۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۶
کد خبرنگار: 1822
کد خبر: 83422620
۰ نفر

برچسب‌ها

ثبت املاک زمینه ساز پیشگیری از وقوع جرم است

کرمان - ایرنا - به گفته مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان بیش از ۴۵ درصد پرونده های ورودی به دادسراها و دادگاه ها مربوط به حوزه املاک است و برای کاهش میزان دعاوی و پیشگیری از وقوع جرم باید تمام اراضی و املاک دولتی و شخصی تثبیت و سنددار شود.

به گزارش ایرنا، در یک نظام اجتماعی و حقوقی مطلوب همیشه پیشگیری از وقوع جرم نسبت به برخوردهای کیفری پس از وقوع آن، از اهمیت بالاتری برخوردار است و هرچه اهمیت و آثار و تبعات ارتکاب جرمی بیشتر باشد به تناسب اهمیت پیشگیری از آن جرم نیز افزایش می یابد، از جمله جرائم پراهمیت و دارای آثار منفی عدیده در حوزه های مختلف، اقتصادی، اجتماعی و غیره جرائم ثبتی است که طرح کاداستر از مهمترین ابزارها در راستای جلوگیری از پیشگیری از جرائم ثبتی است که از سال ۱۳۹۴ در سطح استان کرمان اجرایی شده است.

رضا طالبی زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ثبت و سند دار شدن املاک را زمینه ساز پیشگیری از وقوع جرم دانست و افزود: سنددار شدن اراضی دولتی از تصرف آنها توسط زمین خواران جلوگیری می‌ کند و از این رو در کاهش پدیده زمین خواری و کاهش ورودی به مراجع قضائی مؤثر است.

وی گفت: در برخی از موارد وجود اختلافات ملکی منجر به درگیری، نزاع دسته جمعی، قتل و غیره شده و اختصاص درآمد حاصل از قانون کاداستر به سازمان ثبت اسناد و املاک سبب تسریع در اجرای قانون کاداستر و تثبیت مالیکت اراضی و املاک مردم و دولت می شود و این مهم در کاهش پرونده های حقوقی و کیفری ورودی به دادسراها و دادگاه ها تاثیرگذار است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان افزود: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در راستای اجرای قانون کاداستر که از ابتدای سال ۱۳۹۴ عملیاتی و موفق شده از مجموع ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی ملی استان تا پایان سال ۱۳۹۷ میزان ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار را طی مدت چهار سال گذشته تثبیت مالکیت کند و از این میزان یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار در سال گذشته تثبیت شده است.

طالبی زاده با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد خدمات ثبتی به صورت الکترونیکی انجام می شوند تصریح کرد: ادارات ثبت اسناد نقش مهمی در افزایش امنیت اقتصادی ایفا می کنند و در راستای تسهیل و تسریع برنامه های اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه ادارات ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری ۱۰۰ درصد خدمات خود را به صورت الکترونیکی به شهروندان ارائه می دهند تا روند تاسیس و یا تغییرات شرکت های تجاری سرعت داده شود.

وی با بیان اینکه تمامی اقشار جامعه با محورهای اصلی ارائه خدمات ثبتی در چهار حوزه املاک و کاداستر، اسناد، اجرای اسناد رسمی و ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری سر و کار دارند، اظهار داشت: واحدهای اجرای مستقر در ادارات ثبت اسناد و املاک در راستای ایفای حقوق دولت و مردم تعامل خوبی با نیروی انتظامی در زمینه استعلام اموال منقول (وسایل نقلیه) دارند و در این زمینه پس از اخذ استعلام های سه گانه اقدام به بازداشت اموال بدهکار می کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به آسیب های طلاق و میزان آمار آن در استان کرمان گفت: با نظارت و بازرسی های دقیق و ارائه خدمات الکترونیک در ۱۲۰ دفترخانه ازدواج و ۳۸ دفترخانه طلاق گام های مهمی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و تخلفات در این حوزه برداشته شده است.

طالبی زاده افزود: راه اندازی سامانه استعلام مکانیزه و همچنین اسکن و آرشیو الکترونیک بیش از ۶۰۰ هزار پرونده ثبتی مشتمل بر ۲۳ میلیون برگ باعث کاهش میزان جعل و سرقت اوراق و پرونده‌های ثبتی شده است.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۹۷ هزار و ۵۵۵ سند کاداستری در استان کرمان صادر شده و این تعداد در سال ۹۶ تعداد ۷۹ هزار و ۱۰۷ سند بوده است گفت: در سه ماه نخست سال جاری تعداد ۲۲ هزار و ۴۲ سند مالکیت کاداستری در استان کرمان صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد افزایش یافته است.

 فرمانده انتظامی استان کرمان چندی پیش در دیدار با مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان بیان داشت: برای افزایش اعتبار اسناد رسمی می بایست فرهنگ سازی لازم صورت پذیرد تا تمایل مردم به استفاده از این اسناد در هنگام تنظیم معاملات و قراردادها افزایش یابد.

سردار ناظری با بیان اینکه مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ استان کرمان روزانه پاسخگوی بیش از ۷۰۰ تماس است گفت: بخش زیادی از تماس های گرفته شده به این مرکز مربوط به دعاوی در حوزه املاک است و در صورت تثبیت اراضی دولتی و غیر دولتی استان و کاهش اینگونه پرونده ها می توانیم نیروهای درگیر در این بخش را به امور مهم امنیتی و انتظامی اختصاص دهیم و در زمینه های امنیتی گام های بلندتری برداریم.

۹۸۹۵

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها