رشد چهار پله‌ای ایران در نوآوری و تاکید اتریش بر حفظ برجام

استان‌ها- ایرنا - چهار برابری شدن واحدهای بوم‌گردی در کشور، رشد چهار پله‌ای ایران در شاخص ‌های جهانی دانش بنیان، تکذیب کانکس خوابی در کرمان، محو بیکاری در ۷۰ روستای کشور، تاکید اتریش بر حفظ برجام و تنش‌آبی در ۲۳۰ شهر ایران از جمله مهمترین فرآورده‌های خبری ۲۴ ساعت گذشته سایت استانی سراسری ایرنا است.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۲۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که هر روز عصر برای بهره‌برداری بیشتر و آگاهی بهتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» اقدام به بازنشر مهمترین رخدادهای مراکز استانی می‌شود:

دومین روز از سفر وزیر علوم به تبریز
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که به تبریز سفر کرده است، امروز علاوه بر افتتاح طرح «واحد فرآوری شیر و محصولات لبنی دانشگاه تبریز»، «عملیات اجرایی سیستم تصفیه آب قنات» این دانشگاه را کلید زد .
بازدید از موزه‌های علوم طبیعی و موسسه تاریخ و فرهنگ ایران در دانشگاه تبریز و  عمارت تاریخی خلعت پوشان که در محوطه دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز قرار دارد از دیگر برنامه های امروز وزیر علوم بود.
غلامی در جریان برنامه های امروز خود با تاکید بر اینکه دانشکده های کشاورزی نقش ویژه ای در اقتصاد کشور ایفا می کنند، اظهار داشت: لازمه آموزش کشاورزی تحول در روش هاست و از این رو تغییر در سرفصل ها،  عنوان های درسی و بروز شدن موضوعات آموزشی در دانشگاه ها اتفاق افتاده است.

تعداد واحدهای بومگردی چهار برابر شد
علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که به غرب مازندران سفر کرده است، امروز به طور همزمان ۴۳ اقامتگاه بومگردی را در این خطه افتتاح و اعلام کرد: تعداد واحدهای بومگردی کشور از ۴۰۰ واحد در آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید اکنون به یکهزار و ۷۰۰ واحد رسیده است.
مونسان دیروز نیز روز پرکاری را داشت؛ وی هتل " لیدو " را در شهرستان رامسر افتتاح کرد و گفت: داشتن اقامتگاه برای سازمان‌های دولتی خلاف قانون بوده و همه مدیران در واگذاری اقامتگاه‌های دولتی به بخش خصوصی کمک کنند.

۸۰ بنای تاریخی کشور در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت

مونسان همچنین بعد از ظهر سه شنبه در حاشیه بازدید از بنای تاریخی کاخ چای‌خوران چالوس اعلام کرد که در ۱۱ سال گذشته یعنی از سال ۸۷ تاکنون حدود ۸۰ بنای تاریخی کشور برای مرمت و استفاده در امور گردشگری به بخش خصوصی واگذار شده است.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: امروز در خیلی از بناهای تاریخی که واگذار شده اقامتگاه‌ها و مراکز پذیرایی فاخر ایجاد شده و البته در واگذاری بناها باید بسیاری از مسائل مانند محیط و هویت اثر تاریخی هم رعایت شود.

رشد چهار پله ای ایران در شاخص های جهانی دانش بنیان
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز روز سه شنبه مهمان استان مازندران بود؛ وی در حاشیه  بازدید از مرکز رشد واحدهای فناور نوشهر اعلام کرد: شاخص نوآوری ایران به وضعیت عمومی اقتصادی برمی‌گردد، با این حال این شاخص حدود چهار رتبه رشد یافته است.
مازندران یک پارک علم و فناوری و مرکز رشد است که چهار مرکز آن در ساری ، آمل ، بهشهر و سیمرغ در شرق استان و دو مرکز نوشهر و تنکابن در غرب مازندران زیر مجموعه پارک علم و فناوری فعالیت دارند.
۱۱۶ شرکت دانش بنیان در مازندران با تولید حدود ۴۰۰ محصول از سوی این شرکت ها زیر نظر پارک قرار دارند.
 
اعزام گروهی از محیط بانان به منطقه زیست گاندو
پس از انتشار خبر حمله گاندوها به دو کودک در سیستان و بلوچستان، امروز اعلام شد گروهی از محیط بانان سراسر استان به منظور گشت و کنترل‌های شبانه روزی به منطقه حفاظت شده گاندو اعزام شدند.

این گروه قصد دارند علاوه بر برگزاری کلاس های آموزشی برای اهالی روستاها و مردم محلی بویژه کودکان در خصوص خطرهایی که ممکن است آنها را تهدید کند، تابلوهای هشدار دهنده جدید در منطقه بلوچستان نصب کنند.
زادآوری تمساح ها و تهاجمی بودن آنها در این فصل احتمال بروز حوادث بویژه برای کودکان این منطقه را افزایش داده است و از این از مردم خواسته شده به تابلوهای نصب شده در اطراف دریاچه ها، سدها، هوتک ها و رودخانه ها توجه نموده و از شنا کردن و نزدیک شدن به این مناطق خودداری کنند.

خراسان جنوبی هاب پرورش شتر می‌شود
ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و استانداری خراسان جنوبی امروز تفاهم نامه ای در زمینه ایجاد، ساماندهی و تکمیل زنجیره ارزش پرورش شتر و دام سبک و تبدیل استان خراسان جنوبی به قطب تامین و ترانزیت شتر تا سال ۱۴۰۰ امضا کردند.
ارزش این تفاهم‌نامه سه هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال و هدف از اجرای آن توانمندسازی اقتصادی خانوارهای روستایی است.

زلزله قصر شیرین تلفاتی نداشت
بامداد امروز زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۴ ریشتر حوالی قصر شیرین در استان کرمانشاه را لرزاند؛ مرکز این زمین لرزه در ۱۰ کیلومتری قصر شیرین، ۲۰ کیلومتری سرپل ذهاب و ۴۱ کیلومتری گیلانغرب و ۲۷ کیلومتری خانقین عراق اعلام شد که خوشبختانه تلفات جانی و مادی نداشت.

کانکس‌خوابی در کرمان تکذیب شد
چندی پیش در فضای مجازی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه برخی از اهالی کرمان به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بهای منزل مسکونی به کانس‌خوابی روی آورده اند.
امروز رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان با رد این ادعا تاکید کرد: برخی از این سکونت‌ها در کرمان به صورت موردی و با هدف سودجویی بوده است.
به اعتقاد وی، برخی افراد با هدف تصرف زمین های دولتی و بدونصاحب، در این مناطق سکونت موقت می کنند و به مرور آن را به تصرف خود در می آورند که این امر نیز عمومیت ندارد.

ترخیص خودرو، مطالبه مالکان خودروهای اروندی
حدود ۵۰ نفر از مالکان خودروهای اروندی برای دومین روز متوالی مقابل درب گمرک خرمشهر تجمع کردند تا شاید چاره ای برای ترخیص خودروهای وارداتی خود از گمرک شدند.
ماجرا به صدور دستور دولت مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی در ۱۸ ماه پیش باز می گردد که سبب شد ۲۲۷ خودروی وارداتی به منطقه آزاد اروند در گمرک متوقف شوند و فرآیند ترخیص آنها به دلیل اعمال ممنوعیت انجام نشود.
این خودروها از سال ۱۳۹۶ تاکنون در پارکینگ گمرک منطقه آزاد اروند دپو شده و مالکان آنها طی این مدت بارها برای ترخیص خودروی خود اقدام کرده و دست به تجمع زدند اما این اقدام آنها تاکنون نتیجه ای نداشته و خودروهای مذکور به دلیل نگهداری در شرایط نامناسب در زیر نور آفتاب ، باران و هوای شرجی منطقه دچار آسیب شده اند.

۷۰ روستای کشور بیکار ندارد

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید که به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است خبر داده که تاکنون «طرح روستای بدون بیکار» در بیش از ۷۰ روستای کشور انجام شده که تا پایان امسال به بیش از ۱۰۰ روستا خواهد رسید.

اصغر نورالله زاده اظهار کرد: یکی از اقدام‌ها و برنامه‌های مهم این صندوق اجرای طرح روستای بدون بیکار با اعطای وام‌های اشتغالزایی در قالب مشاغل خرد و زودبازده به روستاییان است.

اتریش بر حفظ برجام تاکید دارد

سفیر اتریش که دوشنبه مهمان مازنی‌ها بود امروز - سه شنبه - به گرگان رفت و گفت که دولت این کشور به عنوان عضو اتحادیه اروپا همواره میزبان مذاکرات برجام بوده و بر همین اساس برای حفظ آن به عنوان مهمترین معاهده منع اشاعه سلاح های هسته ای متعهد است.

اشتفان شولتز (Stefan Scholz) در نشست با استاندار و برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی استان گلستان اظهار کرد: همه مردم ایران حق برخورداری از منافع اقتصادی این توافق (برجام) را دارند.

او همچنین گفت: حضورم در استان گلستان، یک گام کوچک ولی راهبردی برای توسعه همکاری اقتصادی بین دو کشور ایران و اتریش است.

۲۳۰ شهر کشور با تنش آبی مواجه اند

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مهندسی آب و فاضلاب در بجنورد گفت: اگرچه امسال از میزان تنش‌های آبی کاسته شده اما همچنان شهروندان ۲۳۰ شهر کشور با تنش آبی روبه‌رو هستند.

محمد خلیلی پیر اظهار کرد: پارسال تنش آبی در ۳۳۰ شهر کشور گزارش شده بود که امسال این رقم به ۲۳۰ شهر رسیده است.

وی افزود: امسال با حفر و تجهیز چاه‌های جدید، اجرای طرح آبرسانی، مدیریت فشار در شبکه‌ها و سایر اقدام‌ها، تنش آبی در شهرهای کشور تا حد زیادی کاهش یافته است.

گزارش های مهم استان‌ها
مرکز کرج در گزارشی با عنوان «پیام البرز با تدبیر دولت جان گرفت» به بررسی اقدام های دولتمردان برای احیای فرودگاه پیام این استان پرداخته است که می تواند در توسعه حمل و نقل منطقه نقش آفرین باشد.
ایرنای سمنان نیز در گزارش «روغن کاری چرخ دنده صنعت با نوسازی خط تولید» بر نوسازی ماشین آلات خط تولید ۶۵ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط کشور به ویژه در این استان تاکید کرده است.
مرکز همدان نیز در گزارش «کلاهبرداری از جنس همسریابی اینترنتی» به بازخوانی مشکلات و پیامدهای ناشی از عضویت در سایت‌های همسریابی پرداخته است.
گزارش «طرح نسخه نویسی الکترونیک در دو راه بیم و امید» که مرکز شیراز آن را تهیه کرده به بررسی طرح وزارت بهداشت در این باره می پردازد که قرار است دیر یا زود در همه شهرها عملیاتی شود.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =