اقدامات ایران در زمینه کنترل بیماری‌های غیرواگیر الهام بخش است

تهران- ایرنا- مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، اقدامات ایران در زمینه کنترل بیماری‌های غیرواگیر را برای دیگر کشورها الهام‌بخش ارزیابی کرد و گفت: ایران از کشورهایی است که بهترین عملکرد را در پیشگیری و مدیریت بیماری های غیرواگیر در سطح جهان داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «رن مینگویی»، معاون سازمان جهانی بهداشت که به نمایندگی از این سازمان به ایران سفر کرده است در نشست کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر بیانیه «تدروس آدهانوم گبریسوس» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت را قرائت کرد.

معاون سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه از تلاش ها و اقدامات وزارت بهداشت ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و رسیدن به اهداف توسعه پایدار قدردانی کرده و موفقیت های حاصل شده در این زمینه را به وزیر بهداشت تبریک گفت.

متن کامل بیانیه مدیر کل سازمان جهانی بهداشت به شرح زیر است:

«معتقدیم ایران یکی از کشورهایی است که با اجرای بیشترین تعداد مداخله های برتر توصیه شده سازمان جهانی بهداشت، بهترین عملکرد را در پیشگیری و مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در سطح جهان داشته است.

مداخله‌های برتر توصیه شده سازمان بهداشت جهانی به جعبه ابزاری می مانند که ابزارهای داخل آن فقط زمانی  سودمند هستند که آنها را از جعبه خارج کرده و استفاده کنیم و این مستلزم تصمیم، نیت و اراده سیاسی است. از  ۱۶ مداخله برتر، ایران ۱۳ مداخله را به تمامی اجرا کرده است. این دستاوردها، ایران را در راس کشورهایی قرار می دهد که بیشترین تعداد از این مداخله ها را اجرا کردهاند.

مداخله های برتر توصیه شده، مجموعه ای از ۱۶ مداخله کاربردی است که برای تمامی کشورها، از جمله کشورهای با درآمد پایین و متوسط، سودمند و امکان پذیرند. در مجمع جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۷  (۱۳۹۶ هجری شمسی) تمامی کشورها این مداخله ها را تایید کردند. در صورت اجرا در سطح جهانی، این مداخله ها، ۱۰ میلیون زندگی را تا سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴ هجری شمسی) نجات داده و تا سال ۲۰۳۰ (۱۴۰۹ هجری شمسی) از ۱۷ میلیون سکته مغزی و قلبی پیشگیری می کنند. اما فواید آنها فراتر از سلامت است. این مداخله ها، ابزار اقتصادی قدرتمندی است.

 براساس برآورد سازمان جهانی بهداشت، اجرای جهانی همه این ۱۶ مداخله، موجب رشد اقتصادی به میزان ۳۵۰ میلیارد دلار در فقیرترین کشورها تا سال ۲۰۳۰ می شود. هر دلار سرمایه گذاری در این مداخله های برتر، برگشتی به میزان حداقل هفت دلار خواهد داشت و در اجرای مداخله های برتر، نباید هیچ تردیدی داشت.

این مداخله ها به جعبه ابزاری می مانند که ابزارهای داخل آن فقط زمانی  سودمند هستند که آنها را از جعبه خارج کرده و استفاده کنیم و این مستلزم تصمیم، نیت و اراده سیاسی است. از این ۱۶ مداخله برتر، ایران ۱۳ مداخله را به تمامی اجرا کرده است. این دستاوردها، ایران را در راس کشورهایی قرار می دهد که بیشترین تعداد از این مداخله ها را اجرا کرده اند.

کشورهای دیگری که به این جرگه می پیوندند عبارتند از موریس در آفریقا، کاستاریکا در منطقه آمریکا، عربستان سعودی در منطقه مدیترانه شرقی، بلغارستان، ترکیه و بریتانیای کبیر در منطقه اروپا، تایلند در منطقه آسیای جنوب شرقی و برونئی دارالسلام در منطقه اقیانوس آرام غربی.

دستیابی به این موفقیت را به رهبر عظیم الشان جمهوری اسلامی ایران و سعید نمکی وزیر بهداشت تبریک می گوییم. شما ایران را در مسیری پایدار برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار برای کاهش بیماری های غیرواگیر و بهداشت روان، قرار داده اید.

دو نمونه از اقدامات ایران در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر که الهام بخش سایر کشورهای دنیا نیز بوده، شامل موارد زیر است: با اجرای بسته مداخله های ضروری بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه بسته ایراپن (Ira-PEN)، نظام مراقبت بهداشت ایران توانسته است به نیازهای مراقبت بهداشتی افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر پاسخ دهد.

در ۱۰ سال اخیر، ایران پیشرفت شایانی در مدیریت دخانیات داشته است. مدیریت دخانیات، سنگ بنای پاسخ ملی به بیماری های غیرواگیر در ایران شده است. راهبری ایران در کنترل دخانیات، نمونه کاملی است از آنچه که ایران می تواند در دیپلماسی جهانی بهداشت و ترویج تعهدات آن، کسب کند. درحال حاضر، ایران رئیس دفتر گردهمایی اعضای معاهده چارچوب سازمان جهانی بهداشت برای مدیریت دخانیات است.

برنامه راهبردی پنج ساله جدید سازمان جهانی بهداشت شامل بیماری های غیرواگیر است که خود یکی از پنج عرصه ای است که ما برای دستیابی به سلامت و تندرستی بهتر همه مردم در هر زمان و مکان، اولویت بندی خواهیم کرد. برای دستیابی به آن، افزایش مالیات اختصاصی و بهای محصولات دخانی در تمام کشورهای جهان، بسیار ضروری است. افزایش مالیات دخانیات، اقدامی است که تمامی کشورها برای پیروزی در نبرد علیه بیماری های غیرواگیر، می توانند در پیش گیرند. اکنون، برای ایران زمان اقدام فرا رسیده است. ایران تنها نیست. ما در این راه باهم هستیم. پشتیبانی سازمان جهانی بهداشت از ایران برای دستیابی به آرمان مردمی سالم‌تر، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری در حوزه سرمایه انسانی است که پاداشی گرانبها خواهد داشت.

سران جهان در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹(یک مهر ۱۳۹۸) برای شرکت در اجلاس عالی پوشش همگانی سلامت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور پیدا می کنند. سازمان جهانی بهداشت امیدوار است شاهد حضور هر چه بیشتر روسای کشورها و حکومت ها باشد. ایران در این گردهمایی، گزارش مهمی برای ارائه دارد، پویش ملی کنترل فشارخون نمونه ای ارزنده از همکاری پرمعنی و موثر بین دولت و بخش خصوصی برای بهبود سلامت همه مردم است. ما باهم می توانیم موفقیت هایمان را جشن بگیریم. ما باهم می توانیم از تجربه ها بیاموزیم. از شما برای تعهدتان بسیار سپاسگزارم.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =