تلاش دولت آلمان برای تعدیل اختلافات داخلی در مورد ائتلاف دریایی

تهران- ایرنا- شماری از اعضای کابینه دولت آلمان در تلاش هستند برای حفظ یکپارچگی داخلی، مواضع محتاطانه تری در مورد ائتلاف دریایی پیشنهادی آمریکا اتخاذ کنند.

اختلافات بین احزاب حاکم و جریان های سیاسی آلمان در مورد مشارکت این کشور در ائتلاف دریایی در خلیج فارس موجب به خطر افتادن یکپارچگی در دولت «آنگلا مرکل» شده است.
در حالی که حزب سوسیال دموکرات و برخی از احزاب اپوزیسیون آلمان مخالفت صریح خود را با ماموریت نظامی این کشور در تنگه هرمز اعلام کرده اند، حزب دموکرات مسیحی اعلام کرده که در حال بررسی امکان مشاکت در این طرح است.
در همین ارتباط شبکه دویچه وله اعلام کرد که درخواست آمریکا از آلمان برای شرکت در ماموریت تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز به بحث و اختلاف نظر بین سیاستمداران آلمان دامن زده است.
در جدیدترین موضع گیری ها در این خصوص رهبر حزب سبزها اعلام کرده است که در صورتی که همه تلاش‌های دیپلماتیک بی نتیجه بمانند، آنگاه دولت آلمان نمی‌تواند از پذیرش مسئولیت تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس و به‌ویژه تنگه هرمز شانه خالی کند.
خبرگزاری فرانسه (AFP) امروز ۱۲ مرداد با انتشار گزارشی از برلین خبر از آمادگی حزب سبزهای آلمان از پذیرش مشارکت آلمان در ماموریت تامین امنیت تردد کشتیرانی در تنگه هرمز داده است.
بر این اساس «رابرات هابک» رهبر حزب سبزهای آلمان گفته است که تقدم در شرایط کنونی با گزینه‌های دیپلماتیک است. اما هرگاه همه تلاش‌های دیپلماتیک نتوانند مانع از افزایش تنش شوند، آنگاه مشارکت آلمان در ماموریت حفظ امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز الزامی خواهد بود.
وی به منافع عمومی اروپا در خاورمیانه اشاره کرده و گفته است که کشورهای اروپایی باید همه توان خود را به کار گیرند تا مانع از تجهیز کشورهای این منطقه به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شده و در عین حال از بروز جنگی جدید در خاورمیانه ممانعت به عمل آورند.
با این حال اختلاف نظرها در درون دولت ائتلافی آلمان موجب شده اتخاذ یک موضع در این مورد دشوار شود.
به تازگی «آنه ‌گرت کرامپ کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان از حزب دموکرات مسیحی، در دیدار با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در بروکسل عنوان کرده که آلمان در حال بررسی درخواست آمریکا مبنی بر مشارکت این کشور در ماموریت نظامی تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است.
با این حال مخالفت «هایکو ماس» وزیر خارجه از حزب سوسیال دموکرات با چنین ماموریتی، موجب شده وزیر دفاع نیز از مواضع خود کمی کوتاه بیاید.
اکنون گفته می‌شود که کارن باوئر و برخی دیگر از اعضای حزب دموکرات مسیحی این کشور برای حفظ انسجام دولت ائتلافی با احتیاط بیشتری درباره مشارکت آلمان در چنین ماموریتی سخن می‌گویند.

پس از آنکه وزیر امور خارجه آلمان به صراحت مخالفت خود را با مشارکت در عملیات مداخله جویانه آمریکا در تنگه هرمز اعلام کرد، سفیر آمریکا در آلمان از این موضع برلین انتقاد کرد. «ریچارد گرنل» روز پنجشنبه به روزنامه آگزبورگ  الگماینه آلمان گفت: متحدان ما در آلمان باید در این عملیات و برای محافظت از کشتی های تجاری مشارکت کنند.

سفیر آمریکا در آلمان به دولت آنگلا مرکل به علت رد درخواست واشنگتن در پیوستن به عملیات دریایی در تنگه هرمز حمله کرد و گفت که بزرگترین اقتصاد اروپا باید مسئولیت بیشتری را در عرصه بین الملل بر عهده بگیرد.

کاخ سفید برای ایجاد تنش بیشتر در آبهای خلیج فارس قصد دارند ائتلافی را برای "محافظت" از این منطقه تشکیل دهند. پس از توقیف نفتکش انگلیسی به علت نقض قوانین بین المللی دریایی، انگلیس و آمریکا به دنبال ایجاد ائتلاف هایی برای دخالت بیشتر در امور منطقه خلیج فارس هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =