۲۰ هکتار از جنگل‌های سردشت طعمه حریق شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: ۲۰ هکتار از جنگل‌های این شهرستان عصر روز /پنجشنبه/ دچار آتش‌سوزی شد و حریق همچنان در حال پیشروی است.

«سیدکامل حسینی» شامگاه پنج‌شنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد آتش‌سوزی سطحی است، افزود: این آتش‌سوزی در جنگل‌های «ملاشیخ» و «شینوه» روی داد و متاسفانه وزش باد، مهار آن را دشوارتر کرد.
وی اضافه کرد: این آتش‌سوزی در مناطق سخت‌گذر و شیب‌دار جنگلی این منطقه روی داد و چون خودروهای اطفای حریق قادر به تردد در آن منطقه نیست، مهار آتش تنها با کمک نیروهای امدادی در حال انجام است.
حسینی با بیان اینکه تلاش برای مهار این آتش‌سوزی ادامه دارد، افزود: هنوز میزان خسارت ناشی از این آتش‌سوزی به دلیل تداوم آن برآورد نشده است.

این شهرستان با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را داراست؛ جنگل‌های سردشت با ۸۵ هزار هکتار مساحت جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی دارای اهمیت زیادی است. 
مهم‌ترین گونه‌های گیاهی سطح جنگل‌های این شهرستان بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از صد گونه دیگر است.

سردشت در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با کشور عراق قرار دارد.

۷۵۶۲/۶۱۸۵/۳۰۷۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha