وی در خصوص آثار منفی این طرح نیز گفت: چنانچه این طرح در کشوری عملیاتی شود که با تورم دو تا سه رقمی بسیار بالا مواجه بوده یا به عبارتی تورم شتابان داشته باشید، پس از چند سال دوباره همین اتفاق می‌افتد و نیاز به چاپ پول‌هایی با ارزش بزرگتر به وجود می‌آید در حقیقت زمانی حذف صفر از پول ملی تاثیر مثبت دارد که شرایط تورمی بر اقتصاد حاکم نباشد و مثلا ارزش یک تومان در همان سطح حفظ شود با توجه به تورم و سایر متغیرهای اقتصادی به نظر می‌رسد این کار باعث کاهش قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پول ملی می‌شود.

عباس عبدی پیشنهاد داد : پمپئو به جای صدا و سیما با خبرگزاری ایرنا مصاحبه کند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت و گو با عباس عبدی نوشت: پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا چندین بار اعلام کرده «برای مصاحبه با صداو سیمای ایران آمادگی دارد»، عباس عبدی درباره اصرار پمپئو برای گفتگو با رادیو و تلویزیون ایران به نامه نیوز گفت: فکر می کنم پمپئو با امور ایران اصلا آشنا نیست که چنین پیشنهادی را مطرح می کند. اول اینکه فکر می کند رادیو و تلویزیون ایران به معنای مرسوم یک رسانه است و دیگر این که خیلی مهم و اثرگذار است، حال آنکه این طور نیست.

تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار کرد: خوب اگر پمپئو می خواهد صدایش را به مردم ایران برساند با بی بی سی صحبت کند چون بیشتر شنیده می‌شود. این کار خیلی هم راحت است و احتمالا گزارشگر هم با او چالش جدی نمی‌کند و این به نفع پمپئو است! البته فکر می کنم این کار را پیشتر انجام داده است. ثانیا رادیو و تلویزیون ایران اصلا چنین کاری را نمی کند چون برای چنین کارهایی ساخته نشده نیست. یکسری برنامه های سرگرمی درست می کند و تعدادی هم خبرهای خاص و ویژه را برای خودش اعلام می کند بنابراین اصلا کارکرد صداوسیمای ایران این نوع مصاحبه‌ها نیست.

صداوسیمای ایران برای این است که گاندو بسازد

وی ادامه داد: رادیو تلویزیون ایران به مثابه رسانه در مفهوم عرفی جهان نیست. برای کارهای خاص است، مثلا گاندو بسازد و در داخل دعوا درست کند یا ابزاری علیه جناح های سیاسی شود. در کنار این کارها چند برنامه سرگرمی مثل خندوانه!! و... هم بسازد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان کرد: البته اینکه رسانه ای ایرانی پیدا شود که با پمپئو مصاحبه و گفتگو انجام دهد، به نظر من قطعا به نفع افکارعمومی ایران است چون پمپئو بیشتر با رسانه های آمریکایی صحبت می کند و آنها خیلی وارد چالش با او نمی شوند. اگر یک رسانه درست و حسابی مستقل در ایران باشد و با پمپئو گفتگو کند یقین دارم که پمپئو به لحاظ استدلال کم خواهد آورد و این به نفع افکارعمومی ایران است. البته بعید می‌دانم که او بپذیرد با یک رسانه واقعی گفتگو کند.

عبدی گفت: در پایان دوباره یادآور می شوم که مصاحبه با پمپئو در حوزه وظایف و مأموریت رادیو و تلویزیون ایران نیست، ضمن آنکه رادیو و تلویزیون ایران از پس چنین گفتگویی هم بر نمی آید شاید پمپئو متوجه ماجرا بوده که درخواستش از رادیو و تلویزیون بوده و نه از هر رسانه دیگر. پیشنهاد من این است که ایرنا درخواست مصاحبه دهد.

ایران طی بیست سال آینده در سکوی چهاردهم اقتصاد دنیا قرار خواهد گرفت: پیش‌بینی تحلیلگران درباره آینده قدرت‌های اقتصاد

تارنمای خبری شفقنا در گزارشی می آورد: در گزارشی که وبسایت معتبر اقتصادی اینوستوپدیا که با مقالات تئوریک اقتصادیش معروف است، درباره اوضاع اقتصادی دنیا در سال‌های آینده منتشر کرده (و رسانه‌های غربی آن را گزارشی پیش‌گویانه و پیغمبرانه نام نهاده‌اند)، هم‌چنین آمده که در آینده‌ای نه‌چندان دور چین با رشد شگفت‌انگیز تولید ناخالص ملی‌اش در جدول بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا در صدر جدول جای خواهد گرفت. این گزارش که بر اساس اطلاعات بانک جهانی و داده‌های صندوق بین‌المللی پول تنظیم شده، در نگاهی تحلیلی به تغییراتی که در بازارهای اقتصادی دنیا در سال‌های آینده رخ می‌دهد، چنین آغاز می‌شود- که آغازگر پیش‌گویی‌های تحلیلگران اقتصادی اینوستوپدیاست: «در سال‌های آتی تغییرات عمده‌ای را در توازن قدرت‌های اقتصادی شاهد خواهیم بود». به‌گفته این تحلیلگران آغاز این روند از سال ۲۰۲۱ خواهد بود و به‌نحوی بطئی شاهد ظهور قدرت‌های جدیدی در حیطه اقتصاد دنیا خواهیم بود. این گزارش که به‌واسطه مفاد جسورانه‌ای که انتشار می‌دهد، بسیار بحث‌انگیز شده است، با نگاهی به شرایط حال حاضر قدرت‌های بزرگ اقتصادی امروز آغاز می‌شود:

بنا به پیش‌بینی‌هایی که صندوق بین‌المللی پول درباره نرخ تولید ناخالص ملی کشورهای جهان در سال‌های آتی به انجام رسانده، در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱  چین به بزرگ‌ترین و قدرتمندترین اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد. در رده‌های بعدی فهرست اقتصادهای بزرگ دنیا هم کشورهای ایالات متحده آمریکا، هندوستان، ژاپن، روسیه، آلمان، برزیل، انگلستان، فرانسه و مکزیک در رده‌های دوم تا دهم قرار خواهند گرفت.

و اما ایران. کارشناسان صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کنند که ایران که در حال حاضر بر سکوی هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تکیه زده، در یکی دو سال آتی این روند را ادامه خواهد داد و بر همین سکو قرار خواهد داشت- مگر این‌که تاثیرات تحریم‌های تشدیدشونده آمریکا نفس اقتصاد ایران را بگیرد و از روند رشدش بکاهد.

با این حال به نظر کارشناسان اقتصادی ایران واجد  پتانسیل کافی برای نشستن بر سکوی پانزدهم اقتصادهای برتر دنیاست که این امر به این معناست که اقتصاد ایران این امکان را دارد که تا دو سال دیگر بالاتر از اسپانیا، عربستان و کانادا قرار گیرد. صندوق بین‌المللی پول می‌افزاید که تولید ناخالص داخلی ایران که در سال ۲۰۱۷ بالغ بر یک‌ونیم تریلیون دلار بوده در سال ۲۰۲۱ به بیش از دو تریلیون دلار خواهد رسید. البته آگاهان امر بر این عقیده‌اند که این پیش‌بینی‌ها با توجه به روند ثابت رشد اقتصادی کشورها تنظیم شده و فاکتورهای ثانویه چون تحریم و موارد پیش‌بینی ناپذیر در این تحلیل‌ها دخیل نشده است.

مشروط کردن حضور در انتخابات، هیچ عایدی برای جریانات سیاسی ندارد/ باید بستر حضور نامزدهای همه جریانات سیاسی در انتخابات فراهم شود

«تابناک» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت، آورده است: طی روزهای گذشته، خبرها درباره وجود دو استراتژی شرکت کردن یا نکردن در انتخابات از سوی جریان اصلاح طلب نقل محافل سیاسی و رسانه ای بوده است، به نحوی که بخشی از طیف تندروی جریان اصلاحات بر این باورند باید برای حضور این طیف در انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ماه سال جاری شروطی تعیین شود و اگر این شروط محقق نشد در نهایت باید اصلاح طلبان دست به تحریم انتخابات بزنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین «سید رضا اکرمی» درباره اینکه برخی اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات را مشروط به پذیرش شرط‌ هایی کردند، اظهار نمود: بیشتر کسانی که منتسب به جریان اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی هستند، فراتر از جریان سیاسی خودشان اظهارنظر فردی می‌کنند که در بحث انتخابات مشروط نیز این موضوع مطرح است. نبود یک ساختار حزبی در کشورمان سبب شده است تا برخی چهره‌های شناخته، گاه اظهاراتی را مطرح می‌کنند که نمی‌توان آن را به همه تعمیم داد.

وی با بیان اینکه مشروط کردن حضور جریانات سیاسی در انتخابات امری قابل قبول نیست، تاکید کرد: فرآیند انتخابات کشور کاملا مشخص است که در این بین خود جریانات سیاسی و البته چهره‌های شاخص آنها هم می‌دانند که به جز برخی کلانشهرها حزب و گرایش سیاسی در بقیه شهرها که عمدتا نگاه سنتی در فرآیند رأی‌گیری حاکم است کاربردی ندارد؛ از این روی، مشروط کردن انتخابات، هیچ پیامدی برای آنها نخواهد داشت.

حجت الاسلام اکرمی افزود: به طور حتم با توجه به شرایط امروز کشور انتظار می‌رود شورای نگهبان نیز در روند تأیید صلاحیت‌ها در جهت جلب اقبال مردم و افزایش مشارکت آنها وارد عمل شود و براساس معیارهای قانونی در جهت تأیید و بررسی صلاحیت گزینه‌های واجد شرایط اقدام کند، چون عصاره و مایه اصلی پررنگ کردن فضای انتخابات، وجود نامزدهای مختلف از جناح‌های سیاسی مختلف است، وگرنه انتخابات هیچ جاذبه‌ای برای مردم نخواهد داشت.
 

تحریمی مانند تحریم ظریف در دیپلماسی نوین بسیار محدود است؛ از زمان هیتلر به بعد چنین چیزی دیده نشدهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل بین الملل، آورده است: وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۹ مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را مورد تحریم قرار داده است.

علی بیگدلی، درباره اینکه آیا این تحریم، باعث خواهد شد تا ظریف حتی نتواند در اجلاس پیش روی سازمان ملل شرکند یا خیر، گفت: هنوز میزان و حدود تحریم را کاملا مشخص نکرده اند و گفته اند که دارایی‌های آقای ظریف و وابستگان ایشان در آمریکا توقیف خواهد شد، ولی اینکه ایشان نتواند در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند، هنوز صحبتی درباره اش نشده و آمریکا این کار را هم نخواهد کرد. این کار عملی نخواهد شد، زیرا ما شاهد هستیم که وزیر خارجه کره شمالی و کوبا هم در این مجمع شرکت می‌کنند؛ در واقع مجمع سازمان ملل، مسئله خود آمریکا نیست.

او درباره پیش بینی خود از احتمال ایجاد مانع در سفر ظریف به اجلاس سازمان ملل گفت: قاعدتا نباید این کار را بکند و در بیانیه هم به آن اشاره نشده. ولی منافع ملی هر کشوری در صدر همه امور قرار دارد. البته قاعدتا این تحریم هم نباید عملی می‌شد، زیرا تنها منفذ دیپلماتیک وزیر امور خارجه است و به همین دلیل سابقه این کار در دیپلماسی نوین بسیار بسیار محدود است و به جز دوره محدودی که در زمان هیتلر این کار را می‌کردند، بعد از آن هیچ وقت چنین چیزی با این شکل و صورت و با این خشونت عملی نشده.

او همچنین درباره پیش بینی خود از تاثیر این تحریم بر روابط ایران و آمریکا گفت: با این نظر که تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تحولی در روابط ایران و آمریکا رخ نخواهد داد، موافقم. ولی آن سوی قضیه این است که همین حالا شاید بالای ۸۰ درصد زمینه‌های پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات فراهم است. به این دلیل که ترامپ در سیاست داخلی موفق بوده. امکانات اقتصادی، کاهش میزان بیکاری، بالا رفتن دستمزدها، کاهش مالیات برای صاحبان صنایع، همه این‌ها خیلی موفقیت آمیز بوده. ترامپ اجازه نداده که قیم بنزین که برای آمریکا از نان مهمتر است بالا برود.

حذف چهار صفر از پول ملی چه آثار و تبعاتی دارد؟

تارنمای خبری فرارو در گفتگو با علی دینی ترکمانی، کارشناس مسائل اقتصادی، نوشت: بالاخره پس از مدت‌ها حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب هیات دولت رسید و اگر مجلس هم با این امر موافقت کند، واحد پولی از ریال به تومان تغییر پیدا خواهد کرد البته نه آن تومانی که الان داریم، بلکه هر ۱۰ هزار ریال فعلی معادل هزار تومان فعلی، به یک تومان جدید تبدیل خواهد شد. به بیان ساده هر دلار ۱۲ تومان می‌شود، از طرفی قرار نیست ریال به کلی حذف شود. ریال جدید می‌خواهد همچنان به عنوان واحد پول خرد در کنار تومان بماند.

علی دینی ترکمانی در گفتگو با فرارو در مورد حذف چهار صفر از پول ملی گفت: «با انجام این کار در انجام عملیات مالی به جای رقم‌های درشت با ارقام کوچکتری سروکار داریم و همچنین اسکناس‌ها نیز در حجم کمتری حمل می‌شوند.»

دینی ترکمانی ادامه داد: «با حذف چهار صفر از پول ملی، واحد پولی نیز از ریال به تومان تغییر خواهد کرد، اما این عمل در قدرت خرید مردم تغییری ایجاد نمی‌کند و آن را افزایش نمی‌دهد.»

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید براینکه حذف صفر از پول ملی به تنهایی تاثیری در مهار تورم ندارد، گفت: «ترکیه نیز اگر بعد از حذف صفر توانست تورم را کنترل کند، به خاطر این است آن‌ها توانستند مجموعه عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد را ارتقا ببخشد.»

وی با تاکید بر اینکه حذف چهار صفر از پول ملی باید در کنار اقدامات دیگر انجام شود، تا اثرگذاری خود را به همراه داشته باشد، گفت: «می‌بایست سیاست‌های انقباضی در زمینه پولی دنبال شود و از سویی انظباط مالی نیز باید در دستور کار دولت قرار بگیرد، تا در کنار کنترل تورم، حذف چهار صفر از پول ملی بتواند کارکردهای خود را حفظ کند.»

دینی ترکمانی با اشاره به اینکه دو راهکار برای اجرایی کردن حذف صفر وجود دارد، اظهار داشت: «راهکار اول این این است که ریال به عنوان واحد پول اصلی حفظ شده و یک واحد پولی دیگر به عنوان جزئی از ریال معرفی شود.»

وی با اشاره به اینکه در راهکار دوم تومان به عنوان واحد اصلی پول ملی تعیین می‌شود، گفت: «بر این اساس ۱۰۰۰۰ ریال معادل یک تومان می‌شود، از سویی به نظر می‌رسد این راهکار دوم با درک مردم انطباق دارد و برای اجرای توجیه بیشتری دارد.»

رویای دیرینه اصولگرایان در انتخابات مجلس یازدهم محقق می‌شود؟

وب سایت خبری فرارو در گفت و گو با فعالان سیاسی اصول‌گرا نوشت: احمد کریمی اصفهانی دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ظهور گروه‌هایی نظیر جبهه پایداری برای انتخابات مجلس با توجه به وضعیت سیاسی کشور وجود دارد، اظهار داشت: «همان‌طور که عرض کردم وحدت در سایه گذشت و همچنین استفاده از تجربیات گذشته میسر می‌شود، اگر چنین امر روی ندهد، گروه‌هایی نیز در خارج از چتر وحدت در انتخابات حضور پیدا می‌کنند، کما اینکه جبهه پایداری وامثالهم این کار را انجام داده‌اند.»

حمید رضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه نیز در گفتگو با فرارو گفت: «همه در تلاش هستیم که وحدت به حداکثر خود برسد و در این رابطه جلسات و مذاکرات فراوانی نیز انجام شده است و به نظر می‌رسد اصول‌گرایان با وحدت حداکثری در انتخابات مجلس یازدهم شرکت کنند.»

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با بیان اینکه اصول‌گرایان در درون خود با یکدیگر رقابتی ندارد، افزود: «رقابت اصلی در انتخابات مجلس به مانند گذشته بین اصلاح طلبان و اصول‌گرایان است، این در حالیست که اصلاح طلبان در این دوره با تغییر رویکرد، می‌خواهند با چهره‌ای جدید و افراد سفید و بدون تابلو وارد میدان رقابت شوند.»

حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصول‌گرا در گفت و گو با فرارو با تاکید بر اینکه انتخابات مجلس یازدهم رقابتی خواهد بود، اظهار داشت: «تحریم انتخابات که از سوی برخی اصلاح طلبان مطرح می‌شود، به نظر نمی‌رسد زیاد جدی باشد، بلکه با توجه به شرایط کشور همه جریانات سیاسی باید در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند.»

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برای برگزاری انتخابات ۵ رکن لارم است، گفت: «مشارکت حداکثری، رقابت سالم، امنیت انتخاباتی، سلامت انتخابات وانتخاب نامزدهای اصلح و مقبول این ۵ رکن هستند که در انتخابات پیش روی مجلس نیز آن‌ها باید رعایت شوند.»

دبیر کل حزب سبز ایران با بیان اینکه اصول‌گرایی به معنای حرکت در مسیر قانون است، افزود: «در مورد مسئله وحدت اصول‌گرایان باید به این نکته توجه کرد، اگر آنان بخواهند با وحدت حداکثری در انتخابات حضور پیدا کنند، می‌توانند به پیروزی امیدوار باشند، اما اگر وحدت به طور کامل محقق نشود و لیست‌های متعددی از طرف اصول‌گرایان در کلان شهرها و بخصوص تهران بیرون بیابد، به طور قطع پیروزی آن‌ها نسبی خواهد بود.»

الویری: حتی یک رأی ریزشی اصلاح‌طلبان به صندوق اصولگراها نمی‌رود

وب سایت خبری خبرآنلاین در گفت و گو با مرتضی الویری، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان، می آورد: در فاصله باقیمانده تا انتخابات اسفند ۹۸، اختلافات در جریان اصلاحات بر سر سازوکار ورود به این انتخابات بالا گرفته است، شورای عالی سیاستگذاری که در انتخابات پیشین محور وحدت شده بود این روزها خود تبدیل به محور اختلاف شده است. مرتضی الویری که یکی از اعضای حاضر در این شورا است در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به حضور چهره های حقیقی در این شورا می شود، می گوید این افراد تنها یک سوم اعضای شورا را تشکیل می دهند و اگر از شورای عالی استعفا دهند هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

وی که سابقه نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارد و عضو فعلی شورای شهر تهران نیز است، تاکید دارد «در انتخابات آینده مجلس جریانی پیروز میدان بوده و حرف اول را خواهد زد که بتواند پاسخ روشنی برای حل مشکلات مردم داشته باشد.»

الویری که مهمان کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین شده بود گریزی نیز به وضعیت رقیب همیشگی اصلاح طلبان یعنی اصولگرایان هم زد و این را با اطمینان گفت که «اینکه اصولگرایان تصور کنند رای جریان اصلاحات ریزش داشته و این ریزش قرار است سر از سبد اصولگرایان در آورد اشتباه بسیار جدی است. الویری تاکید می کند که حتی یک رای ریزشی اصلاح طلبان به صندوق اصولگرایان نخواهد رفت.»

آقای الویری! شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان که در سال ۹۴ تشکیل شد در آغاز به کار خود بسیار موفق عمل کرد به طوریکه هم در مجلس و هم شورای شهر تهران کرسی های زیادی را کسب کردند، اما در ادامه یکسری اختلاف‌نظرهایی را در این مجموعه شاهد بودیم، این اواخر هم گفته شد نام شورای عالی به جبهه اصلاح‌طلبان انقلاب اسلامی تغییر کرده است، سوال اولم این است که این جبهه واقعا همان شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و با همان سازوکار است؟ و دوم اینکه با وجود اختلاف‌هایی که در این مجموعه وجود دارد می تواند سازوکار وحدتی مناسبی برای انتخابات پیش رو باشد؟

بنده قدری برداشتم متفاوت با شما است. ببینید در انتخابات آینده حرف اول را جریانی خواهد زد که بتواند پاسخ روشنی برای حل مشکلات مردم داشته باشد و شاید این جریان مستقل از جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا بوده و در واقع یک جریان سومی باشد. واقعیت آن است که امروز مردم نه تنها با مشکلات اقتصادی و نگرانی‌های ناشی از فضای بین‌المللی مواجه هستند بلکه گله‌مندی‌های جدی نسبت به مجموعه حاکمیت در موارد مختلف دارند. در این شرایط در انتخابات آتی مجلس جریانی می‌تواند پیشتاز باشد که پاسخ‌های روشنی هم برای حل مشکلات بین‌المللی و هم دغدغه‌های داخلی در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی داشته باشد؛ البته این جریان نمی‌تواند یک جریان برانداز باشد زیرا ما در درون خانواده حاکمیت جمهوری اسلامی با هم گفت وگو می‌کنیم.

خاوری نماینده ایرانیان خارج از کشور نیست؛ دوتابعیتی‌ها شهروند درجه دو نیستند

جامعه خبری تحلیلی الف در این گزارش آورده است: اخیرا یکی از مسئولان در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام نمود که نود و نه درصد دست اندرکاران پرونده های جاسوسی دارای تبعیت دوگانه بوده و کسانی که اقامت خارجه دارند دیگر تعلق خاطری به وطن نداشته و اقامت داران هر وقت اراده کننده به خارج می‌روند. این سخنان شاید از یک جهت نگرانی گوینده را از تجربه خاوری بیان کند ولی باید توجه کرد که همه ایرانیان مقیم خارج از کشور خاوری نیستند از این رو نگاه خاوری گونه به آنها موجب می‌شود تا جمعیتی که قریب به ۷ میلیون نفر را شامل می‌شود از گردونه نظام خارج و تقدیم ضد انقلاب و معاندان کنیم. موضوعاتی که کمتر به آنها توجه شده عبارتند از:

اول: رفتن بدون تاخیر به خارج از کشور و سرمایه‌گذاری در آن کشورها لزوما نیازی به تابعیت یا اقامت ندارد. همین الان هر کس اراده کند به صورت قانونی و با داشتن گذرنامه می‌تواند به هر یک از کشورهایی که نیازی به ویزا ندارند از جمله ترکیه سفر کند. خرید ملک و خانه یا سهام در این کشور یا دیگر کشورهای دور و نزدیک منع قانونی نداشته و -به روایت شرکت های مهاجرتی- خرید ملک در ترکیه منجر به کسب اقامت نیز خواهد شد. از این رو تصور این که صرفا دارندگان تابعیت یا اقامت در معرض گریز بوده و مبادا این موضوع آنها را در انجام وظایف خود سست و در معرض خطر و توطئه دشمن قرار دهد به نظر درست نمی‌رسد. ضمنا اگر کسی خدای ناکرده به کشور خیانتی کند با تمسک به همان خواستار حمایت دولت های غربی شده و پناهندگی خواهد گرفت. اگر هم قانون پیش از خروج فرد متوجه تخلف وی شود، تفاوتی بین دارنده اقامت یا دو تابعیتی با دیگران نیست. هم اکنون افرادی با تابعیت دوگانه محکوم و در زندان به سر می‌برند.

دوم: گفته می‌شود افراد دارای اقامت خارج از کشور به راحتی خیانت و جاسوسی می‌کنند چون مورد طمع دشمنان واقع می‌شوند این در حالی ‌است که وقتی کسی اقامت داشته باشد غرب یا شرق چیز مهمی برای عرضه کردن به وی جز پول ندارد در حالی که بسیاری در داخل کشور در جستجوی مهاجرت به کشورهای غربی به هر دری میزنند و کم نیستند کسانی که با توسل به داستان‌های عجیب و غریب از تغییر دین گرفته تا همجنس گرایی و حتی خیانت به همسر به دنبال پناهندگی هستند، این افراد که به راحتی دین خود را فروخته اند، خیلی راحت تر و با وعده گرفتن اقامت دائم و زندگی در غرب فریب می‌خورند چرا که وعده بزرگتری دریافت کرده اند.

سوم: ادعای این که افراد دارای اقامت خارج به کشور تعلق خاطر کافی ندارد در حالی گفته می شود که برخلاف این صحبت، ایرانیان مقیم خارج از کشور اکثرا خیلی دلتنگ‌تر برای سرزمین مادری هستند تا کسانی که در آن زندگی می‌کنند. لفظ غربت یا غریب در فرهنگ ما جایگاه خاصی دارد و برای ما که از نظر سنتی و خانوادگی وابستگی های زیادی داریم، دوری وابستگی هایمان را آشکارتر و عمیق‌تر می‌کند. اگر چنین نبود چه در زمان جنگ، چه انتخابات یا کمک به مردم زلزله یا سیل زده شاهد جمع آوری کمک‌های بسیاری از ایشان نبودیم. بسیاری از خیرین مدرسه یا خوابگاه یا بیمارستان ساز از ایرانیان خارج از کشور هستند، پرفسور سمیعی، پروفسور موسیوند، استاد فرشچیان و بسیاری اساتید برجسته و فرهیخته ایرانی که دلشان در گرو پیشرفت و اعتلای کشور است، در خارج اقامت داشته‌اند و دارند. چرا وطن دوستی را جناحی و گروهی می‌کنیم؟

وضعیت مبهم طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس

وبسایت خبری الف گزارش داد: سرانجام پس از ۵ ماه، طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی قرار بود در دستور کار ۳۰ تیر الی ۱ مرداد ۹۸ صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. طرح مذکور اسفند ماه ۹۷ توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول و برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع و در نهایت به تصویب رسیده بود. در همین راستا و با توجه به پافشاری دولت این طرح در هفته اول تیرماه ۹۸ در دستور بررسی صحن علنی مجلس قرار گفت ولی به دلیل نامه اعتراضی نمایندگان مجلس به هیئت رئیسه که دارای ۱۹۰ امضاء بود از دستور کار صحن خارج شد.

هدف از طرح تشکیل این وزارتخانه انتقال کلیه اختیارات بازرگانی وزارتخانه‌های تولیدی (جهاد کشاورزی، صنعت و ...) به وزارت بازرگانی است. هدفی که در صورت تحقق، قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی (قانون تمرکز) را ملغی خواهد کرد. قانون تمرکز در سال ۱۳۹۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و افزایش تولید محصولاتی چون گندم، برنج، شکر، دانه‌های روغنی، خودکفایی در تولید گندم و بهبود ۵ میلیارد دلاری تراز تجاری کشور از نتایج مثبت آن بوده است.

با توجه به اعتراضات گسترده نمایندگان، انتظار می‌رفت طرح مذکور از دستور کار مجلس خارج شود. اما این چنین نبود و طرح تشکیل وزارت بازرگانی  مجددا در دستور بررسی ۳۰ تیر الی ۱ مرداد ۹۸ صحن علنی مجلس قرار گرفت. درست زمانی که همگان در انتظار تعین و تکلیف این طرح در مجلس بودند در اتفاقی نادر و برای دومین بار طرح مذکور از دستور کار مجلس خارج شد. موضوعی که امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس درخصوص آن گفت: «نماینده دولت هفته قبل به ما گفتند که بررسی این طرح را در دستور کار مجلس قرار دهید و امروز (یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸) مجددا نماینده دولت آمدند و گفتند که اگر امکانش هست بررسی این طرح را دو هفته به تعویق بیافتد».

از سال ۱۴۲۰ به بعد، کم کم دچار مشکلات پیری جمعیت خواهیم شد؛ اگر به پیری جمعیت برسیم، اقتصاد کشور فلج خواهد شد

پایگاه خبری شفقنا در گفت و گو با مسئول انجمن روانشناسی حوزه علمیه، نوشت: وی با بیان اینکه آینده جمعیت ایران به تلاش دولت و مسئولین بستگی دارد، گفت: در حال حاضر جمعیت ما جوان است و اصطلاحاً در پنجره جمعیت وجود داریم، این وضعیت خوبی است به شرطی که بتوانیم در دراز مدت جمعیت جوان خود را به نرخی که اکنون وجود دارد، نگاه داریم لذا باید مساله فرزند آوری و رویکرد فرزندآوری در خانواده ها تقویت شود، شبهات و گره های ذهنی که در این زمینه وجود دارد، برطرف گردد و از سوی دیگر وضعیت اقتصادی مردم بهبود یابد.

حجت الاسلام والمسلمین سقای بی ریا درباره وضعیت نرخ جمعیت در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر نرخ رشد جمعیت به زیر سه و نیم آمده، در حالی که بنا بر طرح اولیه خط شاخصی که قرار بود رشد در آن موفق شود، نرخ رشد سه و نیم فرزند بود. در سال های دهه ۷۰ این امر محقق شده بود و ما باید مساله کاهش جمعیت را متوقف می کردیم، به احتمال قریب به یقین دشمنان جمهوری اسلامی با طرح و نقشه به این مساله ورود پیدا کرده بودند و شواهدی بر درستی این مساله وجود دارد از جمله اینکه به رغم تحریم ها هیچ وقت وسایل جلوگیری تحریم نشد بلکه به طور رایگان در اختیار جمهوری اسلامی قرار دادند و متولیان توجه نکرده بودند و گزارش هم به مدیران ارشد جمهوری اسلامی داده نشده بوده و غفلتی در این زمینه رخ داد.

او ادامه داد: شاهد سقوط آزاد نرخ تولد نوزادان در جمهوری اسلامی هستیم، دشمنان از طرق مختلفی در تلاشند که از نظر فرهنگی و فکری بر روی افکار مردم ایران کار کنند؛ آنان برای رسیدن به این هدف خود از عناوین محکمه پسند و جاذب مثل اشتغال، حقوق و آزادی زنان استفاده می کنند چرا که این سه مفهوم هم برای زنان جاذبه دارد و هم مفاهیمی مدرن است لذا اثرگذاری خود را خواهد داشت.

وقتی مادر ورزش ها مریض است! / ایران تا توکیو ۲۰۲۰؛ فاصله ای دور برای دوومیدانی کاران!

پایگاه اطلاع رسانی جماران در قسمتی از گزارش تفضیلی خود در رابطه با ورزش دومیدانی کشور در المپیک ۲۰۲۰  آورده است: در فاصله یک سال مانده تا آغاز المپیک ۲۰۲۰ توکیو، دوومیدانی ایران اصلا وضعیت مطلوبی ندارد، تا جایی که حداقل امیدها را حتی به کسب سهمیه حضور در المپیک داریم!

مهلت کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو در رشته دوومیدانی از ۱۱ اردیبهشت سال جاری آغاز شد و دوومیدانی کاران تا ۹ تیر سال آینده فرصت دارند که با توجه به ورودی های اعلام شده، کسب سهمیه کنند.

در دوره گذشته بازی ها ایران ۱۰ سهمیه را کسب کرد که حسن تفتیان با قرار گرفتن در رده هفدهم بهترین نتیجه را به دست آورد اما در حال حاضر دوومیدانی ایران شرایط خوبی را ندارد و کسب این تعداد سهمیه برای بازی های توکیو کار سخت و شاید عجیبی به نظر برسد.

رکوردهایی که تا توکیو خیلی فاصله دارند!؟

با توجه به اینکه لیگ دوومیدانی هنوز برگزار نشده و برخی از ورزشکاران این رشته در حال تمرین هستند این احتمال وجود دارد که بهترین رکوردهای فصل تغییر کند اما آن چه که به وضوح دیده می شد فاصله زیاد بیشتر رکوردهای ایران با ورودی بازی هاست.

متاسفانه در دوره های گذشته المپیک و حتی رقابت های جهانی برخی از دوومیدانی کاران با حضور در رقابت های نامعتبر بین المللی که در قزاقستان و یا بلاروس برگزار می شد به دنبال کسب سهمیه المپیک بودند و حتی با وضعیت نامناسب هم بعضا به سهمیه می رسیدند و حتی رکورد ایران را هم جابه جا می کردند! اما با توجه به شرایط فعلی بعید به نظر می رسد آن ها بتوانند بازهم از این فرصت استفاده کنند و راهی توکیو شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =