۱۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۹
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83421524
۰ نفر
استرالیا  به ائتلاف دریایی آمریکا پاسخ مثبت نداد

تهران- ایرنا- وزیر اقتصاد استرالیا روز جمعه گفت: دولت کانبرا قبل از این که به هرگونه تلاش نظامی برای محافظت از حمل و نقل در خلیج فارس بپیوند، مشاوره و تفکر بسیار بیشتری لازم دارد.

به گزارش شبکه خبری هفت سیدنی، «ماریس پاین» با حضور در جمع خبرنگاران گفت: تا کنون هیچ تصمیمی در مورد پیوستن استرالیا به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس گرفته نشده است.

مقامات استرالیایی در حالی برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس اظهار تردید می کنند که قرار است «ماریس پاین» وزیر اقتصاد و «لیندا رینولد» وزیر دفاع کشور در هفته آینده میزبان دیدار وزرای خارجه و دفاع آمریکا در شهر سیدنی باشند.

براساس این گزارش، مایک پمپئو و مارک اسپر قرار است ،روز یکشنبه در نشست سالانه وزرای آمریکا و استرالیا در سیدنی شرکت کنند.

منابع دیپلمات می گویند که مقامات ارشد دو کشور در این نشست در مورد آخرین تحولات منطقه خاورمیانه و تنش بوجود آمده میان ایران و آمریکا در آب های خلیج فارس و رشد نفوذ چین در منطقه اقیانوسیه به بحث و گفت و گو خواهند پرداخت.

 تا کنون بسیاری از کشورهای بین الملل از جمله ژاپن، آلمان و اسپانیا با درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی مخالفت کرده اند و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز روز چهارشنبه گفت که تا کنون هیچ‌ درخواست رسمی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای مشارکت در ائتلاف نظامی در تنگه هرمز و اغاز ماموریت در این منطقه طرح نشده است.

آمریکا پیشنهاد کرده است تا ائتلافی برای محافظت از مسیر حیاتی انتقال نفت در تنگه هرمز تشکیل شود و کشورهای اروپایی در آن مشارکت داشته باشند. واشنگتن اخیرا فشارها بر آلمان، فرانسه و بریتانیا را برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز افزایش داده است.

بریتانیا نیز خواستار تشکیل ائتلافی اروپایی برای حفاظت از امنیت عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =