۱۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۸
کد خبرنگار: 2778
کد خبر: 83420399
۰ نفر

برچسب‌ها

نوبخت وارد زاهدان شد

زاهدان- ایرنا- محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور امروز-پنجشنبه- وارد زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان شد.

به گزارش ایرنا نوبخت در بدو ورود به فرودگاه بین المللی زاهدان مورد استقبال معاون سیاسی اجتماعی و معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان قرار گفت.

معاون رئیس جمهوری به منظور بازدید از قطعه هفت خط راه آهن زاهدان - خاش وارد زاهدان شد.

در این سفر سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) نوبخت را همراهی می کند.

به گزارش ایرنا، پروژه راه آهن چابهار- زاهدان -سرخس یکی از طرح های مهم ملی درحال اجرا در سیستان وبلوچستان است که تکمیل و راه اندازی آن تحولات چشمگیری در ارتباطات تجاری کشورهای مختلف و توسعه و پیشرفت استانهای جنوب شرق کشور ایجاد می کند. 
خط ریلی چابهار - سرخس به صورت یک خطه و برای جابجایی کالا و مسافر در حال ساخت است. 
این خط ریلی ۹۰ درصد برای جابجایی کالا و حدود ۱۰ درصد برای مسافر پیش بینی شده است. 
مسیر اصلی این خط ریلی از چابهار به زاهدان به طول ٦١٠ کیلومتر سال ۱۳۸۹ کلنگ زنی شد اما از سال ۱۳۹۲ به طور جدی درحال اجراست. 
این خط ریلی از دروازه شرقی اسکله شهید بهشتی چابهار آغاز و با عبور از شهرستانهای کنارک، نیکشهر، ایرانشهر و خاش در نهایت به زاهدان متصل می شود و پس از آن برای ارتباط با کشورهای آسیای میانه به سرخس متصل می شود. 
از اهداف اصلی این خط ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر تجاری، ترانزیتی، اقتصادی و گردشگری چابهار به شبکه ریلی کشور و کشورهای آسیای میانه، کمک به توسعه سواحل مکران، ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی سیستان و بلوچستان و اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آبهای آزاد است. 
راه ‌آهن چابهار- زاهدان- میلک - سرخس به عنوان اصلی ‌ترین اولویت زیرساختی شرق کشور علاوه بر کسب منافع ملی حاصل از درآمدهای ترانزیتی، تاثیر مستقیمی بر اشتغالزایی و پیشرفت اقتصادی این نقطه از ایران اسلامی خواهد داشت. 
ایجاد زیرساخت ریلی سبب می ‌شود تا دسترسی به معادن و بهره برداری از آن‌ها مقرون به صرفه شود و از این طریق مقدمات لازم برای سرمایه گذاری برای فعالسازی ظرفیت معادن غنی شرق کشور فراهم شود. 

۳۲۱۳**۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =