۷۰ سازمان مردم نهاد در ارومیه فعالیت دارد

ارومیه- ایرنا- فرماندار ارومیه با اشاره به اینکه افزایش فعالیت‌های اجتماعی از مهمترین اهداف توسعه سازمان‌های مردم نهاد در جامعه است، گفت: این شهرستان دارای ۷۰ سازمان مردم نهاد است که در زمینه‌های مختلف فرهنگی، امور خیریه، آموزش زنان و ورزش فعالیت می‌کنند.

علیرضا ملامحمدی‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این سازمان‌ها در بخش‌های اجتماعی، فرهنگی، بهداشت و درمان، خیریه و سایر حوزه‌های علمی و پژوهشی فعالیت دارند و سیاست دولت بر پایه توسعه کمی و کیفی سازمان‌های مردم نهاد و توسعه‌‎ مشارکت‌های اجتماعی و فرهنگی استوار است.

وی اضافه کرد: شناسایی و استفاده از ظرفیت جوامع محلی و تشکل‌های مردمی از دیگر اقدامات مرتبط با توسعه فعالیت سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌های مردمی است و یکی از اولویت‌های اساسی ما تشکیل سازمان‌های مردم نهاد تخصصی به شمار می‌رود تا مردم با یک ساختار مناسب در قالب سازمان‌های مردم نهاد به صورت تخصصی ساماندهی شوند.

فرماندار ارومیه گفت: تشکل‌های غیردولتی علاوه بر خدمات و فعالیت‌های فیزیکی می‌توانند با نقد سازنده خود ایرادها را به صورت مسالمت‌آمیز حل و فصل کنند.

ملامحمدی‌زاده با تاکید بر اهمیت حمایت از ایجاد سازمان‌های مردم نهاد در جامعه ادامه داد: با توجه به اهمیتی که سازمان‌های مردم نهاد در جامعه دارد باید از تشکیل و توسعه این سمن‌ها حمایت جدی شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه هر کشوری در گرو حمایت از ابزارهای اجتماعی است، افزود: توسعه مشارکت‌های اجتماعی از فاکتورهای مهم در توسعه هر کشوری محسوب می‌شود و باید حمایت‌های لازم از این بخش صورت گیرد.

وی ادامه داد: همچنین ۳۴ شعبه احزاب سیاسی مختلف و ۲۵ انجمن صنفی در این شهرستان فعالیت دارد.

اسلام تشکیل اجتماعاتی در قالب حلقه‌های معرفتی و حضور در مسجد را به عنوان یکی از راهکارها جهت تقویت جامعه اسلامی معرفی کرده است؛ علوم روز نیز بر وجود اجتماعات و همکاری در کارها تاکید دارد زیرا تقویت جامعه در همکاری آحاد جامعه با یکدیگر شکل می‌گیرد.

جامعه امروزی در حال تجربه سبک جدیدی از زندگی با استفاده از ابزارهای نوین است و این سبک نشات گرفته از حضور مردم در مدیریت فضاهای اجتماعی است؛ فعالیت‌هایی که در قالب مجموعه‌های مردم نهاد با عنوان سمن یا NGO ظهور می‌یابد.

با این وجود سابقه تصویب قانون برای تشکیل سازمان‌های مردم نهاد به سال ۱۳۸۴ و آخرین روزهای دولت هشتم بر می‌گردد که پس از آن تشکل‌هایی به منوال فعلی ایجاد شد.

طبق آمار رسمی تعداد سازمان‌های مردم نهاد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در سطح کشور با رشد جهشی مواجه بوده و روند استفاده از توان مردمی در راستای توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی کشور با شتاب بسیار زیاد دنبال شده است.

سمن‌ها در گستره فعالیت ملی، استانی و شهرستانی برای رسیدن به اهداف مختلفی چون بهبود وضعیت محیط زیست، رسیدگی به سطح رفاه اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه، اشتغال، ازدواج و عواملی از این قبیل تشکیل می‌شود و برای رسیدن به اهداف خود از ارتباطات اداری و بسیج مردمی استفاده می‌کند.

سازمان‌های مردم نهاد در اصل مردمی و غیرسیاسی است و نیازهای خود را از طریق کمک‌های مردمی، کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی و درآمد حاصل از فعالیت‌های سازمان در چارچوب اهداف آنها تامین می کند و کیفی گرایی دغدغه اصلی سردسته‌های آنان در زمان حاضر به شمار می‌رود.

تدبیر دولت برای افزایش مشارکت‌های اجتماعی در سال های اخیر در حالی بر شیوه‌های متداولی چون توسعه سازمان‌های مردم نهاد یا سمن‌ها متمرکز است که رشد کمی این سازمان‌ها به عنوان دستاوردی ناملموس، باروری آن‌ها را در مراحل بعدی نوید می‌دهد.

۹۹۱۸/۳۰۷۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =