الحشد الشعبی در مراحل پایانی سازماندهی تشکیلاتی

بغداد – ایرنا – دستور العملی که نخست وزیر عراق در دهم تیرماه برای سازماندهی الحشد الشعبی صادر کرد، مراحل پایانی اش را سپری می کند.

برخلاف برداشت های اولیه  اشتباهی که از دستور العمل نخست وزیر عراق برای ساماندهی تشکیلات الحشد الشعبی شد ، برخی آن را به مثابه انحلال یا ادغام این نیرو در دیگر نیروهای مسلح عراق دانستند اما رییس این تشکیلات تاکید کردکه دستور العمل عادل عبدالمهدی با هدف تبدیل شدن بسیج مردمی (الحشد الشعبی) به یک نیروی مستقل در کنار دیگر نیروهای مسلح عراق است.

«فالح الفیاض» در اظهاراتی به خبرنگاران تاکید کرد که دستور العمل نخست وزیر عراق به منظور حفاظت و صیانت از این تشکیلات و نیروهای مجاهد آن بوده است.

به گفته وی، تشکیلات الحشد الشعبی یک نیرو مستقل امنیتی است که در کنار دیگر نیروهای مسلح عراق مسوولیت حفاظت و دفاع از ملت و اراضی عراق را برعهده دارد.

وی ادامه داد که ریاست الحشد الشعبی دوشنبه گذشته (7 مردادماه) نامه ای رسمی برای نخست وزیر عراق ارسال کرده و اتمام بخش اعظم موارد ذکر شده در دستور العمل دولتی را به «عادل عبدالمهدی» ابلاغ کرده است.

الفیاض گفت که موارد مربوط به نامگذاری نظامی یگان های مختلف الحشد، رتبه دار کردن نیروها و اقدامات اداری مربوط به پرداخت حقوق و بازنشستگی، بستن دفاتر جذب نیروهای داوطلب و دیگر دفاتر فرعی الحشد در استان ها و انحصاری فعالیت ها در دفاتر مدیریتی این  نیروی مردمی به اتمام رسیده است.

وی اضافه کرد که نیروهای الحشد الشعبی در پایگاه های نظامی خاص خود مستقر شده و درصدد تعیین پایگاه های دیگر برای استقرار نیرو و انبار سلاح و دیگر امور مربوط به خود از حیث نظامی هستند که این امر تا ساماندهی کامل نیازمند اندکی گذشت زمان است.

وی ادامه داد که ریاست الحشد الشعبی فقط درخواست یک مهلت دو ماهه برای ادغام و انسجام داخلی یگان های مختلف الحشد الشعبی ازجمله الحشد عشائری و الحشد بافت های اجتماعی عراق در همدیگر کرده است.

وی ابراز خرسندی کرد که فضای عمومی سیاسی شرایط را برای پیش برد و اجرایی کردن دستور العمل نخست وزیری درباره سازماندهی تشکیلاتی الحشد الشعبی در عراق مهیا کرده و ریاست این نیروی مردمی توانسته است اغلب اقدامات لازم را انجام دهد.

فالح الفیاض خاطر نشان ساخت که بخشی زیادی از ساماندهی تشکیلاتی قبل از صدور دستور العمل نخست وزیری در تشکیلات الحشد الشعبی آغاز شده بود.

وی گفت که سازماندهی تشکیلاتی در نیروهای الحشد الشعبی همانند وزارت دفاع و سازمان مبارزه با تروریسم عراق خواهد بود.

رییس تشکیلات الحشد الشعبی بار دیگر از مرجعیت عالی دینی عراق و در راس آن آیت الله سید علی السیستانی که با فتوای جهاد خود در تابستان 2014 بانی و موسس و حامی این تشکیلات مردمی در مبارزه با تروریسم و حفاظت از عراق بوده، تقدیر و تشکر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =