۶۰۰ کلاس درس جدید به فضای آموزشی آذربایجان غربی افزوده می‌شود

ارومیه- ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی گفت: ٦٠٠ کلاس درس جدید همزمان با آغاز سال تحصیلی تحویل آموزش و پرورش می‌شود.

آیدین رحمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، متوسط سرانه آموزشی در کشور را ٥/١٨ مترمربع اعلام کرد و افزود: با تحویل این تعداد کلاس جدید به نظام آموزشی، سرانه فضای آموزشی در استان از ٤/٠٥ به ٤/٨ مترمربع می‌رسد.

وی با اشاره به طرح‌های در حال ساخت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گفت: آذربایجان غربی نیازمند احداث چهار هزار و ٥٥٠ کلاس درس است که عملیات ساخت ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس در قالب ٤٤٠ پروژه آغاز شده و تلاش می‌شود با همت خیران و جذب اعتبارات ملی و استانی این طرح‌ها تمام شود.

وی با اشاره به تعهدات جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان گفت: مجموع رقم ریالی جشنواره‌های خیران مدرسه‌ساز آذربایجان‌غربی از سوی مجمع خیران ٧١٠ میلیارد ریال اعلام شده که در کنار این رقم تعهداتی نظیر ساخت بخش‌هایی از مدارس و اهدای زمین نیز از سوی خیران تعهد شده است.

به گفته رحمانی عملیات ساخت تعداد زیادی از مدارس تعهد شده در جشنواره خیران مدرسه ساز آغاز شده و امسال آماده بهره‌برداری خواهند شد.

مدیرکل نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی گفت: بیش از ٢٤ هزار کلاس درس دایر در استان وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و ٦٥٦ کلاس درس نیازمند تخریب و بازسازی و ٦ هزار و ٩٠ کلاس درس نیازمند مقاوم‌سازی هستند.

وی افزود: تلاش مجموعه اداره کل نوسازی در راستای فراهم‌سازی امنیت سازه‌ای و مقاوم‌سازی کلاس‌های درس است و موضوع تایید امنیت ساختمانی مدارس با جدیت در حال پیگیری است.

وی با اشاره به پایان فعالیت مدارس خشتی و گلی در سطح استان گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های این نهاد در بحث مدرسه‌سازی پایان فعالیت مدارس خشتی و گلی است که برنامه‌ریزی لازم برای حذف و جایگزینی این مدارس با مدارس ایمن انجام شده و در سال تحصیلی جدید مدارسی با ۱۱ کلاس درس جایگزین پنج مدرسه خشتی و گلی خواهند شد.

«رحمانی»، با اشاره به انتخاب آذربایجان‌غربی به عنوان استان پایلوت در صنعتی‌سازی مدارس ادامه داد: ایجاد فضای مناسب آموزشی وظیفه این نهاد است و در این راستا در صنعتی‌سازی مدارس تلاش می‌شود که هم از لحاظ امنیت سازه‌ای و هم سرعت ساخت کلاس‌های بهتری احداث شود.

وی تاکید کرد: مدارس کانکسی نیز تا پایان سال تحصیلی ١٤٠٠-١٣٩٩ از چرخه نظام تعلیم و تربیت آذربایجان‌غربی به طور کامل حذف شود.

وی در خصوص وضعیت مدارس استان در موضوع سامانه‌های گرمایش نیز گفت: در حال حاضر ٦ هزار و ٢٨٢ کلاس درس در سطح استان از بخاری‌های نفتی استاندارد بهره‌مند هستند و تلاش می‌شود امسال در همه مدارسی که علمک گاز به آن ها رسیده سیستم گرمایشی موتورخانه‌ای و پکیج راه اندازی شود.

آذربایجان‌غربی دارای پنج هزار مدرسه است که ۳۰ درصد این مدارس نیازمند مقاوم‌سازی هستند.

این استان از نظر سرانه فضاهای آموزشی جایگاه مطلوبی در سطح کشور ندارد و در رتبه بیست و هشتم است؛ آموزش و پرورش استان در تلاش برای رسیدن به میانگین کشوری بوده و اقدامات خوبی در این زمینه انجام گرفته است که طی ۲ تا سه سال آینده با تزریق اعتبارات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شاهد تغییرات مثبتی در این بخش خواهیم بود.
همچنین استان از نظر سرانه فضاهای پرورشی در رتبه ۲۸ و از نظر  سرانه فضاهای ورزشی در رتبه ۲۹ کشور است.

۷۱۲۵/۶۱۸۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =