آتش سوزی به مراتع محلات یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون  ریال خسارت زد

خمین - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری محلات گفت: آتش سوزی به مراتع این شهرستان امسال یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال خسارت زد.

«داوود طالبی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:  ۱۶۰ هکتار از مراتع این شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون طعمه آتش شده است. 

وی ادامه داد: ۱۵۰ هکتار از مراتع منطقه امن موته گل چشمه و ۱۰ هکتار از مراتع عیسی آباد، امیر آباد و علی آباد سنجه باشه این شهرستان در آتش سوخته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری محلات بیان کرد: بی احتیاطی گردشگران و کشاورزان عامل اصلی این آتش سوزی ها اعلام شده و  این درحالیست که پارسال در این مدت هیچ گونه آتش سوزی در مراتع رخ نداده بود.

طالبی بیان کرد: آتش سوزی در مراتع ضررهای جبران ناپذیری نظیر کاهش علوفه مورد نیاز دام، از بین رفتن حاصل خیزی خاک، نابودی جانوران کمیاب و از بین رفتن پوشش گیاهی را به مناطق دچار آتش سوزی شده به دنبال دارد.

وی، توزیع اطلاعیه و بروشورهای پیشگیری از حریق در سطح روستاهای شهرستان، برگزاری دوره‌های جلوگیری از آتش سوزی، تشکیل گروه‌های مهار آتش و تجهیز کردن یگان حفاظت اداره نسبت به وسایل اطفای حریق را از جمله اقدامات انجام شده در راستای کاهش آتش سوزی مراتع این شهرستان عنوان کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری محلات گفت: تیم‌های نظارت و پایش اراضی و مراتع شهرستان به صورت شبانه روزی فعال هستند و شهروندان می‌توانند با مشاهده هر گونه آتش سوزی در مراتع مراتب را به منابع طبیعی گزارش دهند.

شهرستان محلات از توابع استان مرکزی، ۱۸۵ هزار هکتار عرصه‌های ملی و طبیعی دارد که ۱۴ هزار هکتار آن مراتع غنی، ۴۵ هزار هکتار مراتع متوسط و بقیه مراتع فقیر است.

/۶۰۱۳/۷۲۷۷