۲۱۷ طرح بزرگ آب و برق امسال به بهره‌برداری می‌رسد

تبریز - ایرنا - وزیر نیرو گفت: تا پایان سال‌جاری ۲۱۷ طرح بزرگ آب و برق شامل سدها، شبکه‌های زهکشی، نیروگاه، تصفیه خانه فاضلاب و آبرسانی روستایی با سرمایه‌گذاری ۳۲ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی هریس اظهار داشت: امسال همچنین ۲۳ طرح بزرگ نیروگاهی با ۴۶ هزار میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال توفیق داشتیم در همه ماه‌های سال در عرصه تولید آب و برق پذیرای رییس جمهوری باشیم، افزود: در فروردین ماه بابت سیلاب‌های بهاره رییس جمهوری در استان خوزستان حضور یافتند، در اردیبهشت ماه در استان کرمانشاه برای توسعه طرح‌های آب و خاک، در خرداد در آذربایجان‌غربی، تیرماه در خراسان شمالی و هم اکنون در آذربایجان‌شرقی حضور ایشان باعث دلگرمی همه ارکان کشور است.

وزیر نیرو اظهار امیدواری کرد: در ماه‌های باقی مانده از سال‌جاری همه طرح‌های  آب و برق طبق برنامه زمان‌بندی شده به ثمر برسد.

اردکانیان با بیان اینکه در بخش صنعت برق و انرژی کشور عملکرد چشمگیری در کارنامه موفقیت های جمهوری اسلامی ثبت شده است، افزود: در ۴ دهه پیش در حالی که جمعیت ایران حدود ۴۰ درصد جمعیت فعلی بود، از ۷ هزار مگاوات برق برخوردار بودیم؛ امروز ظرفیت نصب شده نیروگاهی ۸۱ هزار و ۷۶۵ مگاوات است که بیش از ۱۱ برابر در ساخت نیروگاه و در تولید انرژی تا ۱۸ برابر افزایش یافته است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در طول ۴۰ سال جمهوری اسلامی کارنامه دولت تدبیر و امید درخشان‌تر است، اظهار داشت:سالانه یک هزار و ۷۷۵ مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی بود که در ۶ سال گذشته ۲ هزار و ۱۰۵ مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاهی افزوده شده است.

اردکانیان گفت: در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم کارنامه درخشانی داریم که سالانه ۹۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی اضافه شده است.

وزیر نیرو منابع استفاده شده در این طرح‌ها را شامل صندوق توسعه ملی، منایع عمومی، بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد و افزود: از ابتدای دولت تدبیر و امید سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در بخش آب و برق سرمایه گذاری شده و در مجموع در ۶ سال گذشته ۲۳۵ هزار میلیارد تومان در صنعت برق و انرژی سرمایه گذاری شده است.

وی ۹۵ درصد تجهیزات نیروگاهی شامل انتقال و توزیع را تولید داخل عنوان کرد و گفت: حتی در شرایط تحریمی نه تنها وقفه‌ای در رشد این صنعت نداشتیم بلکه خوداتکایی خوبی هم به دست آوردیم.

اردکانیان ادامه داد: در حال حاضر نیز حضور فعالی در بازارهای منطقه داریم و با کشورهای همسایه در خصوص انرژی تبادل خوبی داریم و بالاترین رقم مربوط به آب و برق است.

وی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته دستاوردهای بزرگی در صنعت برق و انرژی داشتیم که بسیار ماندگار است، خاطرنشان کرد: در استان آذربایجان‌شرقی ۷ طرح مهم در بخش های آب و برق با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۶۱ میلیارد تومان افتتاح می‌شود که همه اینها دستاوردهای فرزندان این سرزمین است.

اردکانیان با اشاره به صرفه جویی مردم و سازمان‌ها در مصرف برق در تابستان جاری گفت: سال های گذشته میانگین رشد پیک برق بیش از ۵ درصد بود  یعنی هر سال فقط اوج بار ما حدود ۲۵۰۰ مگاوات افزایش پیدا می کرد که نیازمند سرمایه گذاری های سنگین برای احداث نیروگاه بود.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی ما برای سال جاری ۶۱ هزار مگاوات بار اوج مصرف بود، افزود: توانستیم ۳۳۰۰ مگاوات صرفه‌جویی کنیم و پیک مصرف ما در تابستان ۵۷ هزار مگاوات است که اگر صرفه‌جویی نمی کردیم به منزله ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید بود، یعنی برای پاسخگویی به مصرف بیشتر باید ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می کردیم.

۳۰۷۷/۶۱۳۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha