کاهش یک تا دو هزارتومانی قیمت سیب زمینی در مزارع

تهران- ایرنا- رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی ایران گفت: طی روزهای اخیر قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی در مزارع بین دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد در حالی که پیش از این قیمت آن سر مزرعه چهار هزار و ۵۰۰ تومان بود که بین یک تا دو هزارتومان کاهش قیمت را نشان می‌دهد.

«محمدرحیم نیازی» روز شنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، علت بالابودن قیمت سیب زمینی را  در هفته های اخیر تاخیر در کاشت و برداشت محصول به دلیل بارندگی‌های ابتدای سال، حضور دلالان و واسطه‌گران و فاصله قیمت مزرعه تا بازار، افزایش سهم مصرف سیب زمینی صنایع فرآوری و افزایش تقاضا به دلیل افزایش قیمت کالاهای خوراکی برشمرد و افزود: تولید سیب زمینی طبق برنامه‌ریزی انجام می‌شود و به نظر نمی‌رسد در میزان تولید امسال داشته کاهشی باشیم.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه قیمت سیب زمینی به طور متوسط  در مزارع بین  دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان است اما به دلیل نوسان قیمت برخی تولیدکنندگان محصول را با تاخیر برداشت می‌کنند که همین امر در کاهش عرضه و نوسان قیمت این محصول تاثیرگذار است.

نیازی اظهارداشت: محصول سیب‌زمینی به هر قیمتی که در مزارع خریداری می شود باید با ۲۰ درصد افزایش به دست مصرف‌کنندگان برسد این در حالی است که اکنون این محصول با دو تا سه برابر قیمت در بازار به فروش می‌رسد.

رئیس انجمن ملی سیب زمینی تصریح کرد: بخش عمده برداشت محصول ما مربوط به استان‌های سردسیر اردبیل، کردستان، همدان، لرستان، زنجان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، چهارمحال بختیاری، اصفهان، خراسان شمالی و خراسان رضوی است که هنوز محصولشان سبز است و وارد بازار نشده است.

به گفته وی؛ عمده سیب‌زمینی تولیدی کشور شهریور تا آذر به بازار عرضه می‌شود و تعیین کننده میزان تولید نهایی کشور است بخشی از محصول سیب زمینی از مناطق گرم همانند خوزستان، دزفول و جیرفت ، بهار همدان، کرمانشاه و قصرشیرین برای تازه خوری بازار را پوشش می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌ها طی روزهای اخیر تعدیل می‌شود و نگرانی در این خصوص نداریم گفت: اکنون تولیدکنندگان به دلیل نوسان قیمت سیب زمینی در مزارع و در پی افزایش هزینه‌های تولید و معیشت به علت کاهش قیمت محصول با اندکی تاخیر برداشت می‌کنند.

وی درباره سهم صنایع فرآوری اظهار داشت: سهم صنعت فرآوری سیب‌زمینی نسبت به چهارسال گذشته افزایش یافته است چون الان یکسری کارخانجات جدید تهیه چیپس و خلال ایجاد شده است و حتی اکنون برنامه فروش سیب‌زمینی تازه خوری سورت و بسته بندیش کلید خورده است که امیدواریم این صنعت گسترش پیدا کند تا تولید اقتصادی شود.

به گفته وی، در سالهای گذشته تولید سیب زمینی کشور به دلیل خام فروشی با مشکلات جدی مواجه بود اما اکنون با توسعه صنایع فرآوری علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای این محصول، اشتغالزایی نیز گسترش پیدا کرده است.

نیازی درباره افزایش مصرف سیب زمینی در کشور گفت: طبق آمارها طی سالهای گذشته سرانه مصرف سیب زمینی در کشور ۴۵ کیلوگرم بود اما اکنون به نظر می‌رسد با افزایش قیمت محصولات خوراکی در کشور، میزان مصرف برای هر ایرانی افزایش قابل توجهی یافته است و به نظر می‌رسد با چنین روندی این میزان افزایش پیدا کند.

وی افزود: سرانه مصرف سیب زمینی در کشورهای پیشرفته دنیا برای هر نفر بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ کیلوگرم است.

به گزارش ایرنا، شینده ها حاکی از این است که قیمت زمینی در میدان مرکزی میوه و تره بار بین چهار تا ۴۵۰۰ تومان است و با اندکی کاهش نسبت به گذشته مواجه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =