۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۳
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83422713
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۷ بال سهره طلایی در طبیعت مهاباد رها شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: ماموران یگان حفاظت ۵۷ بال پرنده زینتی سهره طلایی را در یکی از زیستگاه‌های این شهرستان رها کردند.

فاروق سخنور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران یگان حفاظت،  این پرندگان را طی ۲ عملیات جداگانه از متخلفان کشف و ضبط کرده بودند.

وی ادامه داد: در یکی از عملیات‌ها ماموران این یگان ۶۰ بال سهره طلایی را در سه‌راهی «دارلک» از یک خودرو که قصد داشت این پرندگان را برای فروش به کرمانشاه منتقل کند، کشف کردند.

وی بیان کرد: هفت سهره طلایی دیگر نیز با دریافت گزارش مردمی از سطح شهر جمع‌آوری شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد با بیان اینکه ۱۰ سهره طلایی نیز در این عملیات تلف شدند، اضافه کرد: ۵۷ بال سهره پس از اطمینان از سلامت آنها در نزیکی روستای سهولان این شهرستان رها شدند.

سهره از راسته گنجشک‌سانان است که حدود ۱۴ سانتی متر طول دارد؛ این پرنده‌ کوچک‌تر از گنجشک خانگی است که دم چنگالی شکل و منقار مخروطی و به نسبت باریک، دمگاه سفید، صورت قرمز، پس سر سیاه رنگ، گونه‌های سفید، گردن قهوه‌ای یا خاکستری، بال‌های سیاه رنگ با نوار زرد مشخص در بال‌ ها و سینه‌ای به رنگ نخودی و پاهای تیره رنگ دارد.  

این پرنده در جنگل‌ها، دره‌های پوشیده از درخت، اطراف رودخانه‌ها، پارک‌ها، کشتزارها و در نواحی مستعد تا ارتفاع ۲ هزار متری زندگی می‌کند.  

مهاباد با داشتن تالاب‌های کانی‌برازان، قوپی‌باباعلی، حسن‌خان، گروس، داشخانه و قره‌قشلاق همه‌ساله پذیرای پرندگان مختلف مهاجر است،  همین امر باعث شده تا همه ساله شمار زیادی شکارچی غیرمجاز در سطح زیستگاه‌ها و تالاب‌های این شهرستان دستگیر و تحویل مراجع قضایی شوند.

از ابتدای امسال تاکنون ۹ نفر که اقدام به شکار غیرمجاز در مناطق مختلف این شهرستان می‌کردند با کمک نیروهای یگان حفاظت محیط زیست دستگیر شدند.

۹۹۰۳/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =