۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۶:۱۳
کد خبرنگار: 3005
کد خبر: 83422065
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سودانی ها برسر پیش نویس قانون اساسی به توافق رسیدند

تهران – ایرنا – شورای نظامی و نیروهای تغییر و آزادی سودان برسر پیش نویس قانون اساسی این کشور به توافق رسیدند.

به گزارش شبکه الجزیره، نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در امور سودان بامداد شنبه از توافق نهایی برسر پیش نویس قانون اساسی این کشور برای پیشبرد دوره انتقالی خبر داد.

"ولید لبات" در نشست مطبوعاتی در سالن همایش های "الصداقه" خارطوم گفت: شورای نظامی و نیروهای تغییر و آزادی درباره جزییات پیش نویس قانون اساسی توافق کرده اند.

پایگاه خبری "سودان تریبون" نیز اعلام کرد که پیش نویس قانون اساسی روز یکشنبه با حضور شخصیت های داخلی و خارجی امضا خواهد شد.

شورای نظامی سودان و نیروهای تغییر و آزادی روز پنجشنبه بر سر بیشتر موارد اختلافی به نتیجه رسیده بودند.

مذاکرات برای حل و فصل موارد باقیمانده از شامگاه جمعه آغاز شد و بامداد شنبه به نتیجه رسید.

اعتراض‌های مردمی سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) به علت افزایش قیمت نان آغاز شد؛  اما این اعتراض‌ها بسرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند.

دولت البشیر سرانجام ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش این کشور سرنگون و پس از آن، ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال "عبدالفتاح البرهان" قدرت را در دست گرفت.

اما مردم سودان بار دیگر با اعتراض علیه شورای نظامیان خواستار کناره گیری آنان از قدرت و واگذاری آن به غیر نظامیان شدند.

شورای نظامی انتقالی سودان و "نیروهای آزادی و تغییر" ۲۶ تیرماه با حضور میانجی های آفریقایی و اتیوپیایی، سند توافق سیاسی را در دوره انتقالی امضا کردند. این سند در خصوص نحوه مدیریت کشور در دوره سه ساله انتقالی است و توافق شد که دو شورا (شورای حاکم و شورای وزیران) تشکیل شود.

شورای حاکم متشکل از پنج نظامی و پنج غیر نظامی است و یک غیر نظامی دیگر نیز با توافق دوطرف به این تعداد اضافه می شود و ابتدا نظامیان به مدت ۲۱ ماه ریاست شورای حاکم را بر عهده خواهند داشت و سپس به مدت ۱۸ ماه ریاست را به غیر نظامیان می سپارند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =