۱۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۹
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83420488
۰ نفر

برچسب‌ها

قیمت اجاره بها شکسته شد

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه املاک استان تهران گفت: همزمان با بازگشت رکود به حوزه مسکن، قیمت اجاره‌بها در بسیاری از مناطق شهر تهران شکسته شد.

مصطفی قلی خسروی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: بنگاه های املاکی از مناطق مختلف تهران از شکست قیمت‌های رهن و اجاره خبر می‌دهند چرا که اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و هر نوع کاهش یا افزایشی در قیمت پایه، روی نرخ‌های رهن و اجازه تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: برعکس ماه‌های تابستانی سال قبل که در مرداد و شهریور با افزایش نرخ های اجاره بها مواجه بودیم،  کاهش ٦٠ درصدی معاملات مسکن در تیر ماه امسال و بازگشت رکود عمیق منجر به تعدیل نرخ‌ها در بخش اجاره هم شده است.

رئیس اتحادیه املاک استان تهران همچنین گفت: ضمن اینکه مطابق گزارش اخیر وزارت راه در تیرماه امسال نسبت به خرداد ماه رشد قیمت مسکن کند شده است و به مرز توقف رسیده است.

در همین راستا یک واسطه ملکی در منطقه ٥ تهران که معمولا هرماهه بیشترین حجم معاملات مسکن را به خود اختصاص می‌دهد به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون وضعیت معاملات خرید و فروش به طرز چشمگیری کاهش یافته است؛ خانه های با متراژ بیشتر از ١٠٠ متر که یا اصلا بازدید نمی شود و یا به دلیل قدرت پایین خریدار پیشنهاد خریداران با چک های طولانی مدت است که مورد پسند فروشنده نیست.

وی خاطرنشان کرد: در بخش خانه های متراژ پایین نیز منطقه ٥ تهران گزینه مناسبی برای مراجعه خریداران است و تعداد فایل خانه های کوچک در این منطقه بیشتر است با این حال از اردیبهشت امسال تقاضا در این بخش هم کاهش یافته است چرا که قیمت های فعلی در توان خریداران نیست و در این میان تسهیلات اعطایی بانک ها به زوج های جوان که مشتریان اصلی خانه های کوچک متراژ هستند کافی نیست.

این واسطه ملکی در خصوص وضعیت قیمت ها در بازار رهن و اجاره یادآور شد: نرخ رهن خانه های نوساز در این منطقه بین٣٠٠ تا٦٠٠ هزار تومان کاهش یافته است.

وی افزود: موجران نیز نرخ های پیشنهادی خود را تعدیل کرده اند.

این واسطه ملکی در عین حال این را هم اضافه کرد که بازار اجاره بها از کمبود فایل های کوچک متراژ رنج می برد و در حال حاضر فایل های موجود بیشتر خانه هایی با متراژهای بالا است که برای اجاره فایل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha