۳۵ درصد نیاز به صافی همودیالیز با انتقال تکنولوژی تولید به کشور تامین می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در کشور ما سالانه حدود ۶ میلیون نیاز به صافی همودیالیز وجود دارد که ۲ تا ۳ میلیون آن از خارج تامین می‌شود. با انتقال تکنولوژی تولید صافی همودیالیز از شرکت سوییسی به ایران، بین ۳۰ تا ۳۵ درصد نیاز بازار ایران به این محصول تامین می‌شود.

طاهر موهبتی روز سه شنبه در مراسم عقد تفاهم نامه انتقال تکنولوژی شکت دیالایف سوییس به شرکت فارماشیمی در راستای تولید صافی همودیالیز افزود: ورود به بازار جهانی نیز از نگاه اقتصادی برای شرکت فارماشیمی مورد تاکید است. با امضای تفاهم نامه و عقد قرارداد انتقال تکنولوژی تولید صافی همودیالیز از شرکت سوییسی به ایران، از خروج ۱۰ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می‌شود و از طرفی دغدغه بیماران نیز در زمینه نیاز به صافی همودیالیز برطرف خواهد شد.

وی بیان کرد: همه خطوط شرکت فارماشیمی از سازمان غذا و دارو GMP گرفته است. باید به پتانسیل فنی موجود در کشور تکیه داشته باشیم. می‌توانیم از دانش فنی کشور به درستی استفاده کنیم. بهترین تجهیزات و آخرین تکنولوژی حاکم در دنیا و عدم استفاده از دستگاه‌های فرسوده در تفاهم نامه امضا شده بین شرکت سوییسی و شرکت فارماشیمی در نظر گرفته شده است.

صافی همودیالیز یک محصول فوق استراتژیک است

محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو نیز در این نشست گفت: محصولی که برای زمینه کاری جدید انتخاب شده، یکی از نیازهای اساسی کشور است. تکنولوژی جدیدی که در قالب این محصول وارد کشور می‌شود، می‌تواند افق‌های تازه‌ای ایجاد کند. زیرا این محصول فوق استراتژیک است و زندگی تعداد زیادی از بیماران به این محصول بستگی دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم در سال‌های آینده صادرات این محصول هم در کشور انجام شود.

شانه ساز بیان کرد: البته باید از شرکت سوییسی تشکر کرد که در شرایط حساس فعلی با ایران همکاری کرده و در زمینه تولید این محصول سرمایه گذاری می‌کند. به هر حال مردم ما تحریم‌ها را با موفقیت پشت سر می‌گذارند و آنچه به یادگار خواهد ماند، دوستانی هستند که در این شرایط حاضر به همکاری شدند.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: زمینه رشد فعالیت این شرکت سوییسی در ایران فراهم است و سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت هم از همکاری‌های بین المللی استقبال می‌کند.

انتقال تکنولوژی تولید صافی همودیالیز به ایران، ۱۸ ماه طول می‌کشد

فرانک تینتی، مدیرعامل گروه صنعتی دیالایف سوییس نیز در این نشست بیان کرد: محصولات این شرکت در سطح جهان عرضه شده و به ۵۱ کشور صادر می‌شود و زنجیره کاملی از محصولات مربوط به دیالیز را عرضه می‌کنیم. یکی از کارهای این شرکت، انتقال تکنولوژی به سایر کشورهاست.

وی ادامه داد: انتقال تکنولوژی یکی از مسیرها برای ایجاد علاقمندی برای کشورهاست تا محصول مربوطه را در کشور خود تولید کنند. در این زمینه با شرکت فارماشیمی گفت‌وگوهایی انجام شد. انتقال این تکنولوژی در چند مرحله انجام می‌شود که مرحله اول مربوط به ایجاد کارخانه اصلی است و حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد. برای این دوره زمانی بسته کاملی در نظر گرفته شده که به صورت حمایت از مواد خام، همکاری‌های فنی، همکاری در دریافت گواهینامه‌های بین المللی و غیره است.

تینتی بیان کرد: بعد از ساخت کارخانه اصلی، آمادگی برای صادرات محصول هم مورد نظر است. البته امیدواریم این قدم اول همکاری با موفقیت انجام شود و در قدم‌های بعدی در زمینه تولید سایر محصولات و مراکز مربوط به دیالیز همکاری داشته باشیم.

سالانه حدود ۶ میلیون صافی همودیالیز در کشور استفاده می‌شود و با انتقال این تکنولوژی حداقل ۲ میلیون مورد از این صافی‌ها در داخل کشور تامین می‌شود. حدود ۱۸ ماه برای انتقال این تکنولوژی به ایران زمان نیاز است. شرکت فارماشیمی زیرمجموعه سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت محسوب می‌شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =