۱۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۹
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83421909
۰ نفر
طلال سلمان:حکمت اعراب دوری از نزاع قدرتمندان است

تهران- ایرنا- "طلال سلمان" روزنامه نگار لبنانی در تحلیلی درباره تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس با اشاره به وضعیت کنونی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و وابستگی های همه جانبه آنها به غربی ها از جمله آمریکا و گسست سیاسی میان آنها تاکید کرد که حکیمانه است اگر آنها وارد نزاع قدرتمندان نشوند.

وی در ادامه این مطلب که در روزنامه مصری الشروق منتشر شد،  نوشت که وضعیت موجود در منطقه خلیج فارس در حالی که تنش میان آمریکا و ایران روز افزون است،  تقریبا شباهت دارد به زمانی که "جمال عبدالناصر" رئیس جمهوری مصر  در ۲۶ جولای ۱۹۵۶(۴ مرداد ۱۳۳۵)   تصمیم تاریخی خود را درباره  ملی کردن کانال سوئز اعلام و مالکیت و حاکمیت آن را به مصر بازگرداند.

وی تشابه این رخدادها را در محاصره غربی ها علیه مصر در آن زمان که تا تشدید امور و ایجاد ائتلاف جهنمی میان انگلیس و فرانسه پیش رفت،   دانست و افزود: این رخدادها بخصوص پس از انقلاب الجزایر در نوامبر ۱۹۵۴ و نیز از نظر دشمن اسرائیلی که منتظر چنین لحظه تاریخی برای رهایی از انقلاب آزادیخواهی عربی به رهبری جمال عبدالناصر بود،  اهمیت داشت.

این روزنامه نگار نوشت که ایران به طور طبیعی مانند مصر نیست و امام خمینی (ره) و رهبر کنونی ایران جمال عبدالناصر نبوده و نیستند و آمریکا نیز انگلیس و فرانسه نیست اما برخی تحولات راهبردی خطرناک در فاصله بین جولای ۱۹۵۶ تا جولای ۲۰۱۹ رخ داده است که مهم ترین نتیجه آن از بین رفتن فاصله میان آمریکا و رژیم اسرائیل است. واشنگتن به تل آویو توجه و اهتمام دارد و عکس آن نیز درست است بخصوص در آنچه که به این رژیم با اعراب مربوط می شود.

وی افزود: غالب کشورهای عربی از پادشاهی،  سلطنت نشین و امارت های حاشیه خلیج فارس هیچ کدام مستقل نیستند بخصوص که وابسته به ثروت های نفتی و گازی خود هستند؛ منابع ثروتی که توسط شرکت های آمریکایی اداره می شوند و این شرایط وابستگی واضحی به تصمیمات آمریکا ایجاد می کند.  

این روزنامه نگار لبنانی ادامه داد، واشنگتن برای آنها شریک اساسی در روند استخراج و تولید و یا نظارت بر بازارهای این فرآورده ها محسوب می شود و امریکا انبار ذخیره اموال این کشورها حاصل از منابع طبیعی آنها است.

سلمان در بیان ادامه این وابستگی کشورهای حاشیه خلیج فارس به غربی ها یادآور شد که آمریکا در داخل این کشورها در پروژه های توسعه ای و زیر ساختی سرمایه گذاری می کند؛ کشورهای که تا دیروز در شنزارها زندگی می کردند و اکنون شرکت های عظیم آمریکایی و یا در برخی موارد شرکت های کشورهای اروپایی دوست، مسئولیت آبادانی این صحراها را برعهده گرفته اند.

وی ادامه داد، باید در نظر داشت که این کشورها برپایه برنامه های خود این شرکت ها و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی آنها ساخته می شوند و همین موضوع باعث شده تا بر موسسات امنیتی اصلی آنها (ارتش، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی) و دانشگاه های آنها در رشته های پزشکی، مهندسی و علوم پایه و نخبه ها و نیروهای مسلحه آنها اشراف داشته باشند.  

به علاوه بر اقتصاد و برنامه های عمرانی آنها مانند چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان کنترل و نظارت دارند؛  پروژه ای که فرض شده،  پایگاهی برای بازسازی دولت عربستان باشد.  بدون شک بن سلمان ولیعهد عربستان و مسئول این پروژه تحت اشراف ملک سلمان پدرش سعی دارد تا روزنه هایی بر روی این کشور سکوت و طلا باز کنند.

ما در قرن ۲۱ زندگی می کنیم؛ عصری که وسایل ارتباط جمعی همه جهان را ارتباط داده و اکنون جهان همانند یک روستای کوچک است و یک کشاورز در نقاط دور افتاده مصر یا یک فرد در منتهی الیه دنیا از تاثیرات باد در زمین در زمان وقوع آن، مطلع است و از تحلیل و شرح ها درباره آنها استفاده کرده و از این تحولات عملی بهره می برد.

وی در ارتباط با امارات نیز نوشت، امروز ائتلافی دوگانه میان دو محمد در امارات و عربستان با یک هدف واحد برای رهبری نه فقط در جزیره عربی و خلیج فارس بلکه در کشورهای عربی دور همانند لیبی بوجود آمد در حالی که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز به شکل آشکار با آنها رقابت می کند.

اما قطر با کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس به خاطر داشتن گاز تفاوت دارد که باعث شده به فکر نقش آفرینی در منطقه عربی باشد و فورا اقدام به رسمیت شناختن اسرائیل به حساب ملت فلسطین و حقوق امت عربی، کرده است.

همچین دوحه در امور کشورهای بسیاری همانند مصر و لیبی از زمان شورش علیه معمر قذافی دخالت می کند و پروژه هایی را همانند امارات در برخی کشورهای آفریقایی داشته و ائتلاف پرهزینه ای با ترکیه دارد و نسبت به کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس روابط استثنایی با آمریکا برقرار می کند که فاکتور بسیار کلان و سنگینی دارد.

ایران با سابقه خود به عنوان امپراتوری و موقعیت راهبردی خود در منطقه تمایلات بسیار برای بسط نفوذ خود در منطقه بخصوص در سایه گسست سیاسی کنونی و نیاز اقتصادی آنها دارد بویژه که نظام های همسایه آن علاقه،  قدرت و ظرفیت پیشرفت را به دلیل نظام های دیکتاتوری در آنها یا منابع ناکافی ندارند.

آنچه باعث نفوذ ایران در لبنان شد این بود که از زمان انقلاب در ایران از روز نخست شعار آزادی فلسطین داده شد و آنها سفیر اسرائیل و کارمندان سفارت و هزاران کارشناس اسرائیلی را از این کشور اخراج کردند و هرچه را که به روابط با اسرائیل مربوط می شد به یاسر عرفات و سازمان آزادیبخش فلسطین سپرد و حزب الله و مقامت را در برابر اشغالگری اسرائیل حمایت می کردند تا  اینکه در سال ۲۰۰۰ اسرائیل مجبور به  ترک جنوب لبنان شد.

امروز در سایه بحران روز افزون بین ایران و ایالات متحده کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس سکوت کرده و به منافع خود می اندیشند و تلاش می کنند تا از این نزاع دور بمانند تا هدف قرار نگیرند. این سیاست مطلوبی است چرا که در زمان نزاع قدرتمندان حکیم کسی است که سرش را حفظ کند. این تصادفی نیست که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به جهان اعلام می کند که آماده دیدار از ایران است اگر آماده استقبال از وی باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =